Reklama

Kościół

Niemieccy biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię LGBT: Droga Synodalna do zmiany nauczania Kościoła

Kilku biskupów w Niemczech z zadowoleniem przyjęło szeroko zakrojoną, inspirowaną przez media kampanię LGBT z udziałem niemieckich księży i pracowników kościelnych, która oskarża Kościół katolicki o utrzymywanie "oszczerczego" nauczania na temat "płci i seksualności".

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i tożsamości płciowej musi się zmienić - a niemiecka Droga Synodalna jest właściwym środkiem do osiągnięcia tego celu. Takie było przesłanie diecezji i stowarzyszeń kościelnych 24 stycznia z okazji kampanii "Out In Church".

Kampania, która ma swoją stronę internetową, obejmuje m.in. manifest, film telewizyjny "prime time" w ARD, filmy w mediach publicznych, publikację książkową oraz liczne reportaże, wiadomości i wywiady w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Podziel się cytatem

Konferencja Episkopatu Niemiec opublikowała 24 stycznia, oficjalne oświadczenie biskupa Helmuta Diesera z Akwizgranu. W imieniu Konferencji Biskupów Niemieckich wyraził on w nim zadowolenie z akcji LGBT, mówiąc, że kampania jest "znakiem, że pracujemy nad tym, aby taki klimat wolności od strachu powstał i zapanował w naszym Kościele".

Biskup oświadczył: "Nikt nie powinien być dyskryminowany, dewaluowany czy kryminalizowany z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Ponieważ na Drodze Synodalnej uczymy się głębiej rozumieć, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są częścią osoby i mamy obraz człowieka, który mówi nam, że osoba jest absolutnie kochana przez Boga i na tym fundamencie na nowo na Drodze Synodalnej podchodzimy do tematów orientacji seksualnej, tożsamości, ale także pomyślnej seksualności".

Hierarcha jest "przekonany, że na Drodze Synodalnej, zwłaszcza na naszym forum, które zajmuje się tymi pytaniami, mamy przestrzeń, aby odpowiedzieć na te pytania w sposób konstruktywny, tak aby właśnie to, czego ta grupa, która teraz się ujawniła, najbardziej pragnie, czyli wolność od lęku, zostało rzeczywiście osiągnięte."

Biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię

Podziel się cytatem

Diecezja Essen ogłosiła 24 stycznia wieczorem, że popiera inicjatywę "#OutinChurch". „Biskup Franz-Josef Overbeck "już dwa lata temu wezwał Kościół do 'odpatologizowania' homoseksualizmu" - czytamy w oświadczeniu diecezji. Wikariusz Generalny ks. Klaus Pfeffer bierze udział w tej kampanii poprzez książkę o tym samym tytule, która ukaże się w maju w wydawnictwie Herder-Verlag.

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode powiedział, że docenia kampanię jako "odważny krok 125 pracowników Kościoła katolickiego z całego kraju". Wezwał również do zmiany prawa pracy. „Niezawodne rozwiązanie może przynieść Droga Synodalna", powiedział bp Bode.

Podziel się cytatem

Diecezja Würzburg poinformowała dzisiaj, że diecezjalna "Duszpasterska Grupa Robocza Regenpastoral" powołana przez biskupa Franza Junga z zadowoleniem przyjmuje kampanię na rzecz osób LGBT.

Reklama

Biskup drezdeńsko-miśnieński Heinrich Timmerevers pochwalił akcję "ujawnienia" i podziękował aktywistom na oficjalnym koncie Twitter swojej diecezji za "imponujące świadectwa", za które był "bardzo wdzięczny".

Między innymi na oficjalnej stronie archidiecezji hamburskiej opublikowano cytaty i zdjęcia, w których arcybiskup Heße z zadowoleniem przyjął kampanię na rzecz osób LGBT, która w mediach i przez stowarzyszenia katolickie rozpowszechniana jest pod nazwą "#OutInChurch". Ponadto archidiecezja hamburska ogłosiła na Facebooku, że kampania LGBT chce "zrewidować oszczercze stwierdzenia dotyczące nauczania Kościoła na temat płci i seksualności" a działacze LGBT domagają się "dostępu do sakramentów katolickich".

Abp Heße wyjaśnił, że postulaty kampanii LGBT powinny być realizowane na Drodze Synodalnej. Debata "powinna doprowadzić do dalszego rozwoju kościelnej moralności seksualnej, a także kościelnego prawa pracy". Arcybiskup Hamburga powiedział, że ma "szacunek dla ludzi, którzy w tej kampanii wyznają swoją orientację seksualną".

"Kościół, w którym ludzie muszą się ukrywać z powodu swojej orientacji seksualnej, nie może być, moim zdaniem, w duchu Jezusa. Zawsze jesteśmy wezwani do autentyczności i przejrzystości przed Bogiem i, oczywiście, przed sobą nawzajem! Nie wolno i nie należy się tego obawiać", powiedział abp Heße.

Podziel się cytatem

Telewizja publiczna ARD wspiera kampanię w internecie i w telewizji poprzez film „Takimi, jakimi stworzył nas Bóg: Coming out w Kościele katolickim". W poniedziałek gazeta "Bild" przedstawiła również pracowników kościelnych w związkach homoseksualnych, w tym księży, którzy sami się identyfikują jako "geje".

Poza oficjalnym wsparciem chodzi także o prawo pracy: aktywiści LGBT domagają się m.in. zmiany kościelnego prawa pracy tak, aby "życie zgodne z orientacją seksualną i tożsamością płciową" nie prowadziło do zwolnienia z pracy.

Kilka stowarzyszeń katolickich w Niemczech również wyraziło solidarność z kampanią.

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu

Katechizm Kościoła Katolickiego na temat homoseksualizmu głosi:

Reklama

„2357. Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane". Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.

2358. Znaczna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

2359. Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej.”

2022-01-25 14:05

Ocena: +3 -13

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie mamy prawa do kompromisów

[ TEMATY ]

synod

Włodzimierz Rędzioch

W ramach przygotowań do drugiego synodu biskupów o rodzinie kard. Gerhard Müller po raz kolejny przypomina, że rozwiązanie które zaproponował kard. Kasper dla rozwodników żyjących w nowym związku jest nie do przyjęcia. W wywiadzie dla tygodnika La Vie prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że wszyscy są zgodni, co do tego, że trzeba pomóc wiernym, którzy żyją w takiej nieuporządkowanej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie Kościoła nie jest jakąś teorią, lecz opiera się na wierności Słowu Bożemu. Małżeństwo dwojga ochrzczonych jest sakramentem, rzeczywistością obiektywną. Kościół nie może zmieniać sakramentalności małżeństwa: ślubuje się w nim wierność aż do śmierci – podkreśla kard. Müller.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Neoprezbiterzy 2022

2022-05-28 00:00

ks. Łukasz Romańczuk

Neoprezbiterzy 2022

Neoprezbiterzy 2022

W archikatedrze wrocławskiej odbędą się dziś święcenia prezbiteratu. Diakoni [8 diecezjalnych i 2 zakonnych] przyjmą święcenia kapłańskie z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Przedstawiamy naszym czytelnikom sylwetki neoprezbiterów, jednocześnie prosząc o modlitwę za nich oraz o nowe powołania do kapłaństwa.

ks. Tomasz Grabiński Parafia pw. Bożego Ciała we Wrocławiu "Skosztujcie i zobaczcie jak dobry jest Pan, szczęśliwy człowiek, który się do Niego ucieka" Ps 34,9

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję