Reklama

Wiadomości

Biskupi UE: Zagrożenie dla Ukrainy zagraża pokojowi w Europie

W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził "wielkie zaniepokojenie ciągłymi napięciami w naszym wschodnim sąsiedztwie".

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Biskupi Unii Europejskiej wyrazili solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie. „Eskalacja retoryki i działania, których jesteśmy obecnie świadkami, stanowią nie tylko zagrożenie dla narodu ukraińskiego, ale także zagrażają pokojowi na kontynencie europejskim i poza nim” - podkreślił kard. Hollerich.

Zwrócił uwagę, że ewentualna inwazja militarna i następujący po niej gwałtowny konflikt przyniósłby nie tylko straszliwe ludzkie cierpienie i śmierć, ale także zniweczyłby dorobek kilku pokoleń w budowaniu pokoju i stabilności w Europie na wiele kolejnych lat. Jak stwierdzili niedawno biskupi polscy i ukraińscy, "nauczeni doświadczeniem poprzednich pokoleń zwracamy się więc z apelem do rządzących o powstrzymanie się od działań wojennych", gdyż "wojna zawsze oznacza klęskę ludzkości".

Reklama

COMECE przyłącza się do apelu papieża Franciszka i wzywa wszystkie strony do odłożenia na bok partykularnych interesów i promowania działań zmierzających do deeskalacji i budowania zaufania, przy jednoczesnym poszukiwaniu pokojowego i trwałego rozwiązania kryzysu, opartego na szczerym dialogu i na prawie międzynarodowym.

Odnowić zaangażowanie na rzecz pokoju

"Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, do odnowienia swojego zaangażowania na rzecz pokoju i do aktywnego udziału w tych wysiłkach na rzecz dialogu, nie poprzez demonstrowanie przemocy i zwiększanie dynamiki zbrojeń, ale poprzez znalezienie kreatywnych sposobów negocjacji i zaangażowania opartego na wartościach" - czytamy w apelu wystosowanym przez kard. Hollericha w imieniu biskupów UE.

"Z zadowoleniem przyjmujemy niedawną zapowiedź Komisji Europejskiej o zaoferowaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro i wzywamy do jego szybkiego przyjęcia i wdrożenia dla dobra narodu ukraińskiego" - kończy swój apel kardynał, podkreślając "specjalne zaproszenie papieża Franciszka do modlitwy w tym dniu". Dlatego Biskupi Unii Europejskiej zachęcają wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli do modlitwy o pokój na Ukrainie i w Europie.

2022-01-26 15:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi: kard. Sodano wystosował przesłanie do kardynałów ukraińskich

[ TEMATY ]

kardynał

Ukraina

wikipedia.pl

Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano wystosował w imieniu papieża i wszystkich uczestników konsystorza nadzwyczajnego przesłanie do kardynałów ukraińskich - Mariana Jaworskiego i Lubomyra Husara - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

[ TEMATY ]

wspomnienia

Karol Porwich/Niedziela

Obchodząc to wspomnienie przypomnijmy sobie, że wiara musi powinna przerodzić się w czyn. Jednak człowiek wierzący nie modli się jedynie ustami. Modli się także dobrem, które spełnia, niosąc pomoc potrzebującym; modli się także odpowiedzialnością za najbliższych.

Tak bliska, Matko nasza.

CZYTAJ DALEJ

Premier Heger: jeżeli Ukraina upadnie, przyjdzie kolej na Słowację

2022-05-25 19:24

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Premier Słowacji Eduard Heger powiedział w środę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że jeśli Ukraina upadnie, to przyjdzie kolej na jego kraj. Uznał, że kompromisy zawierane z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem spowodowały wojnę na Ukrainie - relacjonują słowackie media.

Heger wziął w Davos udział w dyskusji panelowej z premierami Holandii i Irlandii, Markiem Rutte i Michealem Martinem, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą i szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję