Reklama

Ku czci św. Jana z Dukli

O. Krystian Z. Olszewski OFM
Niedziela Ogólnopolska 31/2005

Archiwum
Św. Jan z Dukli

„... Życzeniem Jana Pawła II jest, aby relikwie Patrona Lwowa i naszej archidiecezji znajdowały się na ołtarzu, przy którym będzie sprawował Msze święte w intencji naszego narodu... ” (z listu ks. Mariana kard. Jaworskiego do Klasztoru w Dukli z 28 maja 2001 r.).

Doroczny odpust, który w sanktuarium dukielskim zgromadził rzesze czcicieli św. Jana z Dukli, obchodzony był w tym roku jako czas wielkiej modlitwy za Jana Pawła II i wdzięczności za jego obecność w sanktuarium dukielskim oraz za kanonizację św. Jana w czerwcu 1997 r., jak również za przyjazd Ojca Świętego z pielgrzymką na Ukrainę, a zwłaszcza do Lwowa w 2001 r. W czasie tego odpustu Ojcowie Bernardyni dziękowali także za świętość bł. Władysława z Gielniowa z okazji 500-lecia jego śmierci. Kaznodzieja odpustowy - o. Adrian Loryś z Opatowa Kieleckiego często w swoich kazaniach nawiązywał do świętości chleba jako największej tajemnicy naszej wiary, faktu, że w Eucharystii pozostał z nami Jezus Chrystus. Chleb Święty był źródłem drogi do świętości św. Jana z Dukli. Nasz Patron często „zadziwiał się Eucharystią”, a jednocześnie ukazywał ścisły związek kapłaństwa z Eucharystią. Taką drogą szli św. Jan z Dukli i bł. Władysław z Gielniowa - kapłani franciszkańscy, a pod koniec XX wieku, podobną drogą szedł sługa Boży Jan Paweł II. To był pierwszy odpust, kiedy Jan Paweł II błogosławił pielgrzymów dukielskich z Domu Ojca.
Uroczystościom św. Jana z Dukli „Na puszczy” w sobotę 9 lipca przewodniczył o. dr Czesław Gniecki, prowincjał Bernardynów z Krakowa. W koncelebrowanej Mszy św. było wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a wśród nich ks. dr prał. Stanisław Siara, dziekan dukielski. „Na Puszczę” św. Jana przybyli franciszkanie konwentualni z klasztorów w Jaśle, Krośnie i Sanoku, oraz księża michalici z pobliskiego Miejsca Piastowego. Wśród pielgrzymów nie zabrakło także przedstawicieli klasztorów bernardyńskich z Tarnowa, Rzeszowa, Wetliny, Jelnej i Leżajska, z kustoszem sanktuarium - o. Jarosławem Kanią. Zostały zorganizowane piesze pielgrzymki z Krosna, z parafii św. Piotra i św. Jana z Dukli, do których dołączyli pielgrzymi z sąsiednich miejscowości. Ponadto w uroczystościach odpustowych uczestniczyła Franciszkańska Młodzież Oazowa z klasztorów bernardyńskich w Polsce, która w Dukli przeżywa rekolekcje franciszkańskie.
Po skończonych uroczystościach odpustowych wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana do klasztoru dukielskiego. W czasie drogi wiele modlitw zostało ofiarowanych w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II i kanonizacji bł. Szymona z Lipnicy oraz bł. Władysława z Gielniowa.
Niedzielnym uroczystościom w sanktuarium przewodniczył abp Edward Nowak z Watykanu. Dostojnego pielgrzyma w imieniu wspólnoty bernardyńskiej powitał prowincjał - o. Czesław Gniecki. Msza św., koncelebrowana przez kapłanów diecezjalnych i zakonnych, była ofiarowana za wszystkich dobrodziejów i przyjaciół dukielskiego sanktuarium. Ksiądz Arcybiskup w swoim kazaniu często przytaczał słowa Jana Pawła II o świętości ziemi podkarpackiej, która wydała wielu świętych i błogosławionych dla Kościoła polskiego, a wśród nich św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara z pobliskiej Korczyny, bł. Bronisława Markiewicza z Miejsca Piastowego i bł. Władysława Findysza - proboszcza z Nowego Żmigrodu w diecezji rzeszowskiej. Ich świętość jest dobrą okazją, aby iść tymi śladami i aby w rodzinach ziemi podkarpackiej wychować kolejne zastępy prawdziwych Polek i Polaków. W swoim kazaniu abp Nowak często wskazywał na potrzebę świętości rodziny polskiej, która jest zagrożona w swych strukturach wewnętrznych i zewnętrznych. Na zakończenie przywołał wspomnienie swoich spotkań z Janem Pawłem II na Watykanie, kiedy mówił Papieżowi o modlitwie pielgrzymów dukielskich za niego. Ojciec Święty zawsze pozdrawiał naszych pielgrzymów i dziękował za modlitwę. Ksiądz Arcybiskup zachęcił zebranych, aby i dziś nie ustawali oni w modlitwie za tego wielkiego pielgrzyma tego miejsca, prosząc Boga o rychłą jego beatyfikację. Zgromadzeni pielgrzymi oklaskami przyjęli propozycję Gościa z Watykanu.
Na zakończenie podniosłych uroczystości miejscowy Kustosz podziękował wszystkim pielgrzymom za odbudowane przez spowiedź św. sumienia ludzkie i tak liczne pielgrzymowanie w dniach odpustowych. Zaprosił wszystkich na 17 lipca na odpust przy Złotej Studzience na Cergowej. Następnie burmistrz miasta - p. Marek Gurak odczytał uchwałę Rady Miasta Dukli o obchodzeniu uroczystego Dnia Papieskiego w Dukli 9 czerwca każdego roku, na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w tutejszym mieście.

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

youtube.com

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem