Reklama

Niedziela w Warszawie

Sprawozdanie z Archidiecezji Warszawskiej przed wizytą ad limina (dane)

[ TEMATY ]

Warszawa

ad limina

WWW.PL.WIKIPEDIA.ORG

Dokument zawierający sprawozdanie z ośmiu ostatnich lat Archidiecezji Warszawskiej omawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przedstawiono dane, zebrane na potrzeby Stolicy Apostolskiej przed wizytą polskich biskupów ad limina.

Podczas konferencji dane przedstawił ks. Janusz Bodzon, kanclerz Kurii Warszawskiej.

Ośmioletnie sprawozdanie z Archidiecezji Warszawskiej to 150-stronicowy dokument sporządzony w języku polskim i włoskim. Redagowany był zespołowo przez wiele miesięcy. Każdą część przygotowywały kompetentne w danej dziedzinie osoby. W sumie przy powstawaniu dokumentu pracowało kilkadziesiąt osób. Dane liczbowe pochodzą z dwóch źródeł: z oficjalnych danych GUS oraz danych z poszczególnych parafii (z 2012 roku, dane porównawcze z dokumentu ostatniej wizyty ad limina, która miała miejsce w 2005 roku).

Dokument podzielony jest na 23 rozdziały - odpowiada to strukturze i poszczególnym dykasteriom Kurii Rzymskiej. Tekst jest napisany w taki sposób, by sytuację danej diecezji zrozumiała osoba, która nie zna jej realiów, która po raz pierwszy zapoznaje się z danym miejscem.

Stolicę Apostolską interesuje tożsamości i sytuacja religijna miejsca, organizacja diecezji, posługa biskupa, życie chrześcijańskie i liturgiczne, wychowanie katolickie, katecheza, duchowieństwo, zgromadzenia zakonne, misyjność, rodzina, formacja wiernych i ich obecność w życiu społecznym, kultura, sprawy społeczne, służba zdrowia, ekumenizm, inne religie oraz problem sekt, mass-media, Caritas i pomoc biednym, imigranci i duszpasterstwo dla cudzoziemców, dobra artystyczne i historyczne Kościoła, sytuacja ekonomiczna diecezji, perspektywy na przyszłość.

Statystyki

W granicach obu warszawskich diecezji mieszka 2 mln 743 tys. osób, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. W tym, w granicach Warszawy mieszka 1 mln 711 tys. osób. Archidiecezja warszawska ma 1 mln 540 tys. osób (wzrost o 4 proc.), diecezja warszawsko-praska 1 mln 203 tys. osób (wzrost o 9 proc.)

Reklama

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego to 2 mln 538 tys. osób (wzrost o 0,2 proc.) i stanowią 92,5 proc. społeczeństwa.

Osoby praktykujące (dominicantes) stanowią 32 proc. (wzrost o 1 proc), systematycznie do Komunii św. (comunicantes) przystępuje 15 proc. (wzrost o 2 proc.)

W archidiecezji warszawskiej jest 212 parafii (wzrost o 2 proc.), w diecezji warszawsko-praskiej 183 (wzrost o 14 proc.). Średnio na terenie jednej parafii mieszka ok. 6700 wiernych. 50 parafii archidiecezji warszawskiej (24 proc.) to parafie pojedyncze (spadek o 12 proc.)

W samej Warszawie, w obu diecezjach jest 140 parafii. Stolica posiada 191 kościołów (nie licząc kaplic) w tym kilka w budowie.

Życie zakonne

W obu diecezjach pracuje 3377 sióstr zakonnych (spadek o 10 proc.), 620 kapłanów zakonnych (wzrost o 26proc.) oraz 168 braci zakonnych (spadek o 31 proc.) W Warszawie jest również 8 klasztorów kontemplacyjnych.

W archidiecezji warszawskiej działają 63 zakony żeńskie, które prowadzą działalność apostolską w 160 klasztorach i domach zakonnych. Najwięcej jest franciszkanek służebniczek Krzyża (Laski). W diecezji warszawsko-praskiej jest 66 zakonów i zgromadzeń żeńskich w 123 klasztorach. Najliczniejsze są siostry loretanki.

W archidiecezji warszawskiej są 33 zakony i zgromadzenia męskie, które prowadzą działalność w 55 klasztorach i domach zakonnych. Najwięcej jest franciszkanów. W diecezji warszawsko-praskiej jest 18 zakonów i zgromadzeń męskich , które prowadzą działalność w 30 klasztorach i domach zakonnych. Najwięcej jest pallotynów.

Powołania kapłańskie

Liczba księży obu diecezji to 1302 (wzrost o 12 proc.) - w tym archidiecezja warszawska 797, diecezja warszawsko-praska 505. Liczba wszystkich księży pracujących w obu diecezjach (diecezjalnych i zakonnych) 1897 (wzrost o 17 proc.)

Reklama

Liczba kleryków w seminariach diecezjalnych 241 (spadek o 17 proc.). Liczba alumnów zakonów i zgromadzeń zakonnych na terenie Archidiecezji - 76 (spadek o 60 proc.)

Średni wiek kapłana to 50 lat (w 2004 roku: 45)

Statystycznie na jednego duszpasterza przypada 1949 wiernych (w 2004 roku 2171).

Katecheza w szkołach

W obu diecezjach jest obecnie 499 księży katechetów (spadek o 6 proc.). Poza tym katechizuje 296 osób zakonnych (spadek o 12 proc.) oraz 1093 katechetów świeckich (wzrost o 22 proc). W sumie to 1888 katechetów (wzrost o 12 proc.)

Rodzina

Liczba urodzeń (miasto Warszawa - GUS) 18 863 (wzrost o 24 proc.) Liczba zawartych małżeństw (archidiecezja warszawska) 4723 (spadek o 17 proc.), związki cywilne (miasto Warszawa - GUS) 2695 (wzrost o 0,8 proc.)

Pomoc biednym

Leczenie chorych w hospicjach (archidiecezja warszawska AW) 376 (wzrost o 9 proc.), bezdomni, ubodzy w schroniskach (AW) 276 (wzrost o 245 proc.). Codziennie w obu diecezjach wydawanych jest 1800 posiłków (wzrost o 76 proc.)

Archidiecezja warszawska organizuje wypoczynek letni i zimowy dla 1200 osób rocznie (wzrost o 26 proc.)

Na pomoc doraźną warszawskie diecezje przekazują 1900 ton artykułów spożywczych rocznie. Indywidualna pomoc dotyczy 400 osób rocznie (AW) (wzrost o 208 proc.). Rośnie liczba wolontariuszy w obu diecezjach: w parafiach 1800 osób (wzrost o 200 proc.), w szkołach 1700 osób, ponadto angażuje się jeszcze 230 wolontariuszy.

2014-01-27 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra polowa: uczczono pamięć uczestników akcji pod Arsenałem

[ TEMATY ]

Warszawa

katedra

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

W Warszawie odbyły się dziś obchody 76 rocznicy akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej brawurowych operacji wojskowych przeprowadzonych w stolicy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów w okresie II wojny światowej. Dzięki niej z rąk Niemców udało się odbić 21 zakładników, m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”. W intencji uczestników akcji odprawiona została w katedrze polowej Wojska Polskiego Msza św., której przewodniczył ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego. Po zakończonej Eucharystii u zbiegu ul. Bielańskiej i Długiej w historycznym miejscu przeprowadzenia akcji odbył się apel pamięci.

Homilię wygłosił ks. ppłk Robert Krzysztofiak, kapelan Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje jednostek AK, który przypomniał okoliczności i przebieg akcji pod Aresnałem. Podkreślił, że jej uczestnicy powinni być dla współczesnych wzorem do naśladowania. – Jesteśmy w katedrze polowej nie tylko po to, aby się modlić za uczestników akcji, ale również po to, by oddać im hołd i czerpać od nich wzorce do naśladowania, do życia zgodnie z wartościami, które przyświecały ich harcerskiemu życiu, zgodnie z dewizą Bóg-Honor-Ojczyzna – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jak Jezus nam pomaga po Wniebowstąpieniu?

2022-05-28 11:03

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Ewangelia na niedzielę Łk 24,46-53

1. Działanie Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Z Łagiewnik do Kalwarii

2022-05-28 21:35

Małgorzata Pabis

Na pielgrzymi szlak wyruszyło kilkaset osób

Na pielgrzymi szlak wyruszyło kilkaset osób

    W sobotę rano – 28 maja – z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Pasyjno- Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

    Pątników, którzy zgromadzili się w bazylice, na pielgrzymi szlak pobłogosławił ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego sanktuarium. Pielgrzymka z Łagiewnik do Kalwarii odbywa się w tym roku już po raz piętnasty. Pielgrzymi modlitwą przy Panu Jezusie Miłosiernym rozpoczynają swoją drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej. - Jakaż to wielka radość widzieć pielgrzymów. Serdecznie was witam w naszej bazylice Bożego Miłosierdzia – witał ruszających w drogę ks. Zbigniew Bielas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję