Reklama

Europa

Kard. Koch: Wojna na Ukrainie byłaby kapitulacją dyplomacji

Wojna na Ukrainie byłaby kapitulacją dyplomacji – uważa kard. Kurt Koch. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan rozmawia z portalem Vatican News na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu i Dzień Modlitw o Pokój na Ukrainie. Był intensywny tydzień dla ekumenicznego zaangażowania chrześcijan na całym świecie.

[ TEMATY ]

Ukraina

Włodzimierz Redzioch

Kard. Kurt Koch

Kard. Kurt Koch

Vatican News: W homilii na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan papież Franciszek wezwał nas, byśmy nie bali się tego, co nowe. Co szczególnie zapadło w pamięci Kardynała po tegorocznych Nieszporach?

Kardynał Kurt Koch: Oczywiście, hasło tego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było bardzo szczególne. Motto pochodzi z Ewangelii Mateusza. Oznacza przyjście do Betlejem. Ojciec Święty również dobrze to podjął. Pokazał, jak idziemy razem i mamy cel, którym jest spotkanie z Chrystusem. Takie jest również znaczenie ekumenicznego dokumentu soborowego „Unitatis Reintegratio”, czyli wspólnego powrotu wszystkich chrześcijan do Jezusa Chrystusa - i w ten sposób oczywiście bardzo wyraźnie uwzględnia się również duchowy wymiar ekumenizmu.

Reklama

Druga ważna kwestia również dotyczy hasła, a konkretnie przez kogo zostało ono zasugerowane. A mianowicie chodzi o Radę Ekumeniczną na Bliskim Wschodzie, w regionie, w którym panuje wiele mroku. Myślę o tragicznej sytuacji w Libanie. Pod tym względem Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był oczywiście także ważną okazją do modlitwy za mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Vatican News: Kiedy myśli się o takich sytuacjach jak ta, w tych regionach, a także w innych regionach świata, rodzi się pytanie, w jaki sposób zaangażowanie ekumeniczne pomaga i może pomóc w poszukiwaniu pokoju.

- Jest to oczywiście szczególne wyzwanie. Z jednej strony jest to sprawa wewnętrzna, w związku z czym powstaje pytanie, jak chrześcijanie odnajdują jedność między sobą. Z drugiej strony, jest to oczywiście także część wielkiego zadania chrześcijan, aby stanąć razem w obliczu wielkich wyzwań współczesnego świata.

Reklama

Papież Franciszek zawsze przypomina o tym potrójnym wymiarze: wspólnej drodze, wspólnej modlitwie, wspólnej pracy. A jest to ważne w obliczu wielkich wyzwań, zwłaszcza w odniesieniu do pokoju, sprawiedliwości, ochrony stworzenia itd.

Vatican News: Jeśli chodzi o spojrzenie na Wschód, faktem jest, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, niezależnie od wyznania, wspólnie przeżywają trudną sytuację. Szczególnie na polu międzyreligijnym, wszyscy chrześcijanie stoją tam jednakowymi wyzwaniami.

- Jeśli chodzi o współistnienie ekumeniczne w takim kontekście, to od lat słyszę, że chrześcijanie w tym regionie przyzwyczaili się przez wieki do współżycia z muzułmanami i chcą również żyć razem w pokoju z muzułmanami. Ale oczywiście ten pokój między chrześcijanami i muzułmanami jest zakłócany przez skrajne nurty islamistów w Iraku i Syrii.

Vatican News: Mamy teraz trudną sytuację na własnym podwórku. W środę papież Franciszek wezwał do modlitwy o pokój na Ukrainie. Tam nie jest to problem między religiami, ale między chrześcijanami. Jak impuls ekumeniczny może przyczynić się do tego, by zwyciężyło zrozumienie dla zachowania pokoju?

- Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że papież zwołał Dzień Modlitwy za Ukrainę i że chrześcijanie uświadamiają sobie, że pokój jest ostatecznie zawsze darem. Jest to coś, o co my również musimy zawsze prosić i błagać. To jest pierwsza rzecz, a druga jest taka, że chrześcijanie, niezależnie od ich stanowiska politycznego, podzielają przekonanie, że wojna nie jest opcją. Wojna jest zawsze kapitulacją dyplomacji, kapitulacją wysiłków pokojowych i jeżeli wśród wszystkich chrześcijan istnieje wspólna świadomość, że wojna nie jest opcją, to jest to ważny krok.

Vatican News: W tym tygodniu, po zakończeniu Tygodnia Modlitw, obchodzono również rocznicę Zagłady. Wasza Papieska Rada jest również odpowiedzialna za dialog z judaizmem. Czy jest coś w tym kontekście, co jest bliskie sercu Eminencji?

- Chciałbym powiedzieć dwie rzeczy na ten temat. Po pierwsze, 17 stycznia, przed rozpoczęciem Tygodnia Jedności, przypada Dzień Judaizmu, który przypomina nam, że judaizm jest niejako glebą macierzystą chrześcijaństwa i wszystkich Kościołów chrześcijańskich. Musimy się nad tym zastanowić, a 27 stycznia jest dniem pamięci o straszliwych wydarzeniach Shoah, Holocaustu. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie antysemityzm staje się coraz bardziej akceptowalny w różnych społeczeństwach, także i przede wszystkim w Niemczech, należy podnieść głos skargi, jak wielokrotnie podkreśla papież Franciszek. Jest absolutnie niemożliwe, aby być chrześcijaninem i jednocześnie antysemitą. Nie możesz być członkiem rodziny, jeśli zabijasz własną matkę.

2022-01-28 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja warszawsko-praska pomaga Ukrainie

W związku z wojną na Ukrainie i wynikającym z niej napływem uchodźców bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski oraz diecezjalna Caritas wydali komunikat ws. pomocy dla Ukrainy.

Caritas diecezji warszawsko-praskiej podjęła kroki zmierzające do przyjęcia na terenie naszej diecezji osób wymagających pomocy. W sprawach organizacyjnych prośba o kontakt z koordynatorem z ramienia Caritas DWP tel. 881-512-212; osrodekcaritasurle@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego

2022-05-23 18:25

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o jego kanonizację Prymasa Tysiąclecia” - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz ślubów zakonnych s. Estery Mizińskiej

2022-05-25 20:05

Ewa Kamińska

Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę; prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmiesz mnie na koniec do chwały (Ps 73,23-24). Takie słowa zamieściła s. Estera Mizińska na obrazku pamiątkowym z okazji jubileuszu 25-lecia ślubów zakonnych, które złożyła Bogu w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję