Reklama

Kościół

Lublin: uroczystości w 100. rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego - założyciela KUL

W 100. rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające postać założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Widzimy w nim człowieka wielkiego ducha, który swoje życie rozumiał, jako nieprzerwany ciąg mozolnej pracy, będącej środkiem do wzniosłego celu – mówił podczas Mszy św. w kościele akademickim KUL biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

[ TEMATY ]

KUL

Archiwum KUL-u

Na wspólnej modlitwie, którą poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Idziego Radziszewskiego, zgromadzili się przedstawiciele wszystkich stanów społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z bp. Adamem Babem, sufraganem archidiecezji lubelskiej, i z ks. prof. dr. hab. Mirosławem Kalinowskim, rektorem uczelni.

Ks. Idzi Radziszewski był nie tylko wizjonerem, ale i charyzmatycznym nauczycielem i wychowawcą; chcemy pozostać wierni jego testamentowi – mówił ks. prof. Kalinowski podczas uroczystości upamiętniających założyciela lubelskiej uczelni.

W ceremonii złożenia kwiatów przed pomnikiem Idziego Radziszewskiego wzięli udział także m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz wiceprezydent Lublina Mariusz Banach. Obecni byli przedstawiciele społeczności akademickiej, przedstawiciele lokalnego samorządu i mieszkańcy Lublina.

„Ksiądz Idzi Radziszewski, dzięki któremu powstał nowoczesny katolicki uniwersytet kształcący obywateli i służący Bogu i Ojczyźnie, był wizjonerem, charyzmatykiem, nauczycielem, wychowawcą, a także realistą” – podkreślił ks. prof. Kalinowski, zwracając uwagę, że Idzi Radziszewski miał świadomość, że KUL – jako uczelnia kształcąca elity – będzie szczególnie potrzebny Rzeczypospolitej, odradzającej się z trudem po I wojnie światowej.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, zaznaczył rektor, do dziś pozostaje wierny dewizie „Deo et Patriae” starając się każdego dnia tworzyć elitarne i prestiżowe środowisko naukowe. „W oparciu o przesłanie Ewangelii chcemy kształtować elity, które będą wpływały na kształt naszej Ojczyzny” – mówił.

Również szef MEiN Przemysław Czarnek z uznaniem mówił o założycielu KUL zwracając uwagę, że miał on – i nadal ma – ogromny wpływ na życie wielu Polaków. „Możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy, ale był to człowiek, który rozpoczął akademickość Lublina, który założył tu uniwersytet, którego zadaniem było kształcenie elit, elit katolickich, które zadawały kłam tezie marksistowskiej, że istnieje przepaść między nauką i wiarą. Otóż nie ma tej przepaści i to udowadniają naukowcy z tego uniwersytetu od ponad 100 lat” – powiedział minister.

Reklama

Po uroczystości przed pomnikiem Idziego Radziszewskiego odbyła się msza św. w Kościele Akademickim KUL, którą w intencji zmarłego przed 100 laty rektora KUL - kapłana diecezji włocławskiej - odprawił tamtejszy ordynariusz bp Krzysztof Wętkowski.

W homilii ukazał życie i dzieło ks. Radziszewskiego. – Istotą miłości jest postawa, decyzja, akt woli wyrażający się w konkretnym działaniu – tłumaczył bp Wętkowski.

Ukazując życie i dzieło pierwszego rektora KUL, kaznodzieja mówił o jego domu rodzinnym, studiach we włocławskim Seminarium Duchownym, Akademii Duchownej w Petersburgu oraz Uniwersytecie Katolickim w Lowanium. Przypomniał jego podróże po ośrodkach naukowych Europy, a także praca we włocławskim seminarium, w którym jako rektor dokonał reorganizacji i modernizacji w zakresie poziomu nauczania i wychowania.

Bp Wętkowski przypomniał też istniejące do dziś, założone przez ks. Radziszewskiego czasopismo teologiczne „Ateneum Kapłańskie”, w którym popularyzowano nowoczesną wizję kształcenia w uczelniach katolickich. – Zebrane doświadczenia przyniosły wspaniałe rezultaty, w dziedzinie reformy uczelni kształcących duchownych i powstania uniwersytetu katolickiego w Lublinie – powiedział ks. biskup przypominając, że według ks. Radziszewskiego – zadaniem uniwersytetu jest przygotowanie absolwentów do dalszej samodzielnej i poważnej pracy.

Duchowny podkreślił też wiarę i pobożność założyciela KUL. Przypominając szczególne nabożeństwo ks. Radziszewskiego do Serca Pana Jezusa oraz jego pragnienie, „żeby uniwersytet oddać pod szczególną opiekę Serca Jezusowego”, przypomniał motto uczelni: „Bogu i Ojczyźnie”.

Reklama

Podsumowując życie i dzieło założyciela lubelskiej uczelni z perspektywy 100 lat od jego śmierci, hierarcha wskazał na pracowitość i wiarę. – Ks. Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor KUL, jest wzorem świadomej i dojrzałej wiary chrześcijańskiej, owocującej miłością do Boga, do Kościoła i do Ojczyzny – zakończył bp Wętkowski.

Msza św. transmitowana była przez TVP Polonia.

Ks. Idzi Benedykt Radziszewski, prezbiter diecezji włocławskiej, założyciel i pierwszy rektor KUL, urodził się 1 kwietnia 1871 r. w Bratoszewicach (województwo łódzkie). Po ukończeniu Gimnazjum Filologicznego w Płocku, w 1889 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1893 r. został skierowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. W 1896 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Albina Symona, rektora akademii. Doktoryzował się 1900 r. w Wyższym Instytucie Filozoficznym w Lowanium (Belgia).

Po powrocie do Polski był wykładowcą, wicerektorem, a w latach 1908-1914 - rektorem WSD we Włocławku. W 1909 r. założył miesięcznik teologiczny „Ateneum Kapłańskie”. W 1914 r. został rektorem Akademii Duchowej w Petersburgu. W 1918 r. założył Katolicki Uniwersytet w Lublinie, którym kierował przez 3 lata. Zmarł na gruźlicę 22 lutego 1922 r.

2022-02-20 16:22

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KUL: prof. B. Chazan odebrał Nagrodę im. Ks. I. Radziszewskiego za rok 2014

[ TEMATY ]

KUL

prof. Chazan

Artur Stelmasiak

Mam nadzieję, iż ta nagroda wzmocni moich młodych kolegów i koleżanki, którzy chcą być lekarzami, ale mają trudności w pracy ze względu na swą postawę etyczną – powiedział prof. Bogdan Chazan, odbierając 26 marca w Lublinie Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2014. Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL przyznał mu ją w uznaniu jego wybitnych osiągnięć naukowych w duchu humanizmu chrześcijańskiego.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wręczono dziś nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego prof. Bogdanowi Chazanowi. Wyróżniono go za działalność ukierunkowaną na ochronę życia ludzkiego w okresie perinatalnym i na prorodzinną edukację społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję