Reklama

Kościół

Ludzie przynoszący wojnę nie mogą nazywać się chrześcijanami

Ludzie, którzy przynoszą wojnę, nie moga nazywać się chrześcijanami i uczniami Jezusa Chrystusa – powiedział nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

26 stycznia przewodniczył on w katolickim kościele św. Aleksandra w Kijowie nabożeństwu o pokój w tym kraju i na świecie, w odpowiedzi na apel Franciszka z 23 bm. o ogólnoświatową modlitwę w tej intencji. Oprócz wiernych łacińskich w uroczystości wziął udział m.in. biskup pomocniczy greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) kijowskiej Josyf Milan.

Reklama

"Uczniowie Jezusa Chrystusa nie mogą nieść [światu] ani wojny, ani przemocy. Jeśli dzieje się coś podobnego, oznacza to, że osoby te czy grupa ludzi nie mogą nazywać się chrześcijanami" – zaznaczył dyplomata papieski. Zwrócił uwagę, że "nasza misja, jaką jest obrona i budowanie pokoju, pozostaje aktualna i pilna".

"Jako chrześcijanie wiemy bardzo dobrze, że główną troską Jezusa jest nawrócenie umysłów i serc. Pokój ludzki jest zawsze tymczasowy, a nawrócenie serc, czyli pokora, szacunek i braterstwo pozostają na zawsze" – wskazał mówca. Zauważył, że "modląc się o pokój, błagamy Pana, aby odpuścił grzechy nie tylko nam, ale też wszystkim naszym braciom i siostrom – grzechy pychy, rozłamu, a także agresji".

Podziel się cytatem

"Zmiłuj się, Panie, nade mną i nad moimi braćmi, wybacz, Panie, mnie i moim braciom. Nawróć serce moje i moich braci, abyśmy, każdy z nas, swoim sercem i umysłem pomagali sobie wzajemnie, a nie rozpalali wrogość i działania wojskowe. Jednocześnie zawierzamy Tobie, Panie, naszą modlitwę za Ukrainę! Zmiłuj się nad naszą Ukrainą, nad jej rodzinami i dziećmi, narodzonymi i nienarodzonymi!" – zakończył swą modlitwę nuncjusz apostolski.

2022-01-27 11:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent po spotkaniu w BBN: musimy rozmawiać o naszej architekturze bezpieczeństwa

Musimy rozmawiać o naszej architekturze bezpieczeństwa, o naszej obronności i działaniach NATO, którego wschodnia flanka musi zostać wzmocniona - powiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie z ministrami i szefami służb w BBN.

We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada z udziałem prezydenta Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów oraz szefów służb.

CZYTAJ DALEJ

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 32-33

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

W Kościele od początku wyłaniały się przeciwności i wyzwania, którym należało sprostać. W czasach apostolskich jednym z najważniejszych była odpowiedź na pytanie, czy wyznawcy Jezusa Chrystusa, którzy wywodzą się z pogan, muszą przestrzegać wszystkich przepisów Tory Mojżesza, czyli żyć według zasad religii żydowskiej. Gdyby tak, wtedy istniało niebezpieczeństwo, że chrześcijaństwo nie jest niczym więcej niż jednym z ugrupowań w obrębie judaizmu, co znacznie ograniczałoby jego misyjny charakter oraz ewangelizacyjne sukcesy św. Pawła i innych głosicieli Ewangelii. Kilkanaście lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa apostołowie zebrali się więc w Jerozolimie, by rozstrzygnąć ów dylemat. Wspierani przez Ducha Świętego wypracowali odpowiedź, która niosła wielką nadzieję: chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie muszą się poddawać obrzezaniu, natomiast powinni przestrzegać tych zasad moralnych, które wyraźnie odróżniają ich od pogan.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent do uczestników Pielgrzymki Służby Zdrowia: zawód medyka to misja społeczna

2022-05-22 12:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

służba zdrowia

Andrzej Duda

Jasn Góra/Facebook

Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia.

Dziękując medykom za codzienną służbę, zapewnił że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów jego prezydentury.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję