Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: włożono wiele wysiłku w to, by zapomnieć o Żołnierzach Wyklętych

– Przez lata, zwłaszcza od zakończenia II wojny światowej, systemowo włożono wiele wysiłku w to, by o Żołnierzach Wyklętych i więźniach politycznych po prostu zapomnieć albo wspominać ich jako zdrajców ojczyzny – powiedział 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, abp Wacław Depo, który w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w ich intencji.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Kazimierz Zalewski – proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła, ks. Ryszard Umański – kapelan częstochowskich środowisk patriotycznych, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo oraz ks. Szymon Stępniak – prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych z Szymonem Giżyńskim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Robertem Magdziarzem – wicewojewodą śląskim, służby mundurowe, poczty sztandarowe, uczniowie Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz środowiska patriotyczne.

Maciej Orman/Niedziela

Witając zebranych, ks. Kazimierz Zalewski zaznaczył, że „spotykamy się na Eucharystii, aby dziękować za świadectwo wiary, męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, wreszcie za krew przelaną w obronie ojczyzny najwierniejszych z wiernych – żołnierzy drugiej konspiracji, Żołnierzy Niezłomnych”. – Jakże w innym kontekście będziemy przeżywać to spotkanie, bo chcemy otworzyć nasze serce w modlitwie za tych, którzy obecnie płacą wysoką cenę, walcząc o swoją niepodległość i suwerenność – powiedział duchowny, nawiązując do sytuacji na Ukrainie.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo zwrócił uwagę, że „powierzamy Bogu ofiarę z życia i cierpienia Żołnierzy Niezłomnych, przeżywając w naszej ojczyźnie kolejny narodowy dzień pamięci”. – Przez lata, zwłaszcza od zakończenia II wojny światowej, systemowo włożono wiele wysiłku w to, by o Żołnierzach Wyklętych i więźniach politycznych po prostu zapomnieć albo wspominać ich jako zdrajców ojczyzny. Działo się tak, aby nie przyznać się do zbrodni własnej wobec nich – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Ubolewał, że „nadal toczy się walka o pamięć historyczną między trzecim już pokoleniem żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych a trzecim pokoleniem służb Urzędu Bezpieczeństwa”. – Dlatego tutaj jesteśmy, zjednoczeni modlitwą do miłosiernego Boga, odzyskując historyczną pamięć o sensie ich walki, aby ich dzieci i wnuki mogły żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Jest to szczególnie ważne dla pokoleń naszych dzieci i ludzi młodych szkół średnich, a także środowisk akademickich, w których nadal zaburza się skutecznie poznanie wartości prawdy, prawdy o nas, o naszej historii – zaznaczył abp Depo. Zachęcił, aby usunąć z życia społecznego, politycznego i religijnego wszelki fałsz, kłamstwo i kompromisy prawdy.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że „światło dzisiejszych czytań biblijnych ukazuje nam nasz rodowód z Boga, który w Jezusie Chrystusie objawił się poprzez miłość miłosierną, dźwigającą nas i przebaczającą, i rozjaśnił sens naszych zmagań i prześladowań, aby osiągnąć życie wieczne w czasie przyszłym”. Dodał, że Żołnierze Wyklęci „umierali z imieniem Boga i ojczyzny na ustach”.

Abp Depo przypomniał, że w I czytaniu św. Piotr Apostoł wzywa nas do „czujności naszego umysłu”. – Bądźcie trzeźwi, to znaczy: przytomni, rozpoznający prawdę, bo dopiero później będziecie mogli pokładać „całą nadzieję w łasce, która wam przypadnie przy objawieniu Jezusa Chrystusa”, gdy przyjdzie na sąd – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zachęcił, aby w trudnym doświadczeniu wojny na Ukrainie nie dać sobie odebrać nadziei życia wiecznego, którą ożywia i umacnia „Eucharystia, wypełniona światłem słowa Bożego i realną obecnością Chrystusa, który jest z nami przez wszystkie dni”. – Zmartwychwstanie Chrystusa wyjaśnia nam bowiem nie tylko sens życia, ale również sens śmierci. Od momentu naszego chrztu zostaliśmy włączeni w życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. On – wierzymy – zniweczył śmierć, a na życie i nieśmiertelność, jak podkreślał św. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza, rzucił światło przez Ewangelię. To w imię tej zwycięskiej wiary oddawali swoje życie za wolną i suwerenną dla pokoleń Polskę żołnierze skazani na niepamięć i wyklęci z historii – podkreślił abp Depo.

Reklama

Zakończył słowami kolekty z ósmej niedzieli zwykłej: „Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, niech pod Twymi rządami dzieje świata toczą się w pokoju, a Twój Kościół niech bez przeszkód Tobie służy”.

Po Komunii św. odśpiewano suplikacje.

Po zakończeniu Mszy św. uczestniczy uroczystości wzięli udział w pochodzie pamięci i wdzięczności, który zatrzymał się w trzech miejscach: przy ul. Jana Kilińskiego 15, siedzibie dawnej katowni gestapo; przy al. NMP 33, pod tablicą upamiętniającą kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, oraz przy ul. Popiełuszki 4/6, gdzie znajdowała się siedziba i katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Tam delegacje złożyły wieńce i znicze.

Maciej Orman/Niedziela

Przy pierwszej stacji Szymon Giżyński podkreślił, że „stoimy w miejscu nieprzypadkowym”. Przypomniał słowa rtm. Witolda Pileckiego, więźnia Auschwitz i więzienia na Rakowieckiej, który stwierdził, że „przy Rakowieckiej Auschwitz to igraszka”. Mówił również o torturach, którym byli poddawani także Żołnierze Wyklęci.

Maciej Orman/Niedziela

– My dopiero przywróciliśmy tę piękną skalę, ten piękny poziom oceny, ten piękny poziom czułości i miłości do naszych narodowych bohaterów, którzy kształtują naszą świadomość na miarę tych wszystkich wyzwań patriotyzmu polskiego, które są dopiero przed nami. Oby nie w tak ekstremalnej postaci – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodał, że Żołnierze Wyklęci odnieśli „niejedno zwycięstwo duchowe”, które określiło naszą tożsamość.

– Pamiętajmy o naszych bohaterach, pamiętajmy o ludziach, dzięki którym możemy żyć w Polsce, w wolnym kraju. Cześć i chwała bohaterom! – powiedziała na zakończenie pochodu Dorota Kaczmarek, zastępca przewodniczącego Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, «Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu».

Inicjatywę ustawodawczą w celu ustanowienia tego święta podjął prezydent Lech Kaczyński, który w lutym 2010 r. napisał: „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.

O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

2022-03-01 21:04

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb Edwarda Rabendy - legendy organistów

[ TEMATY ]

Częstochowa

parafia św. Jakuba Apostoła

Edward Rabenda

Archiwum parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie

– Był wiernym synem Kościoła, choć pracował w różnych i trudnych czasach walki z Kościołem. Był bardzo wierzącym i wiernym pracownikiem Kościoła – mówił w homilii ks. Stanisław Mendakiewicz, wieloletni duszpasterz i były proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie. 17 lipca w kościele św. Jakuba Ap. w Częstochowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Edwarda Rabendy, wieloletniego organisty parafii, który zmarł 1 listopada 2020 r. w Niemczech, w wieku 93 lat. Z racji pandemii koronawirusa uroczystości te nie mogły się odbyć w ubiegłym roku.

Mszy św. przewodniczył ks. Marek Gaborski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Złochowicach, były wikariusz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie. Mszę św. koncelebrowali również: ks. Kazimierz Zalewski, proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. Bogdan Żurek i ks. Mariusz Frukacz, red. Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W uroczystościach wzięła udział najbliższa rodzina zmarłego oraz parafianie i chórzyści zmarłego organisty.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana – nasz ideał

Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Rycerstwo Niepokalanej

Niepokalana

Francisco de Zurbaran

"Niepokalane Poczęcie", Francisco de Zurbaran, olej na płótnie, 1630-1635

Mój przyjaciel powtarza, że Kościół co rusz popełnia błędy. Nie powinien np. ogłosić dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Dogmat – tłumaczy – dotyczy mojego zbawienia, a ta maryjna prawda nie ma nic wspólnego ze mną. Wiąże się tylko ze zbawieniem Maryi”.
Przyjaciel nie zna nauki Kościoła. Nie wie, że zapatrzeć się w Niepokalane Poczęcie to odkryć siłę, która pcha ku niebu, że zapragnąć być jak Niepokalana to stanąć na drodze wypełnienia największej tęsknoty, która mieszka w ludzkim sercu. Nie wie, że ten dogmat jest potrzebny do zbawienia

Być czystym i niewinnym. Mieć oczy, które widzą dobro. Serce, które nie rozumie pokus. Być całym utkanym z myśli Boga i w swej duszy nosić Jego obraz... Każdy z nas tego pragnie.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję