Reklama

Polska

Światowy Dzień Chorego w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny 30. Światowy Dzień Chorego obchodzony w licheńskim hospicjum, był okazją do pochylenia się nad ludźmi chorymi, którzy u kresu swej ziemskiej drogi jeszcze przez chwilę chcą oddychać pełną piersią i cieszyć się każdą chwilą, jaka im pozostała.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Chorego

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

W kaplicy hospicyjnej w samo południe sprawowano uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. Przy ołtarzu Pańskim modlił się także ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

W słowie skierowanym do pacjentów oraz personelu hospicyjnego, ks. Binda podkreślił, że w historii zbawienia każdy człowiek jest zaproszony, aby iść drogą Maryi. – „Tylko Maryja poczęła się bez grzechu. Ale zamysł Boży sprawił, że dokonało się przejście, pascha. Niepokalane Poczęcie Maryi było już zapowiedzią tego, że Chrystus pokona śmierć i szatana. A przed nami jeszcze wieczysta pascha. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego po to, aby doświadczyć obecności Jezusa Chrystusa – Jego siły i miłosierdzia” – powiedział marianin.

Mówiąc o fizycznym wymiarze święta, ksiądz przełożony zaznaczył, że ludzie często potrzebują pomocy drugiej osoby, obecności, dobrego słowa, życzliwości swojego współbrata. Tak właśnie dzieje się w licheńskim hospicjum, którego personel stara się pomóc pacjentom przeżyć dany im czas w spokoju, ciszy i przyjaznej atmosferze. – „Ważna jest ta posługa, to bycie dla kogoś, dla drugiego człowieka. To jest bogactwo, którego tutaj, w hospicjum, doświadczamy w sposób namacalny” – mówił.

- „Maryja obejmuje nas swoją opieką. Sanktuarium jest zawsze tam, gdzie jest Matka Boża. Tak właśnie jest w Licheniu, gdzie na terenie tutejszego sanktuarium znajduje się hospicjum. Wielu przychodzi tu, aby szukać pomocy, jak u matki” – dodał.

Kapłan życzył uczestniczącym we wspólnej modlitwie, aby doświadczenie spotkania podczas Eucharystii było siłą, a świętowanie pomogło w dalszej ziemskiej pielgrzymce, gdyż „Eucharystia to pokarm w drodze do wieczności”.

Po zakończonej Mszy Świętej kapłani udali się do sal pacjentów z Najświętszym Sakramentem, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy.

Reklama

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest każdego roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Jest on szczególną okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad osobami chorymi, zarówno na ciele, jak i duszy.

W Licheniu 11 lutego zostały odprawione trzy Msze Święte, w trakcie których w sposób szczególny polecane były osoby chore i cierpiące: o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Doroty, o godz. 12.00 w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz także o godz. 12.00 w hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna.

2022-02-11 16:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: Poświęcenie kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej do kościoła w Kryszkowicach

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

W obrzędzie poświęcenia kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej wzięli udział dziś pielgrzymi, którzy modlili się podczas Mszy św. południowej celebrowanej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Kopia wizerunku Licheńskiej Pani trafi do kościoła pw. Matki Bożej Licheńskiej w miejscowości Kryszkowice w diecezji włocławskiej (07.08).

Uroczystego poświęcenia obrazu przedstawiającego Matkę Bożą Licheńską dokonał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium podczas południowej Mszy św. Eucharystię koncelebrował ks. Krzysztof Antczak, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Sadlnie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję