Reklama

Niedziela Łódzka

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Łódzkiej

Obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, które w Kościele Powszechnym przypadają na dzień 2 lutego tj. liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, w Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po których odprawiona została Msza święta sprawowana w łódzkiej bazylice archikatedralnej, pod przewodnictwem biskupa Ireneusza Pękalskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej.

[ TEMATY ]

Życie Konsekrowane

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

- Droga naszego chrześcijańskiego życia z Jezusem - Światłością świata – rozpoczęła się w czasie naszego Chrztu Świętego. – mówił w homilii bp Ireneusz. - Wiemy, że podczas sprawowani tego sakramentu jest taki moment, kiedy kapłan/diakon chrzczący wręcza rodzicom chrzestnym zapaloną od Paschału – czyli od Jezusa – święcę. Przy tym wypowiada takie słowa: przyjmijcie światło Chrystusa. Słowa te nawiązują do starej tradycji Kościoła – bowiem w dawnych wiekach Chrzest nazywany był oświeceniem, a w tradycji wschodniej wielkim oświeceniem. Przyjęcie światła wyraża wolę kroczenia za Chrystusem. – tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - chyba zanika w Polsce ta tradycja – może jeszcze gdzieś jest – że, kiedy chrześcijanin odchodzi z tego świata do wieczności – jeśli tylko to jest możliwe - wkłada się do jego ręki zapaloną Gromnicę. Gdyby to nie było możliwe, to zawsze można odmówić przy umiejącej osobie bardzo dobrze nam znane słowa: wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. – podkreślił łódzki biskup pomocniczy.

Kończąc homilię duchowny zauważył, że - dzisiaj w czasie tej uroczystej Mszy Świętej odnowią swoje śluby osoby życia konsekrowanego żyjące w zgromadzeniach. Swoje śluby odnowią również wdowy konsekrowane, ale są pośród nas także osoby związane z konsekracją dziewic. Dla nas wszystkich jest to szczególny dzień, moment, w którym możemy odnowić nasze pragnienia pójścia dalej w życie nasze codzienne za Chrystusem – Światłością świata - a idąc za Nim wydawać jak najwięcej owoców dobra.- zakończył.

Reklama

Po homilii, wszystkie osoby życia konsekrowanego, zgromadzone w katedrze św. Stanisława, odnowiły swoje śluby zakonne, oddając się Bogu poprzez realizowanie rad ewangelicznych: czystości ubóstwa i posłuszeństwa w swoim zgromadzeniu zakonnym lub instytucie życia apostolskiego. Dziś także swoje publiczne zobowiązanie związane z konsekracją wdów odnowiły dwie wdowy, które przed 20 laty oddały się Jezusowi poprzez złożenie swoich ślubów.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 18 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działa też 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko, Fraternia Jezus Caritas, Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej, a także dwie siostry pustelniczki.

2022-02-02 21:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sportowe wyzwania ministrantów

Po dwóch latach przerwy Służba Liturgiczna Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej powraca do przedpandemicznych działań.

W kompleksie sportowym VeraSport oraz w hali sportowej Zespołu Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko w Łodzi odbył się etap diecezjalny XVII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej w Piłce Nożnej Halowej. Zawody były podzielone na trzy kategorie, do których zaliczono ministrantów, lektorów młodszych i starszych. Udział w rozgrywkach wzięło 30 drużyn z terenu całej archidiecezji łódzkiej. - Zaczęliśmy wspólną modlitwą w intencji księdza biskupa Adama Lepy, prosząc o życie wieczne dla niego. Po dwóch latach pandemii, kiedy mistrzostwa nie odbywały się, jest to dla chłopaków czas sportowej rywalizacji, ale też moment wspólnego dzielenia się. Myślę, że ci chłopcy są dla siebie nawzajem świadkami i na takich mistrzostwach mają okazję przez swoje zachowanie, uczciwą rywalizację zaświadczyć, że takie wartości jak dobro i piękno są dla nich bardzo ważne zarówno w Kościele jak i poza nim - podkreśla ks. Piotr Kępniak diecezjalny duszpasterz SLO. Chłopcy, na co dzień posługujący w swoich parafiach, nie ukrywają, że takie spotkania pozwalają na wyjście z murów kościoła, aby spotkać się ze swoimi kolegami z innych wspólnot, ale też odpocząć od obowiązków. Wszystkich chłopców zachęcamy do śledzenia strony na Facebooku www.facebook.com/ministrancilodz/, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami i dowiedzieć się, jak potoczą się losy łódzkich drużyn na ogólnopolskich mistrzostwach w Kołobrzegu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję