Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: życie konsekrowane jest żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem

Życie konsekrowane w jego różnych realnych formach nie jest tylko przetrwaniem, ale żywym spotkaniem z Jezusem Chrystusem, powołaniem do posłuszeństwa Jemu każdego dnia i pokonywania różnych niespodzianek mocą Ducha Świętego – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj w godzinach dopołudniowych siostry zakonne, zakonnicy, członkinie instytutów świeckich, konsekrowane dziewice, wdowy i wdowcy oraz pustelnicy spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach w kaplicy św. Kazimierza - na wspólnej modlitwie i konferencji, a potem na Eucharystii w kieleckiej bazylice. Natomiast 2 lutego święto będzie przeżywane w parafiach. Ofiary zebrane na tacę podczas Mszy św. w tym dniu przeznaczone są na zakony klauzurowe.

W wygłoszonej dzisiaj homilii biskup kielecki nawiązywał do istoty życia konsekrowanego, jego łączności z Jezusem, trwaniu we wspólnocie i na Eucharystii.

Przypomniał, że życie konsekrowane jest głęboko zakorzenione w nauczaniu i przykładzie Jezusa - jest darem Boga Ojca udzielanym Kościołowi mocą Ducha Świętego, nawiązał także do myśli św. Jana Pawła II o życiu konsekrowanym zawartych w adhortacji Vita Consecrata, mówił również o Bożym powołaniu i zbyt częstym zagłuszaniu głosu Boga. – Nie wszyscy słyszymy głos Boga i powołanie, bo zbyt dużo jest hałasu świata różnej natury – mówił bp Piotrowski, zauważając „prześmiewcze i obraźliwe” komentarze wobec tych, którzy noszą habit.

Reklama

- Pan powołuje, aby pójść za Nim i być świadkiem (…), aby poprzez nasze osoby tym darem został ogarnięty inny człowiek, zwłaszcza tam, gdzie prowadzone są dzieła miłosierdzia, wychowania, nie mówiąc już o misyjnych – podkreślał biskup kielecki. – Jedynym godnym modelem do naśladowania jest Osoba Jezusa Chrystusa, bowiem tylko z Nim możemy odnieść zwycięstwo i pokonać szatana – zaznaczył. Zachęcał także do trwania we wspólnocie, bo w „pojedynkę człowiek jest bezsilny”. – Tam, gdzie jest wspólnota i zjednoczenie, tam rodzą się dobre owoce – mówił biskup, zwracając szczególną uwagę na znaczenie Eucharystii i komunii, która „wyprowadza z zaborczej miłości własnej”.

Po wysłuchaniu Słowa Bożego i homilii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego.

2022-01-29 14:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela legnicka 7/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił świece

Biskup legnicki Stefan Cichy poświęcił świece

Ofiarowanie Pańskie jest pomostem między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Ofiarowanie małego Jezusa w świątyni staje się zapowiedzią Jego przyszłej ofiary życia, jaką złoży na ołtarzu krzyża - powiedział bp Marek Mendyk w homilii podczas święta Ofiarowania Pańskiego w południe w katedrze legnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję