Reklama

Niedziela Świdnicka

Rekolekcje katechetów. Pamiętajcie, nie jesteście sami

Tymi słowami, pełnymi otuchy, w czasie rekolekcji bp Marek Mendyk zachęcał katechetów do modlitwy oraz gorliwej nauczycielskiej pracy.

[ TEMATY ]

rekolekcje

katecheci

Strzegom

Krystyna Smerd

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Trzydniowe rekolekcje w strzegomskim klasztorze sióstr elżbietanek dla grupy katechetów diecezji świdnickiej poprowadził redemptorysta o. Mirosław Grakowicz, proboszcz i kustosz maryjnego sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Z pokorą i zrozumieniem

- Katecheci i katechetki - to szczególna elita, która jest dzisiaj na pierwszej linii ewangelizacji w diecezji i ich rola wymaga tego, by dbali nie tylko o innych, ale też o swoje życie wewnętrzne, a zwłaszcza rozwijali w sobie świadomość, że zostali zaproszeni przez Boga do głoszenia Chrystusowej nauki – podkreślił rekolekcjonista.

Krystyna Smerd

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Program rekolekcji uwzględniał zarówno czas na modlitwę oraz na wspólną wymianę doświadczeń zawodowych. Ważnym punktem było spotkanie z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. prał. Markiem Korgulem. - Takie rekolekcje jak dzisiaj, odbywają się od początku istnienia diecezji. Podczas tych spotkań mamy okazję spokojnie uświadomić sobie i omówić specyfikę czasów, w których przyszło nam pracować w szkole - mówił ks. Korgul, dziękując katechetom za ich gorliwość i za szybkie przygotowanie się do prowadzenia także zajęć zdalnych, co nie było proste. Ksiądz dyrektor wskazywał na przemiany, które dokonują się w świecie i naszej ojczyźnie, które są bardzo dynamiczne. - Chodzi o przemiany, społeczne, obyczajowe, kulturowe, które obserwujemy. Wiemy, że każdy katecheta musi się do nich odnieść. Prowadzić zajęcia w szkole tak, żeby uczniowie w nich chętnie uczestniczyli, żeby nie odchodzili z katechezy, co stało się w pewnych miejscach modą, zwłaszcza wśród młodych ludzi. I to jest dużym wyzwaniem dla katechetów – podkreślał, zachęcając katechetów do rozmów we własnym gronie oraz do uporządkowania myśli i korzystania z rozwiązań innych kolegów i koleżanek. Ks. Korgul poprosił z dużą pokorą i zrozumieniem, aby katecheci przykładali się do jakości prowadzenia zajęć i swojej roli, aby jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wspomagać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.

Krystyna Smerd

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Bóg jest dawcą katechezy

Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia, pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii przypomniał katechetom ich posłannictwo: - Waszą misją, jest siać słowo Boże, które prowadzi ludzi do pełni życia, do wieczności, wolności i zbawienia. Pamiętajcie, że to nie wy, ale Bóg jest dawcą katechezy. Od Niego też zależy skuteczność tego, co będziecie robić, dlatego musicie się modlić o owoce swojej pracy. My mamy robić tylko to, do czego On nas powołał i to możliwie jak najlepiej. A zatem nie ustawajcie w swoich obowiązkach – mówił bp Mendyk, zachęcając do otwartości na każdą ludzką biedę: moralną, duchową, ale też materialną. - Pan Bóg dał wam charyzmat wielkiego ducha, ducha pokoju i radości. Zanoście go teraz do tego coraz smutniejszego i pogrążonego w ciemności świata. Nieście słowo Boże z miłością. Nie narzucajcie i nie wymuszajcie, ale róbcie wszystko z tą miłością – konsekwentnie. Służcie innym – zachęcał.

2022-02-17 18:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom pożegnał ks. kan. Władysława Janickiego - cenionego spowiednika

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Strzegom

pogrzeb kapłana

ks. Wałdysław Janicki

Krystyna Smerd

Kondukt żałobny przeszedł z strzegomskiej bazyliki na pobliski cmentarz

Kondukt żałobny przeszedł z strzegomskiej bazyliki na pobliski cmentarz

Kapłani i wierni dwóch diecezji pożegnali ks. kan. Władysława Janickiego. Wieloletniego proboszcza w Konarach i w Rudnej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję