Reklama

Kościół

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

W 30. Światowy Dzień Chorego kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie. Modlił się za chorych i medyków a także o ustąpienie pandemii Covid-19. Czterem osobom udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Anna Wojtas/archwwa.pl

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: “Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami”

Niech ta modlitwa w Szpitalu Wolskim będzie symbolem modlitw za wszystkich chorych w Archidiecezji Warszawskiej, ale także: w intencji służby zdrowia, która – jak się wyraził – ” jest skołatana tym wszystkim, co przeżywa w ciągu 2 lat pandemii”.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła wielu wymiarów życia społecznego i zachęcał, by modlić się o jej jak najszybsze ustąpienie, “żebyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności”.

W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieskiego na 30. Światowy Dzień Chorego. – Papież Franciszek przekazał nam słowa niezwykle ważne i wymagające: “Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) – podkreślił metropolita warszawski.

Podziel się cytatem

“Czy my jako ludzie w ogóle potrafimy być miłosierni, jak miłosierny jest dla nas Bóg? Z pewnością jest to ideał niedościgniony, poprzeczka została zawieszona wysoko – zarówno dla rodzin i opiekunów ludzi chorych, jak też dla pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i wszędzie tam, gdzie Bóg chce to miłosierdzie świadczyć naszymi rękami” – mówił kard. Nycz.

Reklama

Podkreślił, że “Jezus czyni cuda, tylko dziś, niejako ‘rękoma’ dla tych cudów są ręce lekarskie, pielęgniarskie, salowych i wszystkich, którzy okazują chorym miłosierdzie. Natomiast chorzy ofiarując swoje cierpienie, ból i chorobę za Kościół, za świat i za Polskę chcą to miłosierdzie, którego doświadczają przekazać dalej.

Metropolita warszawski przypomniał też zasługi św. Jana Pawła, który przed 30 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, dla “wielkiej promocji człowieka chorego i służby zdrowia” oraz dowartościowania wieku starszego. – Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny, nie tylko przez to, co robi, ale jako punkt odniesienia dla młodych, którzy czasem zapominają o tym, że też kiedyś będą starszymi – zauważył.

“W świecie, w którym liczy się sprawność ciała, młodość i zysk papież mówi, że jesień życia nie tylko może być piękna, choć bywa trudna, jest bardzo potrzebna również po to, by młodzi dostrzegli sens życia – dodał.

Kard. Nycz odniósł się także do realiów czasu pandemii Covid-19, która dotknęła cały świat. Stwierdził, że tylko ktoś, kto nie zetknął się z tą chorobą może mówić, że to “nic wielkiego” albo że zostało to wyimaginowane. – Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek – a ja mogę powiedzieć, że to spotkałem – doceni ich.

Zdaniem metropolity warszawskiego “wysiłek skomasowany w tych dwóch latach pandemii na pewno jest ponad ludzkie siły”. – Dlatego na Mszy św. modlimy się o łaskę, która jest wam potrzebna jako wsparcie, żebyście prawdziwie byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

– Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy i prosimy abyście na tych “posterunkach” trwali pomimo trudu i poświęcenia a przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosili swoje modlitwy, bowiem zarówno chorzy są skarbem Kościoła i świata ale również ci, którzy chorym służą – powiedział kard. Nycz.

Ze względów ograniczeń epidemicznych we Mszy św. w kaplicy Ducha Świętego w Szpitalu Wolskim uczestniczyło jedynie niewielkie grono chorych, przedstawicieli personelu medycznego i dyrekcji szpitala.

Szpital Wolski jest szpitalem miejskim, który ma obecnie 11 oddziałów leczenia stacjonarnego z pododdziałami (łącznie 354 łóżka), w tym szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził w 2007 roku kompleksową informatyzację.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

2022-02-11 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokój rodzi się w sercu

Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój. Międzyreligijne spotkanie modlitewne odbyło się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Wspólną modlitwę wyznawców religii monoteistycznych zorganizowano w bielańskiej uczelni w 35. rocznicę zainicjowanego przez św. Jana Pawła II spotkania różnych wyznań i religii w Asyżu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję