Reklama

Niedziela Lubelska

Codzienny alfabet miłości. Niedziela Słowa Bożego

Ewa Kamińska

Niedzielę Słowa Bożego ustanowił Papież Franciszek w 2019 roku. Jej celem jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i człowieka. W tym roku wypadła ona 23 stycznia 2022 r. Centralne obchody Niedzieli Słowa Bożego w Archidiecezji Lubelskiej odbyły się w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie.

Słowo Boże w tym dniu głosił ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej. Podkreślał, potrzebę pogłębienia znajomości Słowa Bożego, by było ono dla chrześcijan Słowem żywym, wprowadzającym ducha i życie do egzystencji człowieka. Zauważył, że życie budowane na Bożym Słowie prowadzi do prawdziwej wolności i radości. Pozwala dostrzec, że dziś wypełniają się słowa Pisma, gdyż Bóg nie działa w przeszłości, ale tu i teraz. Podkreślił, że lektura Pisma Świętego musi być systematyczna, codzienna. – Niech przeżywana przez nas Niedziela Słowa Bożego uświadomi nam, jak wielki dar pozostawił nam Bóg w księgach Świętych – apelował ks. Wróbel. – Pismo Święte nazywane jest listem miłosnym Boga do człowieka. Niech będzie to zatem także okazja do szczerej odpowiedzi, czy proszę Ducha Świętego, aby nauczył mnie czytać Biblię w Alfabecie Miłości, czy odpowiadam na fundamentalne pytania, jak wygląda moja lektura Biblii, jak wykorzystuję czas dany mi przez Boga, aby wsłuchiwać się w Jego głos utrwalony na kartach Pisma Świętego; czy aktualizuję treści Słowa Bożego i jak odnoszę je do swojego życia; czy staram się stawać świadkiem i sługą Słowa Bożego.

Reklama

Po każdej Mszy Świętej rozdawane były cytaty Pisma Świętego i najnowsze folderki Kursu Formacji Biblijnej KUL. Można też było nabyć nowe przekłady Biblii oraz literaturę biblijną.

Zwieńczeniem obchodów Niedzieli Słowa Bożego było przybycie biskupa Adama Baba, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej o godz. 12.00. W homilii podkreślił, że podczas zgromadzenia liturgicznego mówi do nas Bóg i z tego powodu powinniśmy odczuwać radość, nawet zdumienie. Nie zawsze tak jest, bo może się do tego przyzwyczailiśmy. – Niedziela Słowa Bożego jest właśnie po to, żeby z ogromną wdzięcznością i pokorą przyjąć tę prawdę i obudzić w sobie radość, że należymy do zgromadzenia, do którego mówi Bóg – zauważył ks. Biskup. Wspomniał też o swoim doświadczeniu dotyczącym systematycznej lektury Pisma Świętego. Od czasu święceń kapłańskich stara się on codziennie 15-20 minut medytować nad Ewangelią z danego dnia. – Mogę nie zjeść śniadania i jakoś będę funkcjonował, ale bez tej medytacji jest ciężko – powiedział. Zachęcał, by mimo trudności starać się znaleźć takie 15 minut na lekturę Pisma Świętego, gdyż przez otwarcie się na Słowo Boga otrzymujemy dary, jakich sami sobie nie możemy wyprodukować. – Pan poświęca nam ogromnie dużo uwagi i miłości. Obyśmy tylko mieli czas dla Niego i na Jego słowa – powiedział bp Adam.

W czasie uroczystości jeden młody kandydat został przyjęty do Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej.

Reklama

Na zakończenie ks. prof. Mirosław Wróbel, dziękując za Niedzielę Słowa Bożego, przypomniał słowa św. Ambrożego, że ten, kto otwiera Pismo Święte jest jak człowiek przechadzający się ścieżkami raju. – Otwierając karty Biblijne, jesteśmy zaproszeni, by brać udział w radości ze Słowa Bożego, które Pan Bóg pozostawił. Jesteśmy zaproszeni, by rozpoznawać Alfabet Miłości, który zapisany jest na kartach Pisma Świętego – powiedział. Wyraził radość, że tak wiele parafian bierze udział w Pielgrzymce Biblijnej, która została zainicjowana od pierwszej Niedzieli Adwentu, 28 grudnia 2021 roku, przez ks. Radosława Matraszka. Ks. Profesor podziękował również ks. proboszczowi Markowi Urbanowi za jego otwartość i gościnność, a także za kontynuowanie najlepszych tradycji zapoczątkowanych przez pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Stanisława Roga. Ks. Mirosław wyraził żal, że z powodów zdrowotnych nie wystąpił parafialny chór Inspirante.

Ks. dr Marcin Zieliński, z-ca moderatora Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Lubelskiej, przedstawił nową, bezpłatną aplikację mobilną „Dzieło Biblijne”, którą jest pomocą w przygotowaniu się do świętowania niedzieli. – Dzięki tej aplikacji chcemy się dzielić wiedzą, która jest potrzebna, by wejść w twórczy dialog człowieka z Panem Bogiem – powiedział. Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz wybrani alumni seminariów duchownych.

W parafii pw. św. Antoniego Padewskiego od przeszło 24 lat wydawany jest miesięcznik Głos św. Antoniego, który odgrywa rolę ewangelizacyjną, formacyjną, i informacyjną. W styczniowym wydaniu tematem przewodnim jest Słowo Boże.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-1126218336281722022-01-24 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

2022-05-21 23:20

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Ewangelia J 14, 23-29

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent do uczestników Pielgrzymki Służby Zdrowia: zawód medyka to misja społeczna

2022-05-22 12:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

służba zdrowia

Andrzej Duda

Jasn Góra/Facebook

Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia.

Dziękując medykom za codzienną służbę, zapewnił że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów jego prezydentury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję