Reklama

Kościół

Konferencja "Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z KUL"

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze - związani z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II - będą tematem pierwszej z cyklu konferencji naukowej, która 29 stycznia odbędzie się na KUL. W szczególny sposób zostaną przedstawione postacie, które odegrały znaczącą rolę w Kościele katolickim: kard. Stefan Wyszyński, bł. Władysław Miegoń, bp Władysław Goral, założyciel ruchu oazowego Franciszek Blachnicki i Idzi Radziszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie prorektora KUL, ks. prof. Mirosława Sitarza:

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej w Lublinie 29 stycznia, g. 9., sala C-1031 , transmisja online:

"KUL ma wielkich absolwentów. Wielkich także w znaczeniu teologicznym, bowiem mamy swoich Świętych i Błogosławionych" - podkreśla prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, który w najbliższą sobotę - wspólnie z rektorem KUL ks. prof. Mirosławem Kalinowskim - otworzy spotkanie naukowców.

"Wielką radością była beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego. To nasz wielki orędownik. Zadaniem postawionym dzisiaj przed nami jest przede wszystkim dotarcie do szerokiego grona osób i opowiedzenie o naszych wielkich absolwentach" - dodał ks. prof. Sitarz.

Konferencja naukowa zatytułowana "Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" jest współorganizowana przez Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundację "Myśląc Ojczyzna" oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL.

2022-01-28 15:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL już od ponad 10 lat prowadzi zajęcia dla więźniów

[ TEMATY ]

KUL

Adobe Stock

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności – podkreślono podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Areszcie Śledczym w Lublinie oraz immatrykulacji kolejnych 20 osadzonych, którzy rozpoczęli studia na KUL-u. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Quo vadis Samaritana?” wygłosił specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej prof. Michał O. Zembala z Wydziału Medycznego KUL. – Nie należy się nigdy poddawać – zaznaczył profesor.

Podczas uroczystości rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał m.in. o misji KUL oraz o znaczeniu teologii i humanistyki w świecie, w którym dominują nauki empiryczne i techniczne. – Pragniemy być uczelnią nowoczesną, ale opartą na tradycji. Uczelnią przodującą w rankingach naukowych, ale równocześnie mającą swój wyraźny charakter, do którego zobowiązują nas słowa z nazwy naszego uniwersytetu: „katolicki” i „Jana Pawła II” – podkreślił rektor, dodając, że KUL-owi zależy na tym, żeby w relacjach ze światem nauki i światem relacji społeczno-gospodarczych promować takie wartości jak prawda, uczciwość, moralność, a także przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: papież przekazał złotą różę Matce Bożej Śnieżnej

2023-12-08 16:22

[ TEMATY ]

Maryja

papież Franciszek

róża

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek podarował złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczynił to Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, do której Franciszek ma szczególne nabożeństwo.

Powitaniu Ojca Świętego towarzyszył śpiew antyfony: „Tota pulchra es, Maria - Całaś piękna jest, Maryjo, i zmazy pierworodnej nie ma w Tobie”. Ojciec Święty został powitany przez archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej kard. Stanisława Ryłko oraz nadzwyczajnego komisarza, abp Rolandasa Makrickasa. Z bukietem kwiatów został przewieziony przed ikonę Salus Populi Romani, pozostając dłuższą chwilę w milczącej modlitwie. Następnie przy śpiewie antyfony Salve Regina przekazał złotą różę, pozdrowił szczególnie osoby chore i niepełnosprawne, aby udać się z tradycyjną wizytą Papieża na Placu Hiszpańskim, gdzie znajduje się figura Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIV Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2023-12-09 14:52

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe Stock

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce tradycyjnie od 2000 roku jest Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego, ale także w Rosji, na Kaukazie i w Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Najnowsze dane

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję