Reklama

Europa

Abp S. Szewczuk podziękował papieżowi i całemu światu za wspólną modlitwę o pokój na Ukrainie

Nasza tradycja modlitewna uczy nas, że wszystkie swoje modlitwy rozpoczynamy od podziękowania – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk na zakończenie ogólnoświatowego dnia modlitwy o pokój na Ukrainie i na świecie 26 stycznia. Przede wszystkim wyraził wdzięczność Franciszkowi "za to, że wysłuchał naszej prośby i wezwał w tym dniu cały świat do modlitwy w tej intencji"

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

abp. S. Szewczuk

Artur Stelmasiak

Abp Światosław Szewczuk

Abp Światosław Szewczuk

"Papież nie tylko wezwał, ale sam wziął udział w tej modlitwie. Osobiście odmówił «Ojcze Nasz» i prosił wszystkich, aby wielokrotnie w tym dniu odmówili te modlitwę" – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przed rozpoczęciem różańca w kaplicy swej rezydencji w Kijowie. Podkreślił, że UKGK, odpowiadając na ten apel Ojca Świętego i włączając się w ogólnoświatowy dzień modłów o pokój, szczególnie na Ukrainie, "ogarnął modlitwą naród ukraiński, swoje dzieci na całej kuli ziemskiej, które przeżywają czas niepewności i zagubienia".

Zdaniem arcybiskupa, było to "wydarzenie bezprecedensowe w duchowym życiu naszego Kościoła". "Trwaliśmy na czuwaniu modlitewnym, rozpoczętym tu, w Kijowie, które przeszło do Melbourne w Australii, następnie na inne kontynenty, do ciepłej Brazylii, Ameryki Północnej, USA, Kanady, modliliśmy się w naszych katedrach w Przemyślu, Rzymie, Paryżu, Londynie, łączyliśmy się z sanktuarium maryjnym w Zarwanicy, z soborem katedralnym św. Jerzego (Jura) we Lwowie, z katedrą Zmartwychwstania Chrystusa w Iwanofrankowsku, z Przemyślem i Olsztynem" – wyliczał arcybiskup miejsca modlitwy grekokatolików na Ukrainie i na całym świecie.

Zaznaczył, że "słyszeliśmy modlitwę naszych żołnierzy i wolontariuszy w Kramatorsku, który przeżył już okupację i wyzwolenie, w drewnianym kościółku, który ma ślady wrogich kul na swej kopule, słyszeliśmy modlitwę wojskowych, którzy wlewali nadzieję w nasze serca, modliliśmy się z braćmi z Kościoła łacińskiego". Zwierzchnik UKGK oznajmił, że dotarło do nich błogosławieństwo od kard. Vincenta Nicholsa z Londynu i że "modlił się z nami także nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, dobrze nam znany abp Claudio Gugerotti". Z modlącymi się łączyła się rzymska Wspólnota św. Idziego w kijowskim kościele św. Aleksandra, a nabożeństwo prowadził obecny nuncjusz na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.

Reklama

"Jako Kościół- Matka ogarnęliśmy cały naród ukraiński. I chcemy obecnie przekazać to nasze ukochane przez Boga dziecię, czyli nasz Kościół i nasz naród w ręce Boże, jak uczyniła to swego czasu Maryja ze sprawiedliwym Józefem" – oświadczył abp Szewczuk.

Podziękował również przedstawicielom innych Kościołów i wyznań, którzy dołączyli się do tej modlitwy w różnych miastach i świątyniach na całym świecie. "Wierzymy, że Pan Bóg wysłucha tej modlitwy. Czujemy, że naszych oczach spełnią się słowa, które Chrystus powiedział do swoich uczniów: «Gdy się modlicie, wierzcie, że otrzymacie to, o co prosicie. I będzie wam to dane». Oddajmy się pod opiekę Najświętszej Maryi Panny, niech Ona prowadzi nas, rozgrzewa nasze serca, oświeca nasz rozum. I niech pomoże nam znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, odpowiedzi, których szukamy" – zakończył swą wypowiedź abp S. Szewczuk.

2022-01-27 19:48

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synod Patriarchatu Kijowskiego wzywa rząd do wznowienia rozmów nt. eurointegracji

[ TEMATY ]

Ukraina

mac_ivan / Foter.com / CC BY

Pragnąc dopomóc narodowi ukraińskiemu w znalezieniu wyjścia z obecnego kryzysu politycznego i społecznego, Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) wzywa rząd do wznowienia rozmów w sprawie stowarzyszenia Unią Europejską i do podpisania umowy w tej sprawie. Mówi o tym oświadczenie tego gremium, ogłoszone 13 grudnia na zakończenie obrad synodalnych w Kijowie.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane cuda Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: potrzeba nam bł. kard. Wyszyńskiego jako orędownika na czas wojny w Ukrainie

2022-05-28 21:08

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Najbardziej przekonującym świadectwem wiary w Boga jest dziś miłość nieprzyjaciół - powiedział kard. Kazimierz Nycz, wskazując na przykład bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak mówił potrzeba nam dziś jego orędownictwa, kiedy w wojnie na Ukrainie godność człowieka jest szargana, a ludzie - zabijani.

Kościół w Polsce 28 maja obchodził pierwsze po beatyfikacji liturgiczne wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego. W stolicy centralne uroczystości odbyły się w archikatedrze warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela, gdzie mieści się sarkofag prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję