Reklama

Kościół

Byli koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 krytycznie o stwierdzeniach dominikanów w wywiadzie dla KAI

"Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie, koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 w latach 2015-2017 w oświadczeniu przesłanym KAI.

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

Odnoszą się oni do wywiadu udzielonego KAI przez oo. Michała Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa, opublikowanego 24 stycznia br. "Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie.

Publikujemy treść przesłanego sprostowania:

Podziel się cytatem

Z bólem i zdziwieniem przyjęliśmy ostatni wywiad udzielony Katolickiej Agencji Informacyjnej przez oo. Michał Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa. Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować.

Ojciec Wojciech Prus OP stwierdza: „Po śmierci o. Jana oprócz tej umowy i statutu Stowarzyszenia nie zostało żadne formalne sformułowanie dotyczące sposobu funkcjonowania Lednicy. Nie było nic. Wszystko o. Jan miał w sobie i wszystko zostało w ludziach, którzy z nim współpracowali.”

Nieprawdą jest jakoby śp. Ojciec Jan Góra nie pozostawił po sobie zamysłu dalszego funkcjonowania Lednicy w aspekcie organizacyjnym. Ojciec Jan Góra OP wielokrotnie, zarówno w wypowiedziach publicznych jak i prywatnych określał swoją wizję tego jak Lednica powinna funkcjonować pod względem organizacyjnym, jak również prawnym. Głównym założeniem które przyświecało Ojcu Janowi była podmiotowa rola świeckich nie tylko w sferze deklaratywnej, ale również prawnej i organizacyjnej. Już w 2008 r. w liście do Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów, zatytułowanym „Postulaty dla przyszłości Jamnej”, pisał: „Model teologiczno-pastoralny duszpasterstwa na Jamnej, ale też Lenicy jest eksperymentem opartym o nauczanie soboru Watykańskiej II i wieloletnie doświadczenie duszpasterstwa akademickiego w Polsce. Nowość ukazana w praktyce jest przyszłością dla podobnej pracy w polskim Kościele.(…) Obdarzenie laikatu dominikańskiej zaufaniem kościelnym zgodnie z duchem Vaticanum II jest spełnianiem profetycznej funkcji zakonu, podtrzymaniem entuzjazmu młodzieży, które jest tam u siebie i pracuje na swoim i dla siebie”

Reklama

Myśli i pragnienia Ojca Jana dały wyraz w dokumencie, który powstał we współpracy w władzami Zakonu Kaznodziejskiego pod koniec życia śp. Ojca Jana. Był nim projekt statutu publicznego stowarzyszenia wiernych „Wspólnota LEDNICA 2000”. Dokument ten, stawiał w podmiotowej roli świeckich, regulował stosunki Zakon – Świeccy oraz był komplementarną propozycją określającą zarówno strukturę organizacyjną jak i sposób duszpasterstwa oraz duchowe priorytety Wspólnoty. Należy przypomnieć, że prace nad statutem były poprzedzone wieloletnimi konsultacjami i spotkaniami m.in. ze śp. kard. Stanisławem Nagym SCJ, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Niestety po śmierci o. Jana Góry w 2015 r. władze Zakonu Kaznodziejskiego nie wyraziły chęci kontynuacji prac nad powołaniem publicznego stowarzyszenia wiernych. Należy również podnieść, że w latach 2016-2019 toczyły się prace nad sformułowaniem organizacyjnych ram Wspólnoty Lednica 2000. W spotkaniach tych aktywnie uczestniczył o. Wojciech Prus OP, zaś ustalenia poczynione podczas prac podtrzymywały idee formułowane jeszcze za życia śp. Ojca Jana Góry.

Z nieznanych nam powodów, w roku 2019 r. aktualny duszpasterz o. Wojciech Surówka OP odciął się od wcześniejszych ustaleń pomiędzy Zakonem reprezentowanym przez o. Wojciecha Prusa OP, a świeckimi i zanegował idee Wspólnoty LEDNICA 2000.

Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach.

Małgorzata i Franciszek Wołochowie

koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000

w latach 2015-2017

Kraków, dn. 25.01.2022 r.

2022-01-25 11:45

Ocena: +3 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stowarzyszenia Lednica 2000 polemizuje z dominikanami

[ TEMATY ]

Lednica 2000

lednica2000.pl

Stowarzyszenie LEDNICA 2000 nie zamierza rozwiązywać istniejącej umowy z dominikanami dotyczącej działalności na Polach Lednickich, ale wskazane i możliwe jest uzupełnienie tej umowy o szczegółowe zasady współpracy - pisze dr Andrzej Ranke, sekretarz Stowarzyszenia. W przekazanym KAI sprostowaniu polemizuje z tezami duszpasterzy Lednicy, zawartymi w niedawnym wywiadzie dla KAI.

Publikujemy treść przekazanego KAI sprostowania:

CZYTAJ DALEJ

Nieznane cuda Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińska Cerkiew domaga się potępienia ruskiego miru jako herezji

2022-05-27 16:39

[ TEMATY ]

Ukraina

cerkiew

ruski mir

herezja

Karol Porwich/Niedziela

Autokefaliczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna domaga się potępienia przez Kościół prawosławny ideologii ruskiego miru i pociągnięcia do odpowiedzialności moskiewskiego patriarchy. Zdaniem ukraińskich biskupów propagowana przez Cyryla ideologia jest przejawem herezji entofiletyzmu, według której w myśleniu i trosce o Kościół wywyższa się określony naród. Została ona potępiona przez prawosławny Sobór Konstantynopolitański w 1872 r.

Decyzję w tej sprawie podjął obradujący w tym tygodniu w Kijowie synod ukraińskiej Cerkwi. Upoważnił on metropolitę kijowskiego Epifaniusza do wystąpienia z formalnym wnioskiem w tej sprawie zarówno do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, jak i zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych. Domagając się pozbawienia Cyryla godności patriarchy, biskupi przypominają o jego poparciu dla rosyjskiej agresji, która powoduje ofiary w ludziach i zniszczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję