Reklama

Niedziela Częstochowska

To nie łapanka do seminarium

Ponad 40 chłopaków z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej uczestniczy w dniach 25-27 lutego w rekolekcjach powołaniowych w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ich przewodni temat to: „O tych, którzy spotkali Boga”. – Te rekolekcje są o ludziach, którzy spotkali Boga w Starym i Nowym Testamencie i zostali przez Niego powołani – wyjaśnia w rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny w WSD w Częstochowie, współprowadzący wydarzenie. – Ponieważ to są rekolekcje powołaniowe, chcieliśmy, żeby ich uczestnicy doświadczyli na nich Boga i spotkali Go oraz rozeznali swoje powołanie, czy chcą być księżmi, czy chcą założyć rodzinę – mówi kapłan.

Podczas konferencji uczestnicy mogą poznać historie: Samuela, Mojżesza, Jonasza i św. Pawła, a także spotkać się w mniejszych grupach w kręgach biblijnych. Jest też możliwość prywatnej rozmowy z księdzem na temat powołania, m.in. podczas Nocy Nikodemowej. Najważniejsza jest oczywiście Msza św., ale nie zabrakło także czasu na rekreację.

Ks. Pabiańczyk dodaje, że rekolekcje powołaniowe to nie łapanka do seminarium. – Jasno zaznaczamy, że każdy ma swoją drogę – podkreśla.

Rekolekcje współprowadzą księża: Konrad Kościk, Stanisław Kołakowski, Kamil Zadrożny i Paweł Krawczyk z WSD w Częstochowie oraz klerycy.

Po raz pierwszy w takim przedsięwzięciu uczestniczy Franciszek Baran, ósmoklasista i lektor z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Do Częstochowy przyjechał z ciekawości. – Nigdy nie byłem w tym seminarium. Chciałem je zwiedzić i zobaczyć, jak funkcjonuje, poznać kleryków, ale też – skoro są to rekolekcje biblijne – zgłębić wiedzę o Piśmie Świętym i o świętych – opowiada.

Franciszek przyznaje, że klerycy i księża są bardzo sympatyczni. – Miło spędza się tu czas – dodaje. Dopowiada również, że podobała mu się konferencja ks. Pabiańczyka o św. Pawle.

W rekolekcjach po raz pierwszy bierze udział również Mateusz Pudło z parafii Świętej Trójcy w Będzinie, 18-latek, który należy do wspólnoty neokatechumenalnej. Zaznacza, że uczestniczy w nich dzięki proboszczowi. Chce rozeznać swoją drogę życiową. – Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Atmosfera, którą tworzą uczestnicy i klerycy, jest ciepła, rodzinna. Są oczywiście momenty, kiedy trzeba zachować powagę, ale później ktoś rozładuje to jakimś sytuacyjnym żartem – dzieli się.

Reklama

Mateusz ma poczucie, że jest bardzo duża szansa na to, iż wróci w przyszłości do WSD w Częstochowie na podobne rekolekcje. – Możemy poznać tu osoby z różnych miejsc i się dogadać. Zawiązujemy znajomości, które można utrzymać na dłużej. Ponadto program został dobrze przygotowany dla takich osób jak my. Oprócz modlitwy znajduje się też czas na siatkówkę, bilard czy gry planszowe – podsumowuje.

Rekolekcje zakończą się w niedzielę 27 lutego.

2022-02-26 21:11

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje powołaniowe. Zaryzykujesz?

[ TEMATY ]

WSD w Częstochowie

powołania

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uczestnicy rekolekcji powołaniowych 2019 r. z abp. Wacławem Depo

Uczestnicy rekolekcji powołaniowych 2019 r. z abp. Wacławem Depo

Chcesz wiedzieć, jaki pokój przygotował Ci Jezus? Weź udział w rekolekcjach powołaniowych organizowanych w formie zdalnej przez Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie.

Rekolekcje dla młodzieży męskiej odbędą się w dniach 15-17 stycznia. Aby wziąć w nich udział, należy wysłać e-mail na adres: rekolekcje_wsd_cz_wa@wp.pl, w treści podając imię, nazwisko, wiek i parafię. Po dokonaniu zgłoszenia uczestnik otrzyma dostęp do odpowiedniej platformy internetowej.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie

2022-10-06 13:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Czwartek 3 listopada 2022

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję