Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Rekolekcje Wielkopostne dla kobiet

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Archidiecezjalne Rekolekcje Wielkopostne dla Kobiet na stałe weszły w harmonogram kobiecych spotkań naszej archidiecezji. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej wspólnie z s. Anną Marią Pudełko AP (apostolinką) oraz s. Judytą Pudełko PDDM (uczennicą Boskiego Mistrza) przygotowały nauki rekolekcyjne w tematyce życia miedzy obdarowaniem a zranieniem

Zaraz po Środzie Popielcowej będą miały miejsce Archidiecezjalne Rekolekcje Wielkopostne dla kobiet w Piotrkowie Trybunalskim, na które zostały zaproszone s. Anna Maria Pudełko AP wraz ze swoją rodzoną siostrą Judytą Pudełko PDDM.

Zgromadzone kobiety wspólnie pochylą się nad Słowem z Księgi Rodzaju, by razem zastanowić się i odkryć jak bardzo każda została przez Boga obdarowana darem życia, istnienia, darem kobiecości. Poruszona zostanie także tematyka konsekwencji grzechu, zranienia, które w bolesny sposób oddziela nas od relacji z Bogiem, z drugim człowiekiem, ze światem. Na zakończenie przyjrzymy się konsekwencjom grzechu oraz tego, w jaki sposób Bóg nas wydobywa z grzechu, jak leczy nasze rany.

Reklama

- Zarówno Ja jak i siostra Judyta jesteśmy głęboko przekonane, że pełnia, dojrzałość, taka harmonia naszego społeczeństwa, a szczególnie naszej kobiecości polega na integrowaniu zarówno naszych zalet, talentów, możliwości, zasobów, zdolności, czyli obdarowania. Integrowanie jest to z naszymi kruchościami, naszymi słabościami niedociągnięciami, czyli tymi przestrzeniami naszego zranienia. W tym roku odkrywamy na czym polega taka dojrzała zintegrowana, zharmonizowana osobowość, taka świadomość własnej tożsamości, oraz to kim jesteśmy w oczach ojca jako jego umiłowane córki – relacjonuje s. Anna Maria Pudełko AP.

Zapraszamy kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa w wydarzeniu organizowanym przez Duszpasterstwo Kobiet oraz parafie dekanatu z Piotrkowa Trybunalskiego. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. o godz. 18.00.

2022-03-01 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Przejmijmy się Wielkim Postem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W Środę Popielcową wierni parafii kolegiackiej w Łasku licznie przybyli na wieczorną Mszę świętą, podczas której odbywał się obrzęd symbolicznego posypania głów popiołem.

Środa Popielcowa rozpoczęła 40-dniowy okres Wielkiego Postu, podczas którego Kościół przygotowuje się do obchodów najważniejszych świąt w roku – Zmartwychwstania Pańskiego. Poprzedza je trzydniowe Triduum Paschalne, podczas którego obchodzimy pamiątkę ostatnich ziemskich chwil życia Jezusa. - Jak miło zobaczyć was tyle w kościele. Przez pandemię, już odwykliśmy od tłumów – powitał zebranych w kolegiacie ks. Stanisław Czaja, wikariusz, który w homilii odniósł się do czytań z dnia. - Wyczuwamy z dziś, że w tych słowach nie ma smutku. Wynika z nich pełne światełko nadziei. Kiedy dotkniemy się krzyża jak izraelici na pustyni, od razu odzyskamy zdrowie (…) Mocnym nawrotem do czczenia krzyża było średniowiecze. Morale w tamtym czasie zjechało bardzo nisko. „Odbuduj to co w człowieku wewnętrzne”. Święty Franciszek zrozumiał, że nie ma innej drogi jak droga przez mękę. Z kolei święta Katarzyna ze Sieny, żyła dokładnie tyle lat, ile żył Pan Jezus. I on ja wywyższył, mówiąc: „przeszłaś ze mną całą drogę, od żłobka po krzyż”. Katarzyna mówiła ,że jeśli ludzkość nie zanurzy się w krwi Chrystusa, nigdy nie uzyska źródła miłosierdzia (…) Za chwilę będzie posypanie głów popiołem. Oni zrozumieli, że to co zewnętrzne, musi stać się prochem. Co uczynić żeby dotknąć tej tajemnicy? Pomogą nam w tym istotne symbole, które będą bardzo pomocne dla nas. Przyszła pora żeby wyrwać się z letniego chrześcijaństwa. Nazwij to co w Tobie bardzo zewnętrzne. Święta Teresa mówiła: „nazwij to co w Tobie pęka!”. To jest ten czas, kiedy trzeba „bardziej być niż bardziej mieć”. Przejmijmy się wielkim postem. Wróćmy do „komunio”, do wspólnoty braci i sióstr miłujących się. Nie mów dokoła, tylko działaj. To przyniesie najpiękniejsze owoce tego czasu – zakończył ks. Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Anioły księdza Dolindo

2022-10-06 07:00

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Aleksandra Zapotoczny

Ks. Dolindo Ruotolo – neapolitańskiego kapłana, który przykazał pukać w swój grób trzykrotnie, by otrzymać potrzebne łaski, nie trzeba przedstawiać. Jego modlitwa: „Jezu Ty się tym zajmij” w ekspresowym tempie „rozeszła” się po całej Polsce, a „Niedziela” na bieżąco informuje czytelników o najnowszych wiadomościach napływających prosto z Neapolu… Dzisiaj 6 października mija 140. rocznica jego urodzin, którą w Neapolu uczczono trzydniowym Triduum, a pamięć o neapolitańskim kapłanie podtrzymuje trzecie już z kolei pokolenie jego wychowanków, zrzeszone w Stowarzyszeniu o nazwie Aniołowie ks. Dolindo.

Aniołowie ks. Dolindo swoją siedzibę mają dosłownie kilka kroków od kościoła Św. Józefa i Matki Bożej z Lourdes w Neapolu, w którym znajduje się grób ks. Ruotolo. Pomysłodawcą zrzeszenia i prezesem jest Pasquale de Gennaro, rocznik ’89, który znając ks. Dolidno z opowieści swoich rodziców i dziadków, postanowił przenieść jego pamięć w przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję