Reklama

Historia

Kielce: Pokolenie K.K. Baczyńskiego na wystawie w „Przystanku Historia”

Karol Wojtyła, Gustaw Herling-Grudziński, Regina Pleśniewicz, czy Wanda Pomianowska – to niektórzy bohaterowie wystawy dostępnej od dzisiaj w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN w Kielcach. Wystawa nosi tytuł „Pokolenie Baczyńskiego”.

[ TEMATY ]

IPN

Kielce

Krzysztof Kamil Baczyński

wikimedia.org

Kamil Baczyński

Kamil Baczyński

Edukatorzy IPN przygotowali ją z okazji stulecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wystawa składa się z dwóch części, ogólnopolskiej i regionalnych, których jest trzynaście. Inauguracyjna prezentacja wystawy miała miejsce jesienią 2021 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie.

To wystawa o pierwszym pokoleniu wychowanym w niepodległej Polsce. Jego najlepsi reprezentanci wybierali bardzo różne drogi życiowe – jak Karol Wojtyła – kapłaństwo, czy Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent II RP na Uchodźstwie, ale wszystkie biografie charakteryzuje duch służby bliźnim i ojczyźnie.

Reklama

– Wystawa opowiada o całym pokoleniu ludzi, którzy urodzili się w czasach odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli wychowywani w państwie, które po 123 latach odbudowywało się i powstawało od nowa. Ukształtowały ich określone wartości. Jako młodzi ludzie stanęli przed pierwszym dużym wyzwaniem, jakim był wybuch drugiej wojny światowej – mówiła Edyta Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Ekspozycja ma również swoją część regionalną. Na planszach znalazły się biogramy Wandy Pomianowskiej oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Wanda Pomianowska to naukowiec, filolog, pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Została żołnierzem Armii Krajowej, była łączniczką. Zaangażowała się w ruch „Solidarności”, a w stanie wojennym była internowana. Z kolei Gustaw Herling-Grudziński to nie tylko znakomity pisarz, ale także żołnierz generała Andersa, walczący pod Monte Cassino. Zdecydował się pozostać na emigracji i tam, wykorzystując swój talent służył sprawom Polski.

Wystawa jest dostępna do końca lutego, a potem będzie pokazywana w innych miastach regionu.

2022-02-03 17:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mural na Solcu upamiętniający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

W przypadającą dziś 100. rocznicę urodzin poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, tragicznie zmarłego w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego żołnierza batalionu „Parasol”, w Warszawie przy ul. Solec 85 w odsłonięto mural upamiętniający młodego twórcę  pokolenia „Kolumbów”.

Artystyczny mural, który odsłonił minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, powstał z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. Odtworzono na nim wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r. Była to sesja zrobiona dla potrzeb maturalnych. 

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję