Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitwa o pokój przez wstawiennictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

W archikatedrze warszawskiej ks. Alojzij Oberstar, rektor Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater” przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

W Eucharystii uczestniczyli członkowie Drogi Neokatechumenalnej, którzy ubogacili liturgię śpiewem.

Kazanie wygłosił ks. prof. Robert Skrzypczak, który zwracając uwagę na fakt, że katedra to dla Drogi Neokatechumenalnej kościół-matka podkreślił, iż uczestnicy liturgii przyszli na nią, aby zobaczyć, jak Bóg działa w ich życiu,

Odwołując się do odczytanego fragmentu Ewangelii o bogatym człowieku, który pytał Jezusa, jak wejść do Królestwa Niebieskiego, ks. Skrzypczak zaznaczył, że w istocie Jezusowi chodziło o prawdziwą wiarę. Na tym bardzo zależało bł. kard. Wyszyńskiemu i do tego odwołuje się również Droga Neokatechumenalna.

Kaznodzieja przytoczył zdanie szwajcarskiego teologa i kardynała Hansa Ursa von Balthasara, który zwracając się do kard. Josepha Ratzingera stwierdził, że w spotykanym człowieku nie powinien on nigdy zakładać wiary, ale ją wzbudzać.

- Nasze serce łaknie, by być spełnione. Łakniemy też, by posiadać więcej, mieć dobra, racje. Chcielibyśmy ciągle się najeść. Taka postawa zaczyna z czasem przypominać wielki plac budowy, gdzie zagubił się plan i gdzie nie ma kierownictwa – wskazał kaznodzieja.

Ks. Skrzypczak zaznaczył, że bogaty człowiek z Ewangelii i my wszyscy mamy to samo pragnienie w sercu – czy się nasycę? A tylko Bóg jest dobry i hojny. Tylko Bóg może człowieka zachwycić swoją szlachetnością. Warto stawiać sobie pyatnie: Czy ufam Bogu? Czy też jestem tylko obserwatorem?

- Co to znaczy, że Jezus spojrzy na kogoś z miłością? Jeśli Bóg cię pokocha, to przeprowadzi cię przez różne próby i podaruje ci skarb. Jezus wprowadzi cię na drogę ku tajemnicy Boga. On chce nas wszystkich wprowadzić tak, jak wielu świętych – w sekret z miłości. Nie możemy chodzić za Jezusem, jeśli nie będziemy mieli skarbu w niebie. To warunek, aby iść za Panem i się nie zmęczyć, by nie zmienić naszego życia wiary w tandetną pobożność – podkreślił ks. Skrzypczak.

Reklama

Odnosząc się do osoby św. Piotra, zaznaczył, że Jezus wprowadza go w życie nadprzyrodzone. Mówi mu, że nie siedem, a siedemdziesiąt siedem razy ma przebaczać, jeśli nauczy się czerpać z Niego.

- Co to znaczy iść za Jezusem? Nasi bracia na Ukrainie są poddawani próbie życia. Siła płynie nie ze mnie, ale ze Zmartwychwstałego – wskazał kaznodzieja i dodał, że jest pewien smutek życia, kiedy człowiek może odepchnąć spojrzenie miłości Jezusa.

Ks. Skrzypczak zaznaczył, że Kościół jest Matką, bo dostaje od Jezusa siłę, by rodzić do życia w Duchu Świętym. Słowo Jezusa ma moc rodzenia do życia wiecznego, do tego, że człowiek pozwoli się Bogu poprowadzić.

- Przez wspólnotę neokatechumenalną możemy odkrywać macierzyństwo Kościoła. Słowo Boże jest płodne, ma mc rodzić życie – powiedział.

Kapłan zachęcał także do postawienia wszystkiego – wzorem bł. Prymasa Tysiąclecia – na Maryję, która wiele razy interweniowała w losy świata.

- Wiara jest o wiele cenniejsza niż wszystko inne. Mamy wielkich świadków wiary – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który będąc uwięzionym modlił się, mając skarb w niebie. Gdy wyszedł z więzienia, wiedział, co robić – podkreślił ks. Skrzypczak i przypomniał, że gdy kard. Wyszyńskiemu przedstawiono pomysł powstania wspólnot neokatechumenalnych, chciał, aby rozwijały się w jego archidiecezji i wspierał księży w tym dziele.

Po błogosławieństwie odśpiewano suplikacje, a następnie asysta liturgiczna w procesji przeszła do grobu bł. Prymasa Tysiąclecia, gdzie odmówiono modlitwę, zawierzając Kościół, Ojczyznę i sprawę pokoju na świecie wstawiennictwu bł. kard. Wyszyńskiego.

2022-02-28 23:17

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za beatyfikację

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia odbyło się dzisiaj w katedrze warszawsko-praskiej.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. Na początku do ołtarza wniesiono w procesji relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję