Reklama

Kościół

Wspólnota Sant’Egidio: Modlitwa za zmarłych bezdomnych i sprzeciw wobec wojny

Życie na ulicy jest jeszcze bardziej kruche – przypomina o tym organizowana regularnie o tej porze roku Msza Święta za zmarłych bezdomnych. Tym razem po Eucharystii, która odbędzie się w sobotę 19 lutego, Wspólnota Sant’Egidio zaprasza również na wydarzenie „NO WAR! Flash mob dla Ukrainy”.

[ TEMATY ]

Wspólnota Sant’Egidio

Karol Porwich/Niedziela

Mszy Świętej sprawowanej w sobotę 19 lutego o godz. 16 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie przewodniczył będzie bp Rafał Markowski. Podczas liturgii wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta. Wielu z nich to przyjaciele Wspólnoty Sant’Egidio, która co roku żegna kolejne bliskie osoby i pragnie wciąż o nich pamiętać.

„Kilka tygodni temu jedna z naszych grup, które odwiedzają osoby bezdomne na peryferiach Warszawy była świadkiem pożaru pustostanu. Próbowali wejść do środka, wezwali straż pożarną, ale Heńka nie udało się uratować. W tym roku odszedł też Zenek, który żył ponad 30 lat na ulicy, a ostatnie dwa spędził w naszym Domu Braci, kochany przez wszystkich” – czytamy w zaproszeniu na Facebooku.

Ta liturgia to nie tylko wyraz pamięci, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny oraz apel o solidarność z tysiącami ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją na ulicach polskich miast i – zwłaszcza w mroźne zimowe dni – potrzebują naszej szczególnej troski i uważności. A – pomimo dość łagodnej tegorocznej zimy – od 1 listopada 2021 roku Komenda Główna Policji odnotowała 43 zgony w wyniku wychłodzenia.

Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc na co dzień na ulicy – była brudna.

Podziel się cytatem

Reklama

W Warszawie pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół Wspólnoty. Eucharystia w tej intencji sprawowana jest również w Poznaniu. Tegoroczna Msza za śp. Ewę i inne zmarłe osoby bezdomne odbyła się 8 lutego.

Po liturgii Wspólnota Sant’Egidio, której szczególnie bliska jest troska o sprawy pokoju na świecie, zaprasza wszystkich zaniepokojonych napiętą sytuacją polityczną na wschodzie na wydarzenie „NO WAR! Flash mob dla Ukrainy”. Każdy, kto chce okazać solidarność naszym sąsiadom i wyrazić sprzeciw wobec kolejnego międzynarodowego konfliktu, może dołączyć do członków wspólnoty o godz. 19 przy Metrze Centrum, na tzw. Patelni.

„Powiedzmy NIE dla wojny, TAK dla pokoju” – zachęca Wspólnota Sant’Egidio.

Podziel się cytatem

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.

2022-02-18 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Wspólnota Sant’Egidio modliła się o pokój na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

Wspólnota Sant’Egidio

Karol Porwich/Niedziela

O zaprzestanie walk, ustanie przemocy oraz o pokój na Ukrainie modliła się 1 marca wieczorem w kościele pw. św. Rocha poznańska Wspólnota Sant’Egidio. Modlitwa wybrzmiała w języku polskim i ukraińskim.

„Wojny zaczynają się tam, gdzie ludzie koncentrują się na własnych interesach. Wojna na Ukrainie toczy się od wielu lat. Trzeba nam powiedzieć przepraszam, że także my mieliśmy zamknięte oczy na dramat Ukrainy, waszej ojczyzny, choć żyjecie z nami i wokół nas” – mówił w rozważaniu ks. dr Mirosław Tykfer, proboszcz parafii pw. św. Jana XXIII w podpoznańskich Komornikach, związany ze Wspólnotą Sant’Egidio.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję