Reklama

Wbrew sondażom, nastąpiło zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, ale to nie koniec zmagań o IV Rzeczpospolitą

Ty też zadecydujesz, czy Polska będzie Polską solidarności narodowej!

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Z Lechem Stefanem - wiceprezesem Stowarzyszenia „Pro Cultura Catholica”, działaczem opozycyjnym Solidarności Dolnośląskiej, przewodniczącym byłej Wyborczej Akcji Katolickiej we Wrocławiu - rozmawia Krzysztof Jan Dracz

Krzysztof J. Dracz: - W niedzielę wyborczą 25 września usłyszeliśmy w kościołach w pierwszym czytaniu słowa z Księgi Ezechiela: „… jeśli bezbożny odstąpi od bezbożności, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedliwości, to zachowa duszę swoją przy życiu”. Czyżby zadziałał palec Opatrzności?

Lech Stefan: - Są to czytania ustalone przez Kościół wiele lat temu. Jedni powiedzą, że to przypadek, a inni odczytają to jako znak. Niewątpliwie, wbrew sterowanym prognozom, wszelkim analizom na zamówienie i zmasowanej socjotechnice - nie wygrało ugrupowanie kreowane od wielu miesięcy na bezapelacyjnego zwycięzcę. Stało się inaczej, niż zaplanowano. Jest to dobre z naszego punktu widzenia. PiS, będąc najprawdopodobniej jednak skazany na koalicję z Platformą, będzie miał teraz lepszą sytuację, co absolutnie nie oznacza, że będzie to sytuacja łatwa. Przed obu ugrupowaniami są trudne negocjacje. PiS musi być świadomy wszystkich błędów popełnionych w przeszłości przez AWS, który wszedł w koalicję z ówczesną Unią Wolności. Ufam, że powtórki z historii nie będzie. Krajobraz po wyborach parlamentarnych wymagałby bardzo głębokiej analizy, ale na dzisiaj najważniejsza jest druga tura wyborów prezydenckich. Wybierając między Lechem Kaczyńskim i Donaldem Tuskiem, nasze społeczeństwo stoi przed swego rodzaju plebiscytem, w którym musi odpowiedzieć na pytanie, czy chce Polski solidarnej z narodem, jego historią i wyznawanymi wartościami, czy Polski liberalnej, podporządkowanej interesom Unii Europejskiej. Wybory parlamentarne dały tylko cząstkową odpowiedź. Plebiscyt trwa nadal.

- Musimy powiedzieć naszym Czytelnikom, że rozmawiamy 1 października i nie znamy wyników pierwszej tury wyborów.

- Wielce prawdopodobne jest założenie, że będzie druga tura wyborów, a w niej Lech Kaczyński i Donald Tusk. Teoretycznie w pierwszej turze może wygrać Donald Tusk, czego sobie, nam obu i, jak sądzę, większości Polaków nie życzę, ale może również wygrać Lech Kaczyński.

- Czy jest to możliwe, że już w pierwszej turze wygra Lech Kaczyński?

- Jeśli przytoczone na wstępie słowa z Księgi Ezechiela odczytać jako znak - to kto wie? Wystarczyłoby, aby po pierwsze - kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej nieakceptujący liberalnej wizji Polski wycofali się z dalszej kampanii i w sposób wyraźny poparli Lecha Kaczyńskiego; po drugie - aby „wielki niemowa”, czyli 60% naszych rodaków niegłosujących w wyborach parlamentarnych, choćby tylko w jakiejś części poszedł do urn. Myślę, że opowiedziałby się za modelem Polski solidarnej i zagłosowałby na Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego tak myślę? Dowód jest dość prosty. Na Śląsku Platforma wyprzedziła w tych wyborach PiS, choć politycy PO wypowiedzieli się przeciwko emerytalnym przywilejom górników. Niezadowolone społeczeństwo nie poszło do wyborów i „na złość mamie chce odmrozić sobie uszy”.
Przejdźmy jednak do założenia, że będzie druga tura wyborów, co jest bardziej prawdopodobne. Nie będzie już dodatkowych konkurentów. Dla wyborców wybór jest prosty: Kaczyński albo Tusk. Nie będzie już żadnych wyborczych zawiłości. Mam nadzieję, że społeczeństwo zrobi wreszcie to, co mogło zrobić wcześniej - opowie się za Polską solidarną. Przypominają mi się w tym miejscu nasze wspaniałe siatkarki, złote medalistki z ostatnich mistrzostw Europy. W półfinałowym meczu z Rosjankami mogły wygrać 3:0, a doprowadziły do dramatycznej końcówki w piątym secie, na szczęście wygranym. Finał - to już było święto sportowe. Na takie, ale nieporównywalnie większe święto czekamy my obaj i czeka, jak sądzę, większość rodaków. Marzy mi się - a jest na to szansa - żebyśmy wygrali tę walkę o Polskę solidarną już w pierwszej turze. Druga tura będzie trudniejsza! Nasi czytelnicy, czytając te słowa, będą znali wyniki wyborów. Być może będziemy się już cieszyli, a być może potrzebna będzie pewna szczególna mobilizacja przed 23 października. Często w historii Polacy dopiero w trudnych chwilach w pełni się mobilizowali. Może to nasza specyfika narodowa? Jeżeli tak musi być - niech będzie, trudniej - ale zwycięsko!

- I ja ze swojej strony apeluję i proszę: Nie bądźmy bierni! Czytelniku, swoją postawą, niezależnie od tego czy pójdziesz głosować, czy też nie - i tak zadecydujesz o przyszłości Polski, być może nawet wbrew sobie.
A na koniec - jakie słowa skierowałbyś do niektórych polityków?

- Ruch Patriotyczny zaapelował o poparcie dla Lecha Kaczyńskiego. Czekamy na dalsze gesty rozsądku ze strony innych ugrupowań. Może klęska wyborcza części obozu patriotyczno-chrześcijańskiego otrzeźwi niektórych polityków... Ich podział na trzy ugrupowania rozbił głosy i zniechęcił wyborców do głosowania na nich, a także spowodował zmniejszenie ich elektoratu. Apeluję do polityków: pozbądźcie się pychy i zarozumiałości i nie grajcie Polską, ale o Polskę, Polskę solidarną.

- Dziękuję za rozmowę. Spotkamy się za dwa tygodnie...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: coraz więcej łask za pośrednictwem o. Wenantego Katarzyńca

2020-03-29 21:55

[ TEMATY ]

o. Wenanty Katarzyniec

www.wenanty.pl

O. Wenanty Katarzyniec, w tle kościół w Czyszkach, miejsce pracy o. Wenantego

- Po przeniesieniu doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła, wiele osób zaczęło doznawać ogromu łask za jego przyczyną – powiedział kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura na zakończenie Dni Modlitw o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca. Centralnej Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, obchody były w całości transmitowane w internecie.

W homilii abp Szal przypomniał jak wielkim szacunkiem i nabożeństwem darzył Eucharystię o. Wenanty. Mówił o jego posłudze ministranckiej, życiu szkolnym, kleryckim i kapłańskim. Zwrócił uwagę, że jeśli tylko mógł, o każdej pełnej godzinie spieszył przed Najświętszy Sakrament.

– Kiedy został skierowany do parafii Czyszki koło Lwowa, również tam dał się poznać jako kapłan Eucharystii. W opinii, która została napisana przez ojca Karola, jest ukazany jako człowiek zjednoczony z Bogiem właśnie przez Eucharystię. Nic więc dziwnego, że władze zakonne, doceniając szlachetną postawę ojca Wenantego, stosunkowo młodego zakonnika obrały za mistrza nowicjatu – mówił kaznodzieja.

Metropolita przemyski podkreślił, że o. Katarzyniec żył Eucharystią, według słów zapisanych w swoich notatkach: „Chrystus utajony w ołtarzu jest najlepszym naszym przyjacielem. Tutaj, pod postacią chleba, Pan Jezus zostaje z nami ustawicznie dzień i noc, nigdy nas nie opuszcza. Tutaj z Chrystusem najściślej się jednoczymy, tutaj siłę czerpiemy przeciw pokusom, tu pociechę znajdujemy w cierpieniach naszych”.

Hierarcha stwierdził, że słowa te są aktualne także w obecnej sytuacji i zachęcał do szukania pocieszenia u Pana Boga. Zachęcał, aby mimo ograniczeń i stosując się do nakazów, wstępować do kościołów na osobistą adorację. Przypomniał też, że w razie braku możliwości spowiedzi, można wzbudzić w sobie żal doskonały, „porządkując swoje życie i serce, z postanowieniem, że najszybciej, gdy to będzie możliwe, skorzystamy z sakramentalnego pojednania z Panem Bogiem”.

Dni modlitw o beatyfikację o. Katarzyńca rozpoczęły się w piątek wieczorem, a kontynuowane były w sobotę i w niedzielę. W programie znalazły się nabożeństwa, konferencja i Msza św. Wszystkie te wydarzenia były transmitowane m.in. na antenie Radia FARA oraz w formie wideo na radiowym kanale YouTubie i Facebooku oraz na stronie kalwaryjskiego sanktuarium.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był franciszkaninem konwentualnym. Urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa, a na chrzcie otrzymał imię Józef. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny. Zmarł na gruźlicę płuc 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. 26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego o. Wenantego, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny. Po tym doczesne szczątki o. Wenantego przeniesiono do nawy bocznej kościoła w Kalwarii Pacławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne dla Niesłyszących

2020-03-30 21:03

Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej

Przewodzi im hasło „Nowe życie” nawiązujące do życia, które Łazarz otrzymał ponownie od Jezusa.

Rekolekcje w języku migowym odbywają się online na kanale Youtube Effatha24 com. Prowadzi je ks. Tomasz Filinowicz. Rozpoczęły się w niedzielę 29 marca od transmisji Mszy św. z Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu. Nauki rekolekcyjne są publikowane na kanale Youtube codziennie. Ćwiczenia zakończą się w środę 1 kwietnia.

– Trudno rozpocząć rekolekcje od innego tematu niż koronawirus – zaznaczył na początku ks. Filinowicz i podał najnowsze statystyki zachorowań, wzywając jednocześnie do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w intencji ustania epidemii.

Rekolekcjonista przywołał biblijną historię burzy na morzu, podczas której przestraszeni Apostołowie prosili Jezusa, by ich ratował przed bliską śmiercią. – Podobnie my dzisiaj się modlimy, aby Pan Bóg wyciszył tego wirusa. Ale wygląda, że Pan Bóg nam nie pomaga. Chociaż coraz więcej osób się modli i prosi: „Uratuj!”, to mamy coraz więcej chorych i coraz więcej osób umiera. Dlaczego? Nie wiem. Na pewno jedno wiem – Pan Bóg nie chce grzechu, Pan Bóg nie chce zła, Pan Bóg nie chce cierpienia (…) Ale czasami zgadza się na śmierć i cierpienie. Podobnie jak w dzisiejszej Ewangelii – pozwolił na śmierć swojego przyjaciela Łazarza. Wiemy, że Jezus uzdrawiał chorych, którzy się z Nim spotykali. A tutaj mamy trochę dziwną sytuację. Ludzie przychodzą zawiadomić Jezusa: „Twój przyjaciel Łazarz jest chory, przyjdź, uratuj go”. Co robi Jezus? Nie idzie. Zostaje jeszcze 2 dni. Nie pobiegł natychmiast, żeby ratować swojego przyjaciela.

Rekolekcjonista przywołał też historię św. Jana Chrzciciela, który został ścięty i historię śmierci Jezusa na krzyżu. – Śmierć była złem, była grzechem, ponieważ ludzie, którzy skazali i zabili Jezusa, dopuścili się grzechu. Ale z tego grzechu Jezus wyprowadza Zmartwychwstanie i życie. Podobnie w przypadku Łazarza – jego śmierć doprowadziła do objawienia chwały Bożej. Czy nie można inaczej, bez śmierci, bez cierpienia? Pewnie Bóg mógłby tak zrobić. Ale dlaczego tego nie robi? Nie wiem. Jedno jest pewne – z każdego cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro – mówił ks. Filinowicz.

Tematem kolejnych rozważań będą 3 inne postaci biblijne: Nikodem, Jan Chrzciciel oraz św. Paweł.

Ogólnopolskie Duszpasterstwo Niesłyszących „Effatha24”, poza rekolekcjami, przygotowało także specjalną mobilną aplikację dla osób mających problemy ze słuchem a na facebookowym profilu organizacji na bieżąco publikowane są informacje i tłumaczenia komunikatów Episkopatu na język migowy. Więcej informacji na stronie: www.effatha24.com.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję