Reklama

Niedziela Lubelska

Polichromia w kościele św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Wnętrze kościoła parafialnego św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie jest coraz piękniejsze. Od niedawna wierni przybywający na modlitwę mogą podziwiać polichromię jaka powstała nad ołtarzem głównym. Przestawia Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego oraz Matkę Bożą, wizerunki świętych i błogosławionych. Ma przede wszystkim ewangelizować wiernych.

W niedzielę, 23 stycznia, poświęcenia tego wyjątkowego dzieła artystycznego dokonał abp Stanisław Budzik. - Stoimy w poczuciu wdzięczności za dobro. Mimo trudnej rzeczywistości, jaka ogarnęła cały świat, nasza parafia przeżywa na każdym etapie postęp i rozwój zarówno w sferze duchowej jak i materialnej - powiedział ks. kan. Dariusz Tkaczyk, proboszcz parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie. Poprosił księdza arcybiskupa o poświęcenie wykonanej polichromii. - Inicjatorem powstania tego dzieła był ksiądz arcybiskup. Bardzo dziękuje za dobro, które za jego przyczyną mogło się dokonać - podkreślił ksiądz proboszcz. Szczególne słowa powitania i podziękowania ks. Dariusz Tkaczyk skierował do wykonawców polichromii. - Bardzo dziękuję siostrze Maristelli Sienickiej ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, projektantce całej polichromii, znanej realizatorce wielu dzieł sakralnych w Polsce. Nie mogła być na tej uroczystości. Jednak są wykonawcy, artyści z Krakowa: Dariusz Milczarek, Marta Kawiorska i Tomasz Trymon. Wykonawcą polichromii był także Jan Podgórski, który nie mógł przybyć na tę uroczystość, ale ogarniamy go naszą wdzięczną modlitwą - zapewnił ksiądz proboszcz. Prace nad powstaniem polichromii trwały kilka miesięcy. Efekt jest naprawdę imponujący. Trudno opisać słowami piękno całego dzieła. Poszczególne jego części są darem od parafian. To właśnie wierni sami sfinansowali namalowanie postaci tworzące artystyczny i duchowy przekaz polichromii.

W kazaniu abp Stanisław Budzik mówił o znaczeniu Słowa Bożego w życiu każdego człowieka. – Ważne jest słuchanie tego Słowa, które kieruje do nas Chrystus podczas Eucharystii, i wprowadzanie go w życie. Ważne jest też czytanie Pisma Świętego, bo ono jest lampą na naszej codziennej ścieżce. Czytajmy Słowo Boże ze zrozumieniem, aby wpływało na nasze postawy i przemieniało życie - zaapelował. Jak zwrócił uwagę, podczas tej liturgii dziękujemy Bogu za piękną świątynię parafialną św. Matki Teresy z Kalkuty i nowoczesny wystrój jej wnętrza. – Ponad cztery lata temu radowaliśmy się z uroczystości jej poświęcenia. Teraz radujemy się z nowego, pięknego wystroju artystycznego głównej ściany kościoła, ściany ołtarzowej. Fresk ukazuje serce wiary chrześcijańskiej, największe tajemnice naszej wiary. Jako chrześcijanie wierzymy w Boga Ojca, Stworzyciela nieba i ziemi. Na tym fresku pojawia się Bóg Ojciec otoczony rzeszą aniołów i świętych. Taka jest rzeczywistość nieba, do której zdążamy ziemskimi drogami. Na części fresku ukazana jest też rzeczywistość ziemi. Święci w niebie wstawiają się za nami, którzy żyjemy na ziemi. Na fresku jest też ikona Jezusa Miłosiernego. Promienie wychodzące z Jego serca sięgają aż do ziemi; ogarniają wszystkich ludzi, do których posłał Go Ojciec. Na tym malowidle jest też przedstawiony Duch Święty w postaci gołębicy, tak jak ukazał się podczas chrztu Jezusa w Jordanie. Wśród aniołów, którzy otaczają Boga Ojca, znajdują się archaniołowie wspomniani w Piśmie Świętym. Na polichromii w strefie świętych rozpoznajemy wiele postaci naszych patronów. Są tam m.in. św. Stanisław biskup, św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, św. Matka Teresa z Kalkuty. Jest też bł. kard. Stefan Wyszyński i wielu innych. Ci święci niezłomnie wyznawali wiarę, służyli Bogu, Kościołowi i bliźnim. Byli głosicielami Ewangelii. Postacie świętych w dolnej części polichromii są ukazane z rękami podniesionymi do góry. To symbol nieustannej wstawienniczej modlitwy w naszych intencjach. Cała ta polichromia to piękny i bogaty obraz naszej chrześcijańskiej wiary - podkreślił abp Stanisław Budzik.

Reklama

Ostatnim akcentem tej historycznej uroczystości były podziękowania z jakimi do księdza arcybiskupa zwrócili się przedstawiciele wspólnoty parafialnej. Ostatnie słowo należało do proboszcza ks. Dariusza Tkaczyka. Imiennie podziękował fundatorom poszczególnych postaci widocznych na polichromii oraz wszystkim parafianom, którzy go wspomagali w różnych pracach towarzyszących przygotowaniom do uroczystości. - To dzieło cieszy nas wszystkich. Jest dopełnieniem prac wykończeniowych w świątyni - zakończył proboszcz.

Reklama

Warto odwiedzić kościół parafialny św. Matki Teresy z Kalkuty w Chełmie i zatrzymać się w modlitewnej refleksji, wpatrując się w ciszy w postaci ukazane na polichromii.

Fotorelacja z uroczystości na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-01-26 17:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Enklawy wolności

2022-05-27 15:33

Renata Czerwińska

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się sesja naukowa: „Enklawy wolności – 40-lecie powstania komitetów pomocy osobom internowanym, represjonowanym w stanie wojennym i ich rodzinom”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję