Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: jest decyzja o odwołaniu rektora MWSD

Ks. Kacper Radzki przestał pełnić funkcję rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Agnieszka Bugała

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

W ostatnich dniach decyzję o zwolnieniu ks. Radzkiego z obowiązków podjął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wbrew doniesieniom medialnym, nie było to nagłe działanie ze strony wrocławskiego Kościoła.

- Decyzja została podjęta po rozmowie z księdzem rektorem, który musi najbliższy czas poświęcić na poprawienie swojego stanu zdrowia – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii. I dodaje, że media nie zostały poinformowane od razu o zaistniałej sytuacji, ponieważ „kwestia stanu zdrowia i choroby jest na tyle poważną sprawą, że człowiek ma prawo do pewnego spokoju i prywatności”.

Ks. Kowalski wyraźnie podkreśla, że nie możemy mówić o „przeniesieniu” byłego rektora do domu księży emerytów. - Ze względu na to, że opuszcza seminarium i będzie musiał poddać się w najbliższym czasie różnym zabiegom, to miejsce, w którym dotychczas mieszkał nie byłoby odpowiednie. Dlatego ksiądz arcybiskup zaproponował mu, aby na czas powrotu do pełni sił zamieszkał w domu księży emerytów. Kiedy ks. Kacper wróci do zdrowia z pewnością zostanie skierowany do normalnych obowiązków kapłańskich – dodaje rzecznik kurii.

Reklama

W związku z decyzją odwołania ks. Kacpra Radzkiego ze stanowiska, jego obowiązki przejął tymczasowo ks. Łukasz Piłat. Formacja intelektualna i duchowa w seminarium odbywa się bez przeszkód. Kiedy poznamy nowego rektora seminarium?

- Decyzję podejmie abp Józef Kupny, który nie jest związany żadnymi kanonicznymi terminami w tym zakresie. Wrocławskie seminarium jest bardzo ważnym miejscem dla diecezji, dlatego myślę, że nowego rektora poznamy maksymalnie za kilkanaście dni – dodaje ks. Rafał Kowalski.

2022-01-27 13:11

Ocena: +27 -10

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Kapłanami są od siedmiu lat

2022-05-24 09:12

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

rocznica święceń kapłańskich

ks. Mirosław Benedyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

W ostatnich tygodniach księża świętują nie tylko srebrne, koralowe, czy złote jubileusze kapłaństwa. Wielu duchownych spotyka się kursowo ciesząc się z kolejnych rocznic przyjęcia sakramentu święceń.

Tak było w parafii Maryi Matki Kościoła, gdzie na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni w 2015 roku. Liturgii przewodniczył ks. Kamil Pawlik, student teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Homilię wygłosił także rzymski student, ks. Arkadiusz Harbar.

CZYTAJ DALEJ

Złożyli wyznanie wiary

2022-05-27 20:23

[ TEMATY ]

diakonat

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

obrzęd wyznania wiary

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Starajcie się być wiarygodnymi świadkami Chrystusa przez wasze słowa i czyny – powiedział w homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Dziewięciu kandydatów do diakonatu (5 z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 4 z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej), 27 maja w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyło uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa UKSW

Wybitny otolaryngolog, twórca nowatorskich metod wszczepiania implantów słuchowych prof. Henryk Skarżyński otrzymał doktorat honoris causa UKSW.

Nadanie tytułu honorowego doktora było główną częścią obchodów święta UKSW, które w tym roku odbyły się w przeddzień wspomnienia liturgicznego patrona Uniwersytetu bł. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję