Reklama

Niedziela Łódzka

Porszewice: Warsztaty – dla pracowników łódzkiej kurii

ks. Hubert Kempiński

- Posługujemy Tajemnicy i trzeba uważnie w Nią patrzeć, na Nią się otwierać, niedowierzając do końca temu, że wiem, potrafię, zrobię! – mówił abp Grzegorz Ryś.

W Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi trwają dwudniowe warsztaty zatytułowane Od potestas do ministerium czyli przywództwo w Kościele –warsztaty te skierowane są do pracowników Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Reklama

- Noc jest zawsze sytuacją trudną, przez którą musimy przejść. – mówił podczas porannej Mszy świętej dla uczestników warsztatów arcybiskup Grzegorz Ryś. - Wydaje się, że nie ma światła – jest noc, ale królestwo Boga robi sobie drogę przez tę noc i osiąga swoje. Nawet w takich sytuacjach, w których jesteśmy bezradni, a gdybyśmy już nawet się przymierzyli i coś zrobili, to odniosłoby to odwrotny skutek. Królestwo Boga przebija się również przez takie momenty. – tłumaczył duchowny.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że - Królestwo Boże jest nam dane w formie ziarna, a nie jako rzeczywistość gotowa! Zawsze jest nam zawierzane z ogromnym potencjałem wzrostu, ale nie gotowe. Jesteśmy wezwani, by być przy wzroście, by być na służbie tego wzrostu. Nie od razu wszystko mamy. Potrzeba cierpliwości, potrzeba czasu, a nie dzieje się to wszystko z automatu! – dodał kaznodzieja.

- Decyzja o zasianiu ziarna należy do nas! O ile wcześniej przypowieść powie, że ziarno ma w sobie siłę, a nie w nas, ale nie urośniesz jeśli go nie wsadzisz. Jak mówił kiedyś bp Dajczak – ziarno tylko w jednym przypadku nie kiełkuje – jeśli się go nie posieje. Jak się go nie posieje, to zostaje ziarnem, nigdy nie zostanie drzewem. Nasza pycha owocuje podejrzliwością do ziarna – najmniejszego. Bóg sieje ziarno, której jest najmniejsze! – zauważył duchowny.

Reklama

Dwudniowe warsztaty prowadzą: dr Maria Czajkowska – Białkowska - wykładowca Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, dr inż. Maciej Malarski z katedry Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

- To są warsztaty budowania kompetencji osobistych, budowania relacji z innymi i traktowania władzy jako służby w Kościele. – tłumaczy dr Maria Czajkowska – Białkowska. - Pracownicy kurii spotykają się z innymi i posługują w szczególnej organizacji, jaką jest Kościół Katolicki w Polsce. To jest organizacja, której przewodniczy Jezus Chrystus, w zawiązku z czym azymut, który mamy w tworzeniu programu był budowany wokół miłości bliźniego, budowania relacji, przebaczania oraz wokół właściwej relacji, która pomaga rozwiązywać wiele problemów i konfliktów. – tłumaczy.

Uczestniczy spotkania wysłuchają wykładów, wezmą udział w przygotowanych ćwiczeniach, zaprezentują wyniki pracy w grupach utworzonych na potrzeby warsztatów, a także wsłuchają się w Słowo Boże w czasie Mszy świętych i celebracji liturgii godzin.

- Warsztat ma to do siebie, że rodzi pewne konkretne umiejętności i mamy nadzieję, że po dzisiejszym dniu uczestnicy nabędą umiejętności komunikacyjnych, bądź wyeliminują pewne błędy komunikacyjne, zdobędą umiejętność rozwiązywania konfliktów, czy dosłownie nauczą się budowania drzewa celów dla instytucji, dla działów, które w kurii funkcjonują. – tłumaczy dr Czajkowska - prowadząca warsztaty.

Z inicjatywy księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia – dokładnie dwa lata temu odbyły się pierwsze tego typu warsztaty, które choć pod tym samym tytułem, to jednak skierowane były tylko dla duchownych. Tym razem biorą w nim udział zarówno duchowni jak i świeccy pracownicy łódzkiej kurii na co dzień pracujących w Wydziale Duszpasterstwa, Wydziale Finansowym, Wydziale Katechetycznym, Wydziale ds. Młodzieży, w Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Sekretariacie Kurii i mediach diecezjalnych.

2022-01-29 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy rzeczywiście jesteś w Jezusowej rodzinie?

2022-05-24 20:45

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Czy pamiętamy/dopuszczamy myśl, że może się zdarzyć (tak jak w tej Ewangelii), że ktoś stojący na zewnątrz – pozornie poza wspólnotą – może być Jezusowi bliższy i zjednoczony z Nim swoją wolą o wiele mocniej, niż my znajdujący się wewnątrz?

Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów». Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką». Mk 3,20-21.31-35

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

To nasze Łagiewniki w Oruro

2022-05-26 10:30

archiwum

Biskup Krzysztof Białasik posługuje w Boliwii

Biskup Krzysztof Białasik posługuje w Boliwii

    Z ks. bp Krzysztofem Białasikiem z diecezji Oruro w Boliwii, który przybył do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, rozmawia Małgorzata Pabis

    Małgorzata Pabis: - Diecezja Oruro włączyła się w przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Jak te przygotowania wyglądają u Was?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję