Reklama

Niedziela Łódzka

Pabianice: a co jeśli nas przeraża perspektywa jedności?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- A co jeśli nas przeraża perspektywa jedności? A może jest tak, że ta perspektywa jedności nas przeraża, zwłaszcza, gdy ta perspektywa jedności wygląda inaczej niż nam się wydaje. Gdyby ta jedności, którą Pan zaprowadza - bo my nie jesteśmy w stanie - nie będzie na naszych warunkach, które nam odpowiadają. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Wczorajsza wieczorne nabożeństwo w ramach Łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło w Kościele Ewangelicko – Augsburskim pw. Świętych Piotra i Pawła w Pabianicach, gdzie proboszczem jest biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – bp Jan Cieślar.

Liturgii Słowa Bożego przewodniczył proboszcz parafii, a homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

- A co jeśli nas przeraża perspektywa jedności? – pytał w homilii abp Ryś. - Mówimy – że otwieramy ewangelię J. 17. I czytamy, że Jezus chciał jednego Kościoła i od czasu do czasu się pomodlimy. A może jest tak, że ta perspektywa jedności nas przeraża, zwłaszcza, gdy ta perspektywa jedności wygląda inaczej niż nam się wydaje. Gdyby ta jedności, którą Pan zaprowadza - bo my nie jesteśmy w stanie - nie będzie na naszych warunkach, które nam odpowiadają. A co jeśli ta obietnica jedności musiałaby oznaczać, że każdy z nas wyjdzie ze swojego komfortu, ze swojego bezpieczeństwa, które mu daje jego własna wspólnota, jego własna denominacja? A co jeśli właśnie w ten sposób jest, że jak słyszymy słowo ekumenizm to reagujemy poczuciem zagrożenia? Ilu jest naszych sióstr i braci, którzy gdy słyszą ekumenizm, czy słyszą tydzień ekumeniczny – piszą pod każdą z takich informacji zdania, które są przerażające, które są na poziomie obrzydliwego hejtu, które są pełne strachu. Po co? Na co? Dlaczego? Komu to potrzebne? A co jeśli nas przeraża to, kto ten ekumenizm głosi? Kto przychodzi do nas z tą nowiną Boga. Katolicy mówią wprost – to najprostsza droga do protestantyzacji. Ekumenizm to najprostsza droga do protestantyzacji – przecież dobrze wiemy, że ekumenizm narodził się w łonie Kościołów prostestanckich. Strach słuchać! Nie lubię mówić za kogoś, ale Protestanci mogą mieć swój strach – przyszedł Katolik i się wymądrza, o ekumenizmie. Ostatni się przyłączyli i mają coś do gadania? Z nimi są same kłopoty? Kto nam ogłasza te nowinę? – pytał arcybiskup Grzegorz.

Reklama

Nawiązując do Ewangelii o mędrcach idących do Betlejem duchowny powiedział - a może jest tak, że jesteśmy niedaleko od tego miejsca? Może ta nasza droga nie jest nie wiadomo jak długa? Pan to wie! Może po prostu trzeba potraktować się nawzajem poważnie i rzeczywiście wybrać się razem ku Jezusowi! Ostatecznie jeśli coś dziś rozumiemy z ekumenizmu to jest to, że im bliżej każdy z nas będzie Jezusa, tym będziemy bliżej siebie. Może trzeba nam razem iść w kierunku Pana! – podkreślił.

Kończąc homilię kaznodzieja zaznaczył, że - trzeba dziś prosić Ducha Świętego, by nas ta perspektywa nie przerażała! By Duch nas wyrwał z takiego lęku, że ten jeden Kościół, który będzie Kościołem zjednoczonych chrześcijan pewnie będzie jakiś inny, pewnie będzie wymagała ode mnie rezygnacji z jakiejś mojej wyłącznej perspektywy, schematów, uprzedzeń, ambicji, nominacji, rządzy władzy. Trzeba prosić Ducha Świętego, by nas wyrwał z tego przerażania! - zakończył.

Po homilii modlitwę powszechną Kościoła odmówili duchowni bratnich Kościołów Chrześcijańskich i Kościoła Katolickiego. Dziś nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się Cerkwii św. Olgi o godz. 17:00.

2022-01-22 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Restarzew: Teobańkologia w parafii św. Andrzeja Apostoła

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karolina Krata

W drugą niedzielę października z inicjatywy ks. Proboszcza Bartłomieja Lesiaka oraz katechistki Karoliny Krata parafia miała zaszczyt gościć twórcę grupy modlitewnej Teobańkologia. Mowa o ks. Teodorze Sawielewiczu – pasjonata ewangelizacji, duchowości i baniek mydlanych, wikariusza diecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Tagle: zacierają się granice między krajami chrześcijańskimi i terenami misyjnymi

2022-05-27 16:02

[ TEMATY ]

misje

Watykan

kard. Tagle

Episkopat.pl

Zacierają się granice między krajami tradycyjnie chrześcijańskimi i terenami misyjnymi. Mówił o tym prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Luis Antonio Tagle podczas krajowego zgromadzenia Papieskich Dzieł Misyjnych w Hiszpanii, jakie odbyło się w dniach 24-26 maja w Escorialu.

Wskazał, że ewangelizacja ma takie znaczenie dla Kościoła, że prefektem nowo utworzonej Dykasterii ds. Ewangelizacji będzie osobiście papież. Jest to znak tego, że Ojciec Święty „jest nie tylko administratorem, ale pierwszym ewangelizatorem”.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Rodzicielka Życia. Co urodzi się z twojego krzyża?

2022-05-27 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Graziako

Z tego co się dzieje na krzyżu, wbitym w we wzgórze zwane Czaszką, może zrodzić się życie. I urodzi się, jeśli znajdzie się matczyny człowiek, który przyjmie to życie przychodzące w bólu.

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie. J 19,25-27.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję