Reklama

Niedziela Wrocławska

Włączeni do grona Rycerzy Kolumba

Na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Michaela McGivneya w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu do grona Rycerzy Kolumba dołączyło 4 braci: dwóch kapłanów i dwóch mężczyzn świeckich.

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas Mszy św. obecny był ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu oraz kapelan Rycerzy Kolumba z Milicza. W wygłoszonej homilii kapłan zwrócił uwagę na potrzebę jedności w Kościele. Powołał się przy tym na pierwsze czytanie z Księgi Ezdrasza - „Ezdrasz otworzył księgę na oczach całego ludu – znajdował się bowiem wyżej niż cały lud; a gdy ją otworzył, cały lud powstał. I Ezdrasz błogosławił Pana, wielkiego Boga, a cały lud, podniósłszy ręce, odpowiedział: "Amen! Amen!"

Nie zabrakło także odniesienia do trwającej peregrynacji relikwii bł. założyciela Rycerzy Kolumba i osoby tego kapłana. - Bł. ks. Michael wiedział, co to znaczy być we wspólnocie Kościoła i właściwie odczytywał, co Jezus Chrystus do niego kierował. Patrząc w aspekcie historycznym na jego życie, zarówno w czasach jego dorastania, jak i działalności kapłańskiej w New Heaven, gdzie powołał to szczególne grono mężczyzn do realizacji dzieła, które Bóg dał pod natchnieniem Ducha Świętego, celem realizacji dróg miłości i miłosierdzia, poprzez budowę jedności i braterstwa we wspólnocie mężczyzn oddanych służbie Chrystusowi - podkreślił ks. Słobodecki.

Reklama

Kapłan zwrócił uwagę, że ks. McGivney był tym, który potrafił właściwie odczytać znaki czasów. - Umiał dostrzec potrzeby swojej wspólnoty i szedł na służbę drugiemu człowiekowi. Nie miał problemu, aby pochylić się nad potrzebującymi i zniewolonymi różnymi schorzeniami ówczesnego XIX wieku. Dziś potrzeba ludzi czynu, którzy również odczytają znaki czasów i stąd przesłanie Rycerzy Kolumba skierowane do wierzących mężczyzn, którzy nie boją się stawać świadkami w służbie jedności, braterstwa oraz dbających o rodzinę, kościół domowy, zachowujący zasady patriotyzmu i zasady życia wypływających z Ewangelii i wierności krzyżowi i życiu sakramentalnemu - mówił proboszcz z Milicza.

To wszystko, co wypracował ks. McGivney, ma swoją kontynuację we współczesnym świecie. - Dzisiaj potrzeba, aby działania Rycerzy Kolumba trwały i miały swoją kontynuację. To służba potrzebującym, miłosierdzie czynione każdego dnia i skierowane do współpracy z innymi organizacjami, aby dotrzeć do potrzebujących. [...] Potrzeba braterstwa i patriotyzmu w codziennym życiu, bo tak się buduje świętość, czyli to co najważniejsze - zaznaczył ks. Kapelan

Kaznodzieja nawiązał do momentu pogrzebu ks. Michaela MCGivneya - Nikt wtedy nie przypuszczał, że to dzieło zapoczątkowane w II. poł. XIX wieku… Dlatego trzeba umieć dziękować za to, co Pan Bóg przez błogosławionego uczynił dla nas - zakończył ks. Zbigniew Słobodecki.

Po zakończonej Mszy św. nastąpił obrzęd dołączenia nowych braci do wspólnoty Rycerzy Kolumba.

2022-01-23 14:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: abp Piero Marini doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

2022-05-18 19:15

[ TEMATY ]

Kraków

doktor honoris causa

Uniwersytet Papieski

Di Thaler Tamas - Opera propria, CC BY-SA 4.0

- Co zrobiliśmy z ideałami, które zostawił nam w spadku Jan Paweł II? Czy nauczyliśmy się świadectwa miłości, którą obdarzył nas wobec mężczyzn i kobiet wszelkich narodowości i stanów? - pytał abp Piero Marini, który w 102. rocznicę urodzin Karola Wojtyły odebrał w Krakowie tytuł doktora honoris causa UPJPII. Ceremonia odbyła się w katedrze na Wawelu.

Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa odbyła się w katedrze na Wawelu. Obecni byli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Konrad Krajewski, abp Marek Jędraszewski, przedstawiciele katolickich uczelni w Polsce oraz Kolegium Rektorów Krakowa, korpus dyplomatyczny, a także społeczność akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w Laskach: potrzeba nam dziś takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta i kard. Wyszyński

2022-05-19 13:52

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Magdalena Pijewska/Portrety Beatyfikacyjne

Na dzisiejsze, trudne czasy potrzeba nam takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta Czacka i bł. kard. Stefan Wyszyński – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w kościele MB Anielskiej w Laskach w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie duchowości krzyża nowej błogosławionej, która umiała przyjąć swoje cierpienie i przekształcić je w wielkie dzieło dla innych. Mówił również o ważnym charyzmacie środowiska Lasek – otwartości na niewidomych duchowo i poszukujących; charyzmacie szczególnie istotnym właśnie dziś.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: Delegacja polskiego Episkopatu spotkała się ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy

2022-05-19 18:16

[ TEMATY ]

Kijów

Kościół Prawosławny Ukrainy

episkopat Polski

KAI/pomisna.info

- Wojna jest wielkim złem, które wycierpieliśmy w wyniku podstępnego rosyjskiego ataku. (…) Wspólnym wysiłkiem trzeba powstrzymać to zło, aby nie rozprzestrzeniało się dalej – powiedział metropolita Epifaniusz podczas dzisiejszego spotkania w Kijowie z delegacją polskiego Episkopatu, w której uczestniczą abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP; abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Było to pierwsze w historii spotkanie na tym szczeblu przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

A oto treść oficjalnego komunikatu Prawosławnego Kościoła Ukrainy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję