Reklama

Ku czci św. Jana z Dukli

„... Życzeniem Jana Pawła II jest, aby relikwie Patrona Lwowa i naszej archidiecezji znajdowały się na ołtarzu, przy którym będzie sprawował Msze święte w intencji naszego narodu... ” (z listu ks. Mariana kard. Jaworskiego do Klasztoru w Dukli z 28 maja 2001 r.).

Niedziela Ogólnopolska 31/2005

Archiwum

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli

Doroczny odpust, który w sanktuarium dukielskim zgromadził rzesze czcicieli św. Jana z Dukli, obchodzony był w tym roku jako czas wielkiej modlitwy za Jana Pawła II i wdzięczności za jego obecność w sanktuarium dukielskim oraz za kanonizację św. Jana w czerwcu 1997 r., jak również za przyjazd Ojca Świętego z pielgrzymką na Ukrainę, a zwłaszcza do Lwowa w 2001 r. W czasie tego odpustu Ojcowie Bernardyni dziękowali także za świętość bł. Władysława z Gielniowa z okazji 500-lecia jego śmierci. Kaznodzieja odpustowy - o. Adrian Loryś z Opatowa Kieleckiego często w swoich kazaniach nawiązywał do świętości chleba jako największej tajemnicy naszej wiary, faktu, że w Eucharystii pozostał z nami Jezus Chrystus. Chleb Święty był źródłem drogi do świętości św. Jana z Dukli. Nasz Patron często „zadziwiał się Eucharystią”, a jednocześnie ukazywał ścisły związek kapłaństwa z Eucharystią. Taką drogą szli św. Jan z Dukli i bł. Władysław z Gielniowa - kapłani franciszkańscy, a pod koniec XX wieku, podobną drogą szedł sługa Boży Jan Paweł II. To był pierwszy odpust, kiedy Jan Paweł II błogosławił pielgrzymów dukielskich z Domu Ojca.
Uroczystościom św. Jana z Dukli „Na puszczy” w sobotę 9 lipca przewodniczył o. dr Czesław Gniecki, prowincjał Bernardynów z Krakowa. W koncelebrowanej Mszy św. było wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a wśród nich ks. dr prał. Stanisław Siara, dziekan dukielski. „Na Puszczę” św. Jana przybyli franciszkanie konwentualni z klasztorów w Jaśle, Krośnie i Sanoku, oraz księża michalici z pobliskiego Miejsca Piastowego. Wśród pielgrzymów nie zabrakło także przedstawicieli klasztorów bernardyńskich z Tarnowa, Rzeszowa, Wetliny, Jelnej i Leżajska, z kustoszem sanktuarium - o. Jarosławem Kanią. Zostały zorganizowane piesze pielgrzymki z Krosna, z parafii św. Piotra i św. Jana z Dukli, do których dołączyli pielgrzymi z sąsiednich miejscowości. Ponadto w uroczystościach odpustowych uczestniczyła Franciszkańska Młodzież Oazowa z klasztorów bernardyńskich w Polsce, która w Dukli przeżywa rekolekcje franciszkańskie.
Po skończonych uroczystościach odpustowych wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana do klasztoru dukielskiego. W czasie drogi wiele modlitw zostało ofiarowanych w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II i kanonizacji bł. Szymona z Lipnicy oraz bł. Władysława z Gielniowa.
Niedzielnym uroczystościom w sanktuarium przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu. Dostojnego pielgrzyma w imieniu wspólnoty bernardyńskiej powitał prowincjał - o. Czesław Gniecki. Msza św., koncelebrowana przez kapłanów diecezjalnych i zakonnych, była ofiarowana za wszystkich dobrodziejów i przyjaciół dukielskiego sanktuarium. Ksiądz Arcybiskup w swoim kazaniu często przytaczał słowa Jana Pawła II o świętości ziemi podkarpackiej, która wydała wielu świętych i błogosławionych dla Kościoła polskiego, a wśród nich św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara z pobliskiej Korczyny, bł. Bronisława Markiewicza z Miejsca Piastowego i bł. Władysława Findysza - proboszcza z Nowego Żmigrodu w diecezji rzeszowskiej. Ich świętość jest dobrą okazją, aby iść tymi śladami i aby w rodzinach ziemi podkarpackiej wychować kolejne zastępy prawdziwych Polek i Polaków. W swoim kazaniu abp Nowak często wskazywał na potrzebę świętości rodziny polskiej, która jest zagrożona w swych strukturach wewnętrznych i zewnętrznych. Na zakończenie przywołał wspomnienie swoich spotkań z Janem Pawłem II na Watykanie, kiedy mówił Papieżowi o modlitwie pielgrzymów dukielskich za niego. Ojciec Święty zawsze pozdrawiał naszych pielgrzymów i dziękował za modlitwę. Ksiądz Arcybiskup zachęcił zebranych, aby i dziś nie ustawali oni w modlitwie za tego wielkiego pielgrzyma tego miejsca, prosząc Boga o rychłą jego beatyfikację. Zgromadzeni pielgrzymi oklaskami przyjęli propozycję Gościa z Watykanu.
Na zakończenie podniosłych uroczystości miejscowy Kustosz podziękował wszystkim pielgrzymom za odbudowane przez spowiedź św. sumienia ludzkie i tak liczne pielgrzymowanie w dniach odpustowych. Zaprosił wszystkich na 17 lipca na odpust przy Złotej Studzience na Cergowej. Następnie burmistrz miasta - p. Marek Gurak odczytał uchwałę Rady Miasta Dukli o obchodzeniu uroczystego Dnia Papieskiego w Dukli 9 czerwca każdego roku, na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w tutejszym mieście.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: uruchamiamy ogromne, dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne dzieci

2022-10-03 10:49

[ TEMATY ]

szpital

Adobe Stock

Uruchamiamy ogromne, dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne dzieci - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Katowicach.

Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w briefingu w związku z ogłoszeniem wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję