Reklama

Papież do Kościoła Iraku: Bóg prosi o służbę dialogowi

„Dialog to nie kurtuazja, negocjacje czy dyplomacja. To droga, często męcząca, lecz o którą prosi i której błogosławi Bóg” – powiedział Franciszek do przedstawicieli Kościołów w Iraku. Hierarchowie ze wspólnot chrześcijańskich wzięli udział w audiencji z okazji pierwszej rocznicy podróży apostolskiej Papieża do tego kraju.

[ TEMATY ]

papież

Irak

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty zaznaczył, że chrześcijaństwo wpisane jest w tożsamość Iraku. Nie można zatem szczędzić wysiłków, by chrześcijanie czuli się w tym kraju jak w domu i wypełniali powołanie wnoszenia wkładu w te ziemię, w której zawsze żyli. Duszpasterze powinni im w tym pomagać, naśladując bliskość i czułość Jezusa Dobrego Pasterza.

Zadaniem dla chrześcijan w Iraku jest także zaangażowanie na rzecz braterstwa między wyznawcami różnych religii, poprzez dialog.

„Dobrze wiecie, że dialog międzyreligijny nie jest kwestią zwykłej kurtuazji. Nie, on wykracza poza nią. Nie jest to też kwestia negocjacji czy dyplomacji. Nie, to więcej niż one. To droga braterstwa ku pokojowi, często męcząca, ale o którą Bóg prosi i której błogosławi, zwłaszcza w tych czasach. Wymaga ona cierpliwości i zrozumienia. Dzięki temu wzrastamy jako chrześcijanie, ponieważ wymaga ona otwartości serca i zaangażowania, by konkretnie budować pokój. Dialog to także najlepsze antidotum na ekstremizm, który może dotykać wszystkich religii. One jednak łatwiej zakorzeniają się w kontekście ubóstwa materialnego, kulturowego i edukacyjnego, przez wszystkie niesprawiedliwości, które pozostały po wojnach w waszym kraju. Wasz kraj ma własną godność, własną wolność i nie może być zredukowany do obozu wojennego. Nie zniechęcajcie się jednak. Choć tak wielu zagraża pokojowi, nie odwracajmy nigdy wzroku od Jezusa, Księcia Pokoju“ – powiedział Franciszek.

2022-02-28 17:15

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program podróży Franciszka do Tajlandii i Japonii

W dniach 19-26 listopada br. Franciszek udaje się z wizytą apostolską do Tajlandii i Japonii. Będzie to 32. podróż zagraniczna papieża Franciszka od początku pontyfikatu. Publikujemy godzinowy program wizyty. Między Polską a Tajlandią jest 6 godz. różnicy, zaś między Polską a Japonią 8 godz.

Wtorek, 19 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję