Reklama

Polska

Tarnów: święcenia biskupie dwóch biskupów pomocniczych

[ TEMATY ]

biskup

biskupi

święcenia

Artur Stelmasiak

Biskupi z kraju i zagranicy, przedstawiciele prawosławia i Kościoła greckokatolickiego, a także kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele krajów misyjnych, świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni diecezji tarnowskiej wezmą udział w święceniach biskupich dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej ks. Jana Piotrowskiego i ks. Stanisława Salaterskiego. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 25 stycznia o godzinie 10.00 w tarnowskiej katedrze.

Święcenia biskupie odbędą się w czasie Mszy świętej. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i on również wygłosi homilię. Głównym szafarzem święceń będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż a współkonsekratorami będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz emerytowany biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski.

Obrzędy święceń rozpoczynają się po Ewangelii, kiedy po śpiewie hymnu do Ducha Świętego prezbiterzy asystujący nominatom poproszą głównego konsekratora o udzielenie święceń biskupich. Na potwierdzenie prośby zostanie odczytany dokument potwierdzający nominację, na co cała zgromadzona wspólnota odpowie słowami: „Bogu niech będą dzięki”. Ciąg dalszy obrzędów święceń ma miejsce po homilii. Następuje wtedy przyrzeczenie elektów, w którym zobowiążą się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania.

W dalszej kolejności śpiew Litanii do Wszystkich Świętych poprzedzi istotną część obrzędów święceń, mianowicie nałożenie rąk i modlitwę święceń.

„Nałożenie rąk jest znakiem daru Ducha Świętego, który uwidacznia fakt, że posługa wywodzi się z objawienia Chrystusa i przypomina Kościołowi źródło misji. Po uroczystej modlitwie święceń, do której w najważniejszym miejscu dołączają wszyscy biskupi, ma miejsce namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów” –wyjaśnia ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Reklama

Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego. Obrzęd święceń biskupich kończy się przekazaniem pocałunku pokoju.

Nowo święceni biskupi będą leżeć krzyżem w czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych. Ta część rytu święceń posiada głębokie, symboliczne znaczenie. Wyraża postawę pokory i całkowitego oddania się Bogu w myśl słów św. Pawła: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża. Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus" (Ga 2,20).

Biskup nominat Jan Piotrowski na hasło swojej posługi wybrał słowa „In Caritate Evangelium praedicare” czyli „W miłości głosić Ewangelię”, a biskup nominat Stanisław Salaterski hasło „Gaudium fidei praedicare” – „Głosić radość wiary”.

Uroczystości przyjęcia święceń biskupich będą transmitowane przez Radio RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz i Telewizję Trwam.

2014-01-25 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja Biskupów USA wybiera nowego przewodniczącego

[ TEMATY ]

USA

biskupi

KEP

W Baltimore rozpoczęło się 11 listopada jesienne zebranie Konferencji biskupów USA. Jednym z najważniejszych punktów w programie jest wybór nowego przewodniczącego episkopatu. Zazwyczaj po upływie kadencji przewodniczącego, jego następcą bywa wiceprzewodniczący. Jeśli tak się stanie, wówczas następcą ustępującego, 70-letniego kardynała Daniela DiNardo na czele Kościoła katolickiego w USA powinien stanąć arcybiskup Los Angeles, 67-letni José Horacio Gómez.

Gdyby tak się stało, wówczas urodzony w meksykańskim Monterrey abp Gómez byłby pierwszym Latynosem na urzędzie przewodniczącego Konferencji Biskupów USA. Kapłan Opus Dei zamieszkał w USA w latach 1980-tych, obywatelstwo Stanów Zjednoczonych otrzymał w 1995 roku. Już kilka lat później znalazł się wśród 25 najbardziej wpływowych Hiszpanoamerykanów magazynu "Time".

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję