Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja legnicka włączyła się w pomoc dla uchodźców

W niedzielę we wszystkich kościołach diecezji legnickiej został odczytany list bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

ks. Waldemar Wesołowski

W liście tym bp Andrzej apeluje min. o modlitwę i post w intencji pokoju na Ukrainie. Zachęca także do otwierania kościołów i umożliwienia wiernym adoracji Najświętszego Sakramentu, tak aby wierni mogli zanosić modlitwy w intencji zakończenia wojny. Zachęca też duszpasterzy o do częstszej posługi w konfesjonałach.

Bp Andrzej zaapelował także o rozszerzenie troski duszpasterskiej nad obywatelami Ukrainy. - Zwracam się z prośbą do wszystkich duszpasterzy, by szczególną troską ogarnąć Ukraińców zamieszkujących parafie diecezji legnickiej, by wspólnota naszego lokalnego Kościoła była dla nich ostoją w tych trudnych chwilach – czytamy w komunikacie.

- Bądźmy otwarci w najbliższym czasie na przyjęcie uchodźców wojennych w naszych parafiach – dodał również biskup Siemieniewski.

Akcję pomocową uruchomiła już legnicka Caritas, w porozumieniu z Caritas Polska. Jak mówi ks. Robert Serafin, dyrektor legnickiej Caritas, został uruchomiony specjalny adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl. Od poniedziałku do piątku przyjmowane są zgłoszenia dotyczące chęci pomocy poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

- Czekamy na informacje o miejscach, osobach czy instytucjach, które byłyby w stanie przyjąć do siebie uchodźców. Przypuszczamy, że w większości będą to kobiety i dzieci. Chcemy zebrać i usystematyzować te informacje by z Caritas Polska móc pomóc rzeczowo, finansowo i modlitewnie mieszkańcom Ukrainy, tam gdzie toczy się wojna, ale także tym, którzy przebywać będą już u nas w najbliższym czasie – podkreśla ks. Serafin.

Już wiadomo, że np. siostry Magdalenki są gotowe przyjąć 8 rodzin w swoich domach zakonnych w Lubaniu i Jeleniej Górze. Na chwilę obecną Caritas jest również gotowa przyjąć kilkadziesiąt osób. Także w jednej z legnickich parafii przygotowano miejsca dla rodzin, które już w najbliższym czasie będą mogły tam zamieszkać. W zorganizowanie tych miejsc włączyły się także władze lokalne.

Reklama

Legnicka caritas uruchomiła także specjalne konto, na które można wpłacać ofiary pieniężne: Caritas Diecezji Legnickiej BNP Paribas S.A. 04 1600 1156 1847 4540 1000 0001 z dopiskiem Ukraina.

To nie jedyna pomoc, jaka płynie z diecezji legnickiej.

Fundacja św. Krzysztofa działająca przy parafii Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim gotowa jest na przyjęcie 100 osób z Ukrainy.

Parafia i fundacja dysponują dwoma budynkami, w których są pokoje z łazienkami. Fundacja posiada także kuchnię, która przygotowuje posiłki. Na przyjęcie tak dużej ilości uchodźców trzeba jednak wielu środków, zarówno w postaci rzeczowej, jak i finansowej. Prezes fundacji ks. Krzysztof Kiełbowicz apeluje o wsparcie rzeczowe i finansowe, aby przez dłuższy czas można było zatroszczyć się o uchodźców.

Do parafii i siedziby fundacji można przynosić: środki higieniczne, nowe komplety pościeli, koce, ręczniki, poduszki. Potrzebne także będą leki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa oraz żywność dla małych dzieci.

Fundacja uruchomiła także konto do wpłat pieniężnych: Ponadto można dokonywać wpłat pieniężnych na specjalnie utworzone na ten cel konto: Parafia Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 27, 59-600 Lwówek Śląski: 68 1020 2124 0000 8202 0166 5470.

Jak podkreśla ks. Kiełbowicz, przy parafii fundacja prowadzi punkt gastronomiczny "Komandoria", znajdujący się przy ul. Kościelnej. – Można tutaj zamówić dobry obiad, wypić dobrą kawę, zjeść domowe ciasto. Dochód z działalności tego punktu będzie w całości przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy – podkreśla ks. Kiełbowicz.

Fundacja uruchomiła także telefony kontaktowe dla ofiarodawców i osób chcących pomagać: 697 482 288; 608 658 937; oraz w języku ukraińskim: 722 197 542.

2022-02-28 07:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję