Reklama

Głos z Torunia

Bp Wiesław Śmigiel: Obok modlitwy potrzeba czynów miłosierdzia

- Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary – napisał bp Wiesław Śmigiel w specjalnym apelu skierowanym do wiernych w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Zapewnił, że Caritas Diecezji Toruńskiej jest gotowe przyjąć uchodźców wojennych z Ukrainy.

[ TEMATY ]

pomoc dla Ukrainy

episkopat.pl

Jako orędownika w modlitwie o pokój i w trosce o ofiary wojny podał pochodzącego z diecezji toruńskiej bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana i męczennika II wojny światowej. - Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój – pisze bp Śmigiel.

Zaznaczył, że pokój jest nie tylko dziełem dyplomacji, ale darem Boga. - Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach. Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc podkreślił hierarcha.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka wezwał wiernych, by Środa Popielcowa była dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. - Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary – dodał.

Podkreślił także, że zgodnie z apelem przewodniczącego KEP w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową odbędą się zbiórki do puszek na pomoc dla uchodźców oraz zapewnił, że po rozmowach z dyrektorem Caritas Diecezji Toruńskiej diecezja jest gotowa przyjąć emigrantów.

- Caritas Diecezji Toruńskiej wyraża gotowość na przyjęcie 80 emigrantów z Ukrainy. Ponadto deklarujemy pomoc materialną w formie przekazania pomocy żywnościowej, odzieży jak i środków higieny osobistej oraz dostarczenie posiłków dla osób z Ukrainy kwaterujących się na terenie naszej diecezji – mówi ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.


Pełna treść apelu biskup a toruńskiego poniżej.

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Pokój wam!

Reklama

Wojna, która dotknęła naszego wschodniego sąsiada jest również dla nas bolesna i wzywa nas do solidarności z narodem ukraińskim oraz do konkretnej pomocy.

Pokój nie jest wyłącznie dziełem dyplomacji i zabiegów międzynarodowych, ale przede wszystkim jest darem Boga, który mogą przyjąć ludzie o wrażliwych sercach. Dlatego w tej trudnej sytuacji najpierw potrzeba naszej modlitwy, modlitwy o pokój i przemianę ludzkich serc. Niech ta modlitwa towarzyszy nam każdego dnia w liturgii oraz w osobistej rozmowie z Bogiem.

Z pomocą, w trwaniu na modlitwie, przychodzi nam bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, którego wspomnienie liturgiczne w naszej diecezji obchodziliśmy 23 lutego – w przededniu jawnej i okrutnej agresji militarnej na Ukrainę. Odczytuję to jako znak i wyzwanie, abyśmy za Jego wstawiennictwem prosili o pokój. Św. Jan Paweł II wynosząc Go na ołtarze – 7 czerwca 1999 roku w Toruniu - nazwał Błogosławionego człowiekiem pokoju i uczynił jego orędownikiem.

Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, Środa Popielcowa niech będzie dniem modlitwy, pokuty i postu, szczególnie w intencji pokoju. Obok modlitwy potrzeba też czynów miłosierdzia i naszej ofiary.

W najbliższą niedzielę oraz w Środę Popielcową gorąco proszę o złożenie ofiar do puszek po Mszach świętych, które zostaną przeznaczone na pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas. Nasze diecezjalne Caritas jest już w tej chwili gotowe przyjąć uchodźców wojennych.

W tym trudnym czasie jeszcze raz pozdrawiam Was słowami naszego Zbawiciela: Pokój Wam!

Z błogosławieństwem i modlitwą

Wasz

Biskup Wiesław

2022-02-25 13:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Kościoła dla Ukrainy

Na granicy polsko-ukraińskiej i we Lwowie instytucje kościelne, duchowni, siostry zakonne i wierni we współpracy z wieloma innymi organizacjami nieustannie pomagają ofiarom wojny. Ich śladami podążył fotoreporter Niedzieli Karol Porwich.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję