Reklama

Wiadomości

Czarnek do nauczycieli: zakładajcie "Sport Kluby" w waszych szkołach

Apeluję do wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego i wychowania wczesnoszkolnego, którzy zostali przeszkoleni: zakładajcie "Sport Kluby" w waszych szkołach - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, na ten cel w 2022 r. przeznaczono 36 mln zł.

[ TEMATY ]

edukacja

Przemysław Czarnek

Karol Porwich/Niedziela

Szef MEiN wraz z rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Bartoszem Molikiem zainaugurował II edycję programu "WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły".

Minister podziękował wszystkim rektorom Akademii Wychowania Fizycznego w Polsce i profesorom za zaangażowanie w poprzednią edycję programu.

Zwrócił uwagę, że do tej pory w całej Polsce zostało utworzonych 9 tys. "Sport Klubów" dla 120 tys. dzieci. Jak dodał, przepracowanych zostało łącznie 180 tys. godzin lekcyjnych.

"Zakładaliśmy większe zainteresowanie, ale okres pandemiczny spowodował, że nie mogliśmy zaczynać od maja i czerwca, zaczęliśmy od września" - zaznaczył Czarnek.

Zapewnił, że program będzie realizowany przez cały 2022 rok. "A zatem apel do wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, apel do wszystkich nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego, którzy mają certyfikaty i którzy zostali przeszkoleni: zakładajcie państwo +Sport Kluby+ w waszych szkołach" - powiedział minister.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaapelował także do rodziców, aby angażowali swoje dzieci w zajęcia w "Sport Klubach". Szef MEiN poinformował, że w tym roku na program przeznaczono 36 mln zł. "A jeśli bezie taka potrzeba, (...) to pieniędzy na ten cel będzie więcej" - podkreślił Czarnek.

Przypomniał, że w ramach nowej edycji programu zwiększy się stawka wynagrodzenia dla nauczycieli, co - jak mówił - powinno być dla nich dodatkową zachętą.

"Zakładamy też zmniejszenie liczby uczestników w grupach. To jest apel ze strony nauczycieli zwłaszcza z mniejszych ośrodków, gdzie trudno było zebrać grupę kilkunastoosobową. Teraz będzie możliwość tworzenia +Sport Klubów+ również dla 12 osób" - zaznaczył szef MEiN.

Zapowiedział też dalszy monitoring kondycji fizycznej dzieci i młodzieży oraz dodatkowe szkolenia uzupełniające dla chętnych nauczycieli. "Tutaj chcę jeszcze raz zdementować nieprawdziwą informację, która się pojawiła w przestrzeni publicznej: nie będziemy zastępować nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego nauczycielami wychowania fizycznego" - podkreślił Czarnek.

"Sport Kluby" to dodatkowe nieodpłatne pozalekcyjne zajęcia sportowe, których celem jest: aktywizacja dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, która umożliwi poprawę kondycji fizycznej po okresie hipokinezji w czasie epidemii SARS-CoV; przeprowadzenie diagnozy wybranych aspektów stanu kondycji fizycznej i stanu zdrowia dzieci oraz młodzieży.

Mają być podstawą do przygotowania analizy i rekomendacji do dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów. Podczas zajęć prowadzonych w ramach "Sport Klubów" jednorazowo są wykonywane przez nauczycieli wybrane pomiary somatyczne, testy sprawnościowe oraz przeprowadzone zostaną ankiety wśród uczniów i ich rodziców.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kkr/ dsr/ mhr/

2022-02-10 10:58

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, 12 kwietnia dzieci wrócą do szkół

Jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne, 12 kwietnia dzieci wrócą do szkół – powiedział we wtorek szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Poinformował, że zaszczepiona została już zdecydowana większość nauczycieli, którzy zgłosili taką chęć.

Minister w Polskim Radiu 24 były pytany o możliwy termin powrotu do nauczania stacjonarnego w szkołach.

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

1800 lat temu zmarł św. Kalikst – papież, który wynalazł katakumby

2022-10-06 18:58

[ TEMATY ]

papież

katakumby

św. Kalikst

Wikipedia/autor: Dnalor 01 na licencji Creative Commons

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

Katakumby św. Kaliksta, krypta papieży

W tym roku mija 1800. rocznica śmierci papieża Kaliksta (218-222). Poświęcona mu będzie 15 października tegoroczna, piąta edycja Dnia Katakumb w Rzymie. Jej temat brzmi: „Kalikst i wynalezienie katakumb” – poinformowała Papieska Komisja Archeologii Sakralnej.

Z tym właśnie papieżem związane jest powstanie pierwszego oficjalnego cmentarza Kościoła Rzymu w katakumbach przy Via Appia Antica, nazwanych jego imieniem, oraz katakumb Kalepodiusza przy Via Aurelia, gdzie został pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję