Reklama

Polska

Światowy Dzień Chorego w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny 30. Światowy Dzień Chorego obchodzony w licheńskim hospicjum, był okazją do pochylenia się nad ludźmi chorymi, którzy u kresu swej ziemskiej drogi jeszcze przez chwilę chcą oddychać pełną piersią i cieszyć się każdą chwilą, jaka im pozostała.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Chorego

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

W kaplicy hospicyjnej w samo południe sprawowano uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. Przy ołtarzu Pańskim modlił się także ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

W słowie skierowanym do pacjentów oraz personelu hospicyjnego, ks. Binda podkreślił, że w historii zbawienia każdy człowiek jest zaproszony, aby iść drogą Maryi. – „Tylko Maryja poczęła się bez grzechu. Ale zamysł Boży sprawił, że dokonało się przejście, pascha. Niepokalane Poczęcie Maryi było już zapowiedzią tego, że Chrystus pokona śmierć i szatana. A przed nami jeszcze wieczysta pascha. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego po to, aby doświadczyć obecności Jezusa Chrystusa – Jego siły i miłosierdzia” – powiedział marianin.

Mówiąc o fizycznym wymiarze święta, ksiądz przełożony zaznaczył, że ludzie często potrzebują pomocy drugiej osoby, obecności, dobrego słowa, życzliwości swojego współbrata. Tak właśnie dzieje się w licheńskim hospicjum, którego personel stara się pomóc pacjentom przeżyć dany im czas w spokoju, ciszy i przyjaznej atmosferze. – „Ważna jest ta posługa, to bycie dla kogoś, dla drugiego człowieka. To jest bogactwo, którego tutaj, w hospicjum, doświadczamy w sposób namacalny” – mówił.

- „Maryja obejmuje nas swoją opieką. Sanktuarium jest zawsze tam, gdzie jest Matka Boża. Tak właśnie jest w Licheniu, gdzie na terenie tutejszego sanktuarium znajduje się hospicjum. Wielu przychodzi tu, aby szukać pomocy, jak u matki” – dodał.

Kapłan życzył uczestniczącym we wspólnej modlitwie, aby doświadczenie spotkania podczas Eucharystii było siłą, a świętowanie pomogło w dalszej ziemskiej pielgrzymce, gdyż „Eucharystia to pokarm w drodze do wieczności”.

Po zakończonej Mszy Świętej kapłani udali się do sal pacjentów z Najświętszym Sakramentem, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy.

Reklama

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest każdego roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Jest on szczególną okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad osobami chorymi, zarówno na ciele, jak i duszy.

W Licheniu 11 lutego zostały odprawione trzy Msze Święte, w trakcie których w sposób szczególny polecane były osoby chore i cierpiące: o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Doroty, o godz. 12.00 w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz także o godz. 12.00 w hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna.

2022-02-11 16:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka do Matki

[ TEMATY ]

Legnica

Licheń

Daniel Miller

W sobotę 10 czerwca, we wspomnienie bł. biskupa Bogumiła odbyła się pielgrzymka do Lichenia. Na pielgrzymkę z Kamiennej Góry pojechała 50 osobowa grupa dzieci, młodzieży i rodziców z Kamiennej Góry i z Przedwojowa.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Sto czterdzieści jeden

2022-11-28 00:25

Karol Porwich

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem– mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszę św. odprawiono pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W koncelebrze byli m.in. ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję