Reklama

Niedziela Świdnicka

Błogosławieni, którzy… zostali zesłani na Sybir

Bulwersujące? Jak pozostałe drogowskazy, na kanwie których bp Ignacy Dec wygłosił do zebranych w kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy patriotów.

[ TEMATY ]

Świdnica

Sybiracy

Świdnica Królowa Polski

ks. Mirosław Benedyk

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec w asyście miejscowych duszpasterzy

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec w asyście miejscowych duszpasterzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dorocznym obchodom rocznicy pierwszej deportacji Polaków w głąb Rosji tradycyjnie przewodniczył biskup senior w asyście ks. prał. Rafała Kozłowskiego, aktualnego kapelana świdnickiego koła Związku Sybiraków i jego poprzednika – ks. inf. Kazimierza Jandziszaka.

Setki tysięcy

- Błogosławieństwa i ostrzeżenia dotyczą naszej przyszłości. Błogosławieństwa są drogowskazami, złączonymi z nadzieją, obietnicą, że posłuszeństwo Bogu, wierność Ewangelii prowadzi do szczęśliwej przyszłości. Zatem ubodzy, głodujący, płaczący, znienawidzeni na tym świecie mają obiecane stabilne szczęście. Zaś droga bogaczy, sytych, śmiejących się, chwalonych tu na ziemi, prowadzi do nieszczęścia - przestrzegał bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewangeliczne wskazówki przeniósł na grunt historycznych wydarzeń z 9 na 10 lutego 1940 roku, kiedy to w mroźną noc zaczęła się pierwsza wywózka Polaków na Sybir. - Możemy powiedzieć, że ci oprawcy, którzy wydali rozkaz wywózki i ci, którzy wywozili, należeli do tych, którzy w ciele upatrywali swoją siłę i serce swe odwracali od Pana Boga. Prorok takich nazywa dziś przeklętymi. Natomiast ofiary terroru – to ci, którzy pokładali ufność w Panu, i Pan był ich nadzieją – podkreślał w homilii.

ks. Mirosław Benedyk

Przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej

Przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej

Reklama

Dalej wyliczał, że tego dnia wywieziono na bezkresne obszary Syberii w krainę mrozów i głodu ponad 200 tysięcy Polaków: urzędników, państwowych, działaczy samorządowych, osadników wojskowych, leśniczych, i gajowych z rodzinami. Dwa miesiące później 300 tys., a potem kolejne pół miliona. - Wiemy, że sowieckie deportacje Polaków nie zakończyły się ani po umowie gen. Sikorskiego ze Stalinem ani na koniec wojny. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, z terenów zaanektowanych przez Sowietów, z ziem polskich deportowano w głąb Związku Sowieckiego kolejne setki tysięcy naszych rodaków – ubolewał.

Szacunek i uznanie

Na koniec skierował słowo do obecnych w świątyni członków Związku Sybiraków. - Wy którzyście przecierpieli katorgę tamtych dni i wy także, którzy wspominacie waszych ojców i dziadów, krewnych i znajomych, którzy cierpieli tam, na nieludzkiej ziemi, przyjmijcie od nas szacunek, wdzięczność i uznanie. Dzisiaj wszyscy jesteście już w starszym wieku. Z pewnością matka ojczyzna nie wyrównała wam rachunków waszego cierpienia i poświęcenia. Bolejemy nadal nad tym, że nasi kaci, którzy współpracowali z nieludzkim systemem i dokuczali swoim rodakom, dziś w większości przypadków mają się lepiej od swoich ofiar. Pobierają z pewnością wyższe emerytury niż wy, którzyście cierpieli za nasz ojczysty dom. Kościół wam niesie słowa pocieszenia i ogłasza sprawiedliwość i nagrodę u Pana Boga – podkreślił biskup senior.

[zdjecie id="123391][/zdjecie]

Mniejsze obchody rocznicy pierwszej deportacji odbyły się w Dzierżoniowie i Wałbrzychu, gdzie w parafii na Poniatowie Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Kazimierz Kordek i ks. prał. Stanisław Pająk. Po niej złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Syberyjskiej Golgoty przy ul. kard. Wyszyńskiego na Piaskowej Górze.

2022-02-21 18:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hubertus w Świdnicy. Myśliwi i leśniczy to prawdziwi strażnicy polskości i tradycji

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica Królowa Polski

hubertus

ks. Jan Gargasewicz

ks. Rafał Kozłowski

ks. Mirosław Benedyk

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Obchodząc wspomnienie św. Huberta leśnicy i myśliwi okręgu wałbrzyskiego spotkali się na dorocznym pikniku zorganizowanym po raz pierwszy przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych.

- Cieszymy się, że możemy dziś gościć w naszej świątyni tych, którzy troszczą się o nasze zasoby leśne – mówił we wstępie do Mszy świętej miejscowy proboszcz ks. prał. Rafał Kozłowski, witając zgromadzonych w kościele leśników i myśliwych oraz członków Zarządu Okręgowego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu pod przewodnictwem Huberta Drzewieckiego - Łowczego Okręgowego i pracowników Nadleśnictwa Świdnica na czele z Nadleśniczym - Romanem Bereźnickim – głównych organizatorów wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Pieśni postne i zamyślone z Antoniną Krzysztoń [Zaproszenie]

2024-02-27 12:25

ks. Łukasz Romańczuk

Antonina Krzysztoń

Antonina Krzysztoń

Pieśni postne i zamyślone będą mogły usłyszeć osoby biorące udział w koncercie Antoniny Krzysztoń i Marcina Majerczyka w parafii św. Alberta Wielkiego na wrocławskich Sołtysowicach.

Wydarzenie zaplanowane jest na 10 marca – godz. 19.00 – Każdy, kto przyjdzie na ten wielkopostny koncert powinien nastawić się na modlitwę. W Wielki Poście, kiedy w Kościele przeżywamy wielką tajemnicę odkupienia, chcemy się modlić. – zaznacza o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego i dodaje: - I taka też jest zachęta Antoniny Krzysztoń, aby to była okazja do modlitwy i refleksji.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: 27 kwietnia 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-02-27 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie sprawowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego - poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” - przekazała Vatican News watykańska Fundacja Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję