Reklama

Niedziela Częstochowska

"Dzień św. Tomasza z Akwinu" w WSD

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kaplicy seminaryjnej Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W obchodach wzięli udział: klerycy oraz profesorzy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

– Na obrazie umieszczonym w sandomierskim seminarium Chrystus mówi do św. Tomasza z wysokości krzyża: „Dobrze o Mnie napisałeś, Tomaszu”. To była odpowiedź na jego zwątpienie, czy wobec ogromu piękna, prawdy i miłości Boga to wszystko, co napisał, nie jest przysłowiową słomą. Dlatego chcemy od niego uczyć się postawy pokory w rozpoznawaniu prawdy Bożej, prawdy o człowieku i świecie – mówił na początku Mszy św. abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii podkreślił, że „przypatrując się życiu św. Tomasza z Akwinu doświadczamy prawdy, że w życiu intelektualnym i duchowym nie ma Bożej amnestii od stawania się coraz bardziej i głębiej świadkiem Bożych tajemnic” i zacytował słowa św. Tomasza z Akwinu: „Gdzie zmysł darmo dojść się stara, serca żywa krzepi wiara, porządkowi rzeczy wbrew! Pod odmiennych szat figurą w znakach różny, nie naturą, kryje się tajemnic dziw!”.

– Wielką zasługą św. Tomasza było ukazywanie w pełnym świetle harmonii istniejącej pomiędzy rozumem a wiarą. Skoro światło rozumu i światło wiary pochodzą z tego samego źródła, od Boga, to nie mogą sobie wzajemnie zaprzeczać – zaznaczył arcybiskup.

Za św. Janem Pawłem II z jego encykliki „Fides et ratio” powtórzył: „Ujmując rzecz jeszcze bardziej radykalnie, Tomasz uznaje, że natura, właściwy przedmiot badań filozofii, może się przyczynić do zrozumienia Bożego Objawienia”.

Komentując czytania mszalne, metropolita częstochowski wskazał, że „mądrość przewyższa wszystko, co na ziemi uchodzi za najcenniejsze. Dlatego trzeba o nią prosić Boga, aby móc zgodnie z nią postępować”.

– W Ewangelii spotykamy ostrzeżenie Jezusa przed dążeniem do bycia wywyższonym od innych. Prawdziwym bowiem Nauczycielem i Mistrzem jest Chrystus, który jest Darem Ojca i Słowem Ojca. Jezus podkreśla rolę pokory, czyli prawdy o sobie wobec Boga, aby być autentycznymi w posłudze innym – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że „św. Tomasz z Akwinu opisując wiarę, podkreśla, że ona jest wewnętrzną drogą”. – Światło wiary prowadzi do widzenia spraw Bożych i ludzkich. Każdy rodzaj naszego powołania, każdy wiek trwania już w Chrystusowym kapłaństwie nie zwalnia nas z walki o swoją dojrzałość, która będzie zawsze szukaniem woli Bożej, a nie samorealizacji – podkreślił.

Arcybiskup zacytował również słowa papieża Franciszka z adhortacji „Evangelii gaudium”: „Radość Ewangelii jest tym, czego nic i nikt nie zdoła nam odebrać. Choroby współczesnego świata oraz Kościoła nie powinny stanowić wymówki, by zmniejszyć nasze zaangażowanie i nasz zapał...Nawet z bolesną świadomością własnej kruchości trzeba kroczyć naprzód i nie poddawać się oraz przypominać sobie to, co Pan powiedział do św. Pawła: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali»” – napisał papież Franciszek.

– Prośmy św. Tomasza o harmonię wiary i rozumu, a jednocześnie o odwagę świadectwa do końca – zakończył abp Depo.

Następnie w auli św. Jadwigi uczestnicy „Dnia ze św. Tomaszem z Akwinu” wysłuchali wykładu ks. prof. Tomasza Stępnia z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademii Katolickiej w Warszawie nt. „Święty Tomasz z Akwinu i rewolucja w angelologii”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Witając uczestników spotkania, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, podkreślił, że św. Tomasz z Akwinu to „największy święty pośród uczonych i największy uczony pośród świętych”. – Mówiono o nim, że posiadł rozum wszystkich poprzedzających go uczonych. Jego naukowa spuścizna jest ogromna. Ze względu na jego mądrość i czystość serca nadano mu z czasem przydomek: Doctor Angelicus (Doktor Anielski) – mówił ks. Selejdak.

Reklama

– Mimo upływu wieków, myśl św. Tomasza z Akwinu pozostaje filarem katolickiej nauki. Są co prawda tacy, którzy uważają, że w poszukiwaniach naukowych nie należy zatrzymać się tylko na tomizmie. Owszem – odpowiadają jego zwolennicy – ale żeby się na nim nie zatrzymać, postarajcie się najpierw do niego dojść – kontynuował ksiądz rektor.

Następnie ks. prof. Tomasz Stępień przypomniał, że „św. Tomasz z Akwinu to ortodoksja ortodoksji” i ukazał postać św. Tomasza z Akwinu z perspektywy XIII w.

– To był czas, kiedy pisma Arystotelesa trafiają na uniwersytety. Wówczas na uniwersytetach wręcz kipi. Był nawet zakaz czytania dzieł Arystotelesa. I w tej atmosferze przychodzi św. Tomasz z Akwinu. Komentuje Arystotelesa i robi całą teologię w oparciu o Arystotelesa. Akwinata nie tylko posługiwał się Arystotelesem, ale przekroczył Arystotelesa – mówił ks. Stępień.

Prelegent przypomniał, że w XIII w. nastąpiło nawet potępienie św. Tomasza z Akwinu. Dopiero na początku XIV w. następuje ostateczna rehabilitacja św. Tomasza, kiedy papież Jan XXII zaliczył go do grona świętych 18 lipca 1323 r.

– Dzięki św. Tomaszowi prawdziwa rewolucja dokonała się w angelologii. Św. Tomasz wskazał, że anioł jest istotą duchową. Akwinata postawił sobie pytanie, jak to było możliwe, że anioł popełnił grzech. Św. Tomasz w odpowiedzi wskazał, że posiadanie najwyższego dobra oznacza kontemplowanie tego dobra. Grzech anioła polegał na tym, w jaki sposób dokonał wyboru. Anioł zgrzeszył, szukając własnej woli, a nie podporządkował się woli Bożej – zauważył prelegent.

Ks. Stępień wskazał również, że „dzisiaj angelologia właściwie znikła z systematycznego wykładu teologii. Jednak wraca ona tylnymi drzwiami w dziełach filozofii”.

Reklama

– Św. Tomasz z Akwinu uczy nas bezkompromisowego dążenia do prawdy – zaznaczył prelegent.

„Dzień św. Tomasza z Akwinu” w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie ma już długą tradycję. Uroczysty dzień obchodów wspomnienia św. Tomasza z Akwinu sięga czasów, kiedy Częstochowskie Seminarium Duchowne miało swoją siedzibę w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3, do roku 1991. Tradycja ta była kontynuowana po przeniesieniu seminarium do Częstochowy i poświęceniu nowego budynku przez św. Jana Pawła II 15 sierpnia 1991 r. Św. Tomasz z Akwinu jest patronem kaplicy w Domu Profesorskim w seminarium.

2022-01-28 20:45

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium, przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię, Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem, powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Trójjedyna miłość

Po uroczystości Zesłania Ducha Świętego wchodzimy dzisiaj na swoisty szczyt prawd wiary, którym jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Mogłoby się wydawać, że tajemnica Trójjedynego Boga dosięga jakiegoś zenitu dla umysłu i serca ludzkiego. Tak sądząc, zapominalibyśmy jednak o tym, że Trójjedyna Miłość objawia się wyłącznie przez równie niedościgłą tajemnicę Jednorodzonego Syna Bożego, który w mocy Ducha Świętego spełnił ofiarę z Siebie samego jako dar z miłości.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Dziecka u Matki Cierpliwie Słuchającej

2023-06-03 19:25

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Dziecka

Rokitno

sanktuarium w Rokitnie

MB Cierpliwie Słuchająca

Angelika Zamrzycka

Dzień Dziecka u Matki Bożej w Rokitnie to piękny sposób, by świętować dzień poświęcony najmłodszym w znanym i często odwiedzanym Sanktuarium Diecezjalnym. Poniżej link do fotogalerii:

Dzieci z całej diecezji zjechały się w sobotę na swoje święto organizowane przez diecezjalną Caritas w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Diecezjalny Dzień Dziecka rozpoczął się wspólną Eucharystią przy ołtarzu polowym. Następnie były rozmaite atrakcje i zabawy przygotowane dla młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję