Reklama

Wiara

Zakończyła się międzynarodowa nowenna w obronie życia

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

gabi_menasha/Foter/CC BY

Przez 9 dni na Jasnej Górze trwała szczególna modlitwa w intencji obrony życia. Wyrażała ona duchową łączność z ludźmi, którzy walczą o zaprzestanie aborcji na całym świecie. Z inicjatywą wyszli amerykańscy biskupi, w związku z 41. rocznicą legalizacji zabijania nienarodzonych dzieci w tym kraju.

Podczas dzisiejszej Mszy św., na zakończenie nowenny „Dziewięć dni dla życia” przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski mówił, że wiele konfliktów, wojen i kryzysów ma swoje źródło w aborcji. - Jeżeli matki pozwalają zabijać swoje dzieci. Decydują się na ten krok. To co nas powstrzyma od występowania przeciwko sobie, przeciwko bliźniemu ? – pytał paulin. Jednocześnie zastanawiał się do czego prowadzi prawo stanowione przez ludzi. - Przyzwolenie na eksperymenty genetyczne, eutanazję, wybór płci, aborcje, adopcję dzieci przez związki homoseksualne. To brnięcie w przepaść. Dlatego módlmy się o nawrócenie myślenia i stawiajmy za najważniejsze prawo Boże – apelował o. Majewski.

Przeor Jasnej Góry podejmując prośbę Episkopatu w USA apelował, by „wszyscy bez wyjątku stanęli murem za życiem”. Na to wezwanie licznie odpowiedzieli wierni, którzy codziennie uczestniczyli w Mszy św. w intencji uszanowania na świecie przykazania Bożego „nie zabijaj”. Po Eucharystii przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiana była koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwa różańcowa. Odprawiany był także specjalny Apel Jasnogórski w duchowej łączności z Kościołem amerykańskim.

- Mieszkam w Częstochowie i gdy usłyszałam ten apel, o modlitewne wsparcie, dla tak ważnej inicjatywy nie mogłam nie przyjść na Jasną Górę i pomodlić się o uszanowanie życia. Teraz codziennie w swojej modlitwie będę też prosiła o zaprzestanie aborcji – podkreśliła mieszkanka Częstochowy.

Dokładnie w 41. rocznicę wprowadzenia w USA ustawy legalizującej zabijanie dzieci w łonie matki do dziewiątego miesiąca odbył się największy na świecie „Marsz dla życia”. Ulicami Waszyngtonu przeszło kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyrazili swój sprzeciw aborcji. W tym roku było to wyjątkowe wydarzenie, bo z udziałem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, która peregrynuje po Ameryce w ramach pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu”.

Reklama

- Matka Boża jest tam przede wszystkim „Ambasadorką” życia –mówił o. Majewski. – Wierzymy, że Maryja jest Orędowniczką życia i wstawia się za tymi, którzy bronią życia– podkreślił jasnogórski przeor.

Obecność kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na „Marszu w obronie życia” w Waszyngtonie to wynik starań świeckich liderów ruchów obrony życia z 25 krajów, którzy zainicjowali peregrynację Ikony „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia. Ameryka, to po Europie, drugi etap peregrynacji.

Szacuje się, że w USA, od czasu wprowadzenie tej tragicznej decyzji, zginęło już ponad 55 milionów dziecięcych istnień. Liderem w Europie jest Rosja, gdzie rocznie ginie 2 miliony nienarodzonych dzieci. W Unii Europejskiej aborcji dokonuje się co pół minuty.

Do modlitewnej nowenny w Polsce włączyły się jeszcze m.in. Sanktuaria: Bożego Miłosierdzia w Krakowie, bł. ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu oraz Matki Bożej w Licheniu.

2014-01-26 15:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o beatyfikację bp. Wilhelma Pluty w gorzowskiej katedrze

[ TEMATY ]

modlitwa

beatyfikacja

Archiwum "Aspektów"

Księża i świeccy z całej diecezji modlili się 22 stycznia w gorzowskiej katedrze o beatyfikację wieloletniego pasterza Ziem Zachodnich – bp Wilhelma Pluty. Przed południem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy, a po południu odbyła się prezentacja biografii o słudze Bożym.

- Bp Pluta modli się za nas, którzy oczekujemy owoców procesu. Oczekujemy, aż spadnie welon z jego wizerunku, a Kościół ogłosi, że możemy publicznie za jego wstawiennictwem prosić Boga. Dzisiaj bardzo często dopytujemy, kiedy to się skończy jakbyśmy czekali na kolejny medal. A tymczasem trzeba nam wiary i ufności, żeby skorzystać z tego daru jakim był i ciągle jest – mówił w kazaniu ks. dr Grzegorz Cyran, dyrektor Instytutu im. biskupa Wilhelma Pluty.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję