Reklama

Ingres biskupa legnickiego Stefana Cichego

Ks. Piotr Nowosielski
Niedziela Ogólnopolska 20/2005


Przekazanie pastorału Biskupowi Legnickiemu
Fot: Ks. Piotr Nowosielski

W sobotę 30 kwietnia br., w gronie prawie 30 biskupów, ponad 300 kapłanów i prawie tysiąca wiernych modlących się w intencji nowego biskupa, uroczyście rozpoczął swoje pasterzowanie w diecezji drugi biskup legnicki Stefan Cichy. Zastąpił on pełniącego tę funkcję przez 13 lat, od czasu ustanowienia diecezji w 1992 r., bp. Tadeusza Rybaka.

Ingres do katedry poprzedziła procesja z kościoła Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela przez Rynek na starym mieście. W progu katedry nowego biskupa powitali biskup senior Tadeusz Rybak, proboszcz katedry oraz członkowie Kapituły Katedralnej.
Wśród przybyłych księży biskupów znaleźli się m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, metropolita wrocławski - abp Marian Gołębiewski, metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń, księża biskupi sąsiednich diecezji, a także biskupi i delegacje z niemieckich diecezji Görlitz i Dresden-Maissen. Wśród delegacji duchowieństwa obecni byli m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny tygodnika Niedziela, reprezentanci Kapituł archidiecezji wrocławskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, delegacje uczelni katolickich w Polsce i inni. Nie zabrakło także delegacji władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzystów, a także przedstawicieli różnych uczelni, instytucji i organizacji. We Mszy św. wzięła też udział rodzina nowego Księdza Biskupa, koledzy z jego rocznika święceń, kapłani z archidiecezji katowickiej, mieszkańcy miejscowości, z której pochodzi, oraz goście z Niemiec i Austrii.
Na początku Liturgii został odczytany dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający bp. Stefana Cichego - dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej - biskupem legnickim i złożone zostały podpisy nowego Księdza Biskupa oraz Kolegium Konsultorów. Szczególnym momentem było uroczyste przekazanie nowemu Biskupowi pastorału - symbolu władzy pasterskiej w diecezji.
Bp Tadeusz Rybak wyraził przy tym życzenie, aby pastorał, który otrzymał w dniu swoich święceń biskupich, służył obecnemu i kolejnym biskupom legnickim w przyszłości. Ostatnim z elementów związanych z objęciem władzy w diecezji przez nowego rządcę było homagium - hołd i uszanowanie oddane nowemu biskupowi. Złożyli je w imieniu diecezjan: biskup pomocniczy Stefan Regmunt, kanclerz Kurii, prepozyt Kapituły Katedralnej, rektor Seminarium, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii, przedstawiciel zakonów męskich, siostra zakonna oraz kilkupokoleniowa rodzina.
W pierwszym wygłoszonym słowie bp Stefan Cichy podziękował za dotychczasową pracę swego poprzednika. Z zadań, jakie stawia przed sobą i o pomoc w realizowaniu których prosi, zwrócił uwagę na potrzebę dalszego pogłębiania wiary oraz pogłębiania i rozwijania kultu Eucharystii, aby jak największa rzesza wiernych korzystała szczególnie z niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. i kult Najświętszego Sakramentu przenosiła poza Mszę św. Bp Cichy mówił m.in.: „Rozpoczynam pracę w Kościele legnickim w Roku Eucharystii. Niech Eucharystia naprawdę stanowi źródło i szczyt naszego życia. Pogłębiając wiarę, mamy starać się o to, aby coraz lepiej uczestniczyć w jej wielkiej tajemnicy. Nie wystarczy sam udział w Eucharystii. Ten udział ma znaleźć kontynuację w życiu codziennym”.
Złożenie darów ofiarnych było okazją do zaprezentowania się i wyrażenia uczuć przez różne stany diecezji. Szczególnie ciepło Biskup Legnicki powitał delegację z Katowic.
W wygłoszonych słowach życzeń, kierowanych pod adresem nowego Biskupa ze strony Nuncjusza Apostolskiego, Metropolity Wrocławskiego i Katowickiego, jak również przedstawiciela mieszkańców diecezji - bp. Stefana Regmunta oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przewijało się życzenie, aby wspierały go pomoc i błogosławieństwo Boże w nowej, odpowiedzialnej pracy, a także by nieustannie towarzyszyła mu myśl zawarta w jego zawołaniu biskupim: Per Crucem ad Lucem - Przez Krzyż do Światła. Biskup Görlitz Rudolf Müller, nawiązując do podjętej już wraz z bp. Tadeuszem Rybakiem współpracy między diecezjami, zaprosił nowego Księdza Biskupa do odwiedzenia diecezji Görlitz.
Dziękując Dostojnym Gościom i wszystkim uczestnikom Liturgii, bp Stefan Cichy powiedział, że podczas tej Mszy św. w sposób szczególny modlił się za Ojca Świętego Jana Pawła II, jest bowiem ostatnim z ustanowionych przez zmarłego Papieża biskupów diecezjalnych. Raz jeszcze podziękował bp. Tadeuszowi Rybakowi, wspominając, że krzyż biskupi, który od niego otrzymał, swego czasu był własnością śp. bp. Pawła Latuska, który pochodził z Tychów. „Raz jeszcze proszę o modlitwę i pomoc, byśmy razem mogli budować Kościół tu, w Legnicy na Dolnym Śląsku” - zaapelował do wiernych bp Stefan Cichy.

Portugalia: biskupi chcą procesu beatyfikacyjnego zamordowanej zakonnicy

2019-09-20 18:00

mz (KAI/FD/AE) / Faro

Ordynariusz diecezji Algarve, w południowej Portugalii, bp Manuel Quintas poinformował o zamiarze biskupów tego kraju rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego zamordowanej 8 września siostry Antonii Pinho Guerra. Została ona brutalnie zamordowana, a następnie zgwałcona przez mężczyznę uzależnionego od narkotyków.

celine nadeau / Foter / CC BY-SA

Hierarcha stwierdził, że zabita w wieku 61 lat siostra Antonia zasługuje na wyniesienie na ołtarze z powodu swojej bezinteresownej pracy na rzecz chorych, a także bohaterskiej postawy przed śmiercią. - Siostra Antonia pozostała wierna swoim ślubom oraz zobowiązaniom – powiedział bp Quintas.

Z policyjnego śledztwa wynika, że 44-letni morderca zakonnicy wielokrotnie był oskarżany o gwałty i kilka miesięcy wcześniej opuścił więzienie, gdzie odsiadywał m.in. wyrok za nadużycie seksualne oraz handel narkotykami. Inspektorzy ustalili, że portugalska zakonnica została uduszona po odmowie zaproponowanego jej przez agresora stosunku seksualnego. Ze śledztwa wynika, że morderca zwabił ofiarę do miejsca swego zamieszkania rzekomo w geście podziękowania jej za podwiezienie go i podanie mu leków. Narkoman twierdził, że chce się odwdzięczyć filiżanką kawy.

Zamordowana w mieście São João de Madeira zakonnica należała do Zgromadzenia Służebnic Maryi Posługujących Chorym. Przez 40 lat była pielęgniarką. Poza Portugalią pracowała we Włoszech oraz w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki przedstawił "Piątkę dla przedsiębiorców"

2019-09-21 14:36

wpolityce.pl

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji PiS w Katowicach przedstawił „Piątkę dla przedsiębiorców”. To pięć propozycji, które mają wspomóc polskich przedsiębiorców. Co zawiera się w tym pakiecie? O tym obszernie na konwencji mówił szef rządu.

twitter/PiS

1 - 500 dla małych firm. Mały ZUS dla małych przedsiębiorców.

Rząd zamierza wprowadzić ulgę w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 zł

—oświadczył Mateusz Morawiecki.

Jak mówił na konwencji PiS, jeżeli przedsiębiorca ma przychód poniżej 10 tys. zł miesięcznie, a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, średnio zapłaci na ZUS o 500 zł mniej niż wynosi zryczałtowana składka, którą płaci każdy przedsiębiorca.

Jak dodał, zryczałtowana składka ZUS zostaje w obecnej formie dla wszystkich innych przedsiębiorców, nie będzie żadnej zmiany w wysokości składek. Żadnych zmian nie będzie - oświadczył Morawiecki.

2. Ryczałtowany ZUS bez zmian.

Zryczałtowany ZUS zostaje tak, jak był do tej pory dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zarabiają powyżej 10 tys. zł w przychodach co miesiąc

—powiedział premier.

Premier dodał, że zryczałtowany ZUS, który jest naliczany zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, pozostaje bez zmian.

Warto przypomnieć, jaka partia jako jedyna przez ostatnie 15 lat podniosła składki na ZUS. W 2012 r. składkę rentową o 2 pkt. proc. (…) - partia pana Grzegorza Schetyny

—podkreślił Morawiecki

3. Prosty PIT - ryczał do 2 mln euro. 4. 9 proc. do 2 mln euro przychodów.

Premier podkreślił, że rząd w jednej z nowych propozycji „podnosi możliwość rozliczania się na 9-procentowym, jednym z najniższych w Europie podatku CIT z 1,2 do 2 mln euro.

A więc również około 8,5 mln zł - zdecydowana poprawa dla dziesiątek tysięcy firm

—powiedział Morawiecki.

Jeszcze niższe podatki, jeszcze więcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt dla budżetu, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne

—mówił premier.

5. Miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Wreszcie dla wszystkich firm, też małych i średnich, tych, które chcą inwestować w innowacyjne procesy, przeznaczamy w programie wsparcia inwestycji strategicznych ponad 1 mld zł

—dodał szef rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem