Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz: nie chcemy zostawić naszych braci i sióstr z Ukrainy samych

Zwracajmy się do Boga w niedoli współczesnego świata i w naszej niedoli – zaapelował kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie przewodniczył Mszy św. w Środę Popielcową. Krakowski metropolita senior podkreślał, że tegoroczny Wielki Post upływać będzie w trudnym czasie.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

- W tych dniach przeżywamy z niepokojem dramatyczne wydarzenia w pobratymczej Ukrainie, w której nasi bracia i siostry doświadczają agresji, cierpią, opłakują swoich zmarłych, opuszczają domostwa, ratując życie i szukając – również u nas – solidarnej pomocy w nieszczęściu, jakie ich dotknęło. Nie chcemy ich zostawić samych – mówił kard. Dziwisz.

Hierarcha zachęcał, by zwracać się do Boga w „niedoli współczesnego świata i naszej niedoli”. Podkreślał, że chrześcijańska droga wielkopostnego nawrócenia nie może kończyć się na dobrych pragnieniach. - Boga nigdy nie zadowolą puste gesty. On tego nie potrzebuje. On chce mieć dostęp do naszego serca – do tego, co w nas najgłębsze. Bóg sam okazuje nam swoje wielkie serce – mówił.

Odwołując się do praktyki postu, kard. Dziwisz zauważył, że słowo „post” nie jest mile słyszane we współczesnej kulturze, „naznaczonej nieumiarkowaną konsumpcją, błędnym pojmowaniem wolności i chęcią zaspokojenia wszystkich pragnień człowieka, nawet najbardziej egoistycznych, nie liczących się z dobrem innych”.

- Zdajemy sobie sprawę, że taka właśnie postawa jest źródłem niesprawiedliwości w świecie. Serce człowieka po grzechu pierworodnym jest zranione i trzeba mu pomóc, by mogło być prawdziwie sobą, to znaczy by mogło kochać. Stąd rodzi się potrzeba panowania nad własnymi pragnieniami i nieustannego porządkowania świata naszych potrzeb, by żyć w prawdziwej wolności, a to właśnie na celu ma post – wyjaśniał.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zauważył krakowski metropolita senior, wielkopostne wezwanie do jałmużny i modlitwy dotyczy relacji z bliźnimi i więzi z Bogiem. Dodał, że są to rzeczywistości, w które może zakraść się obłuda, chęć chwalenia się czynionym dobrem i własną pobożnością. - Mamy czynić dobro, które jest imieniem i wyrazem miłości – podkreślał.

Sanktuarium św. Jana Pawła II udziela schronienia uchodźcom z Ukrainy. Zamieszkali oni w pokojach tutejszego domu pielgrzyma.

2022-03-02 17:59

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz w Łagiewnikach: dorastajmy do ideałów Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Łagiewniki

kard. Stanisław Dziwisz

Mariusz Książek

Dorastajmy do ideałów, na które wskazywał Jan Paweł II, zarówno w sferze życia osobistego i rodzinnego, jak i społecznego i politycznego - zaapelował dziś w bazylice Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz. Z rąk metropolity krakowskiego przedstawiciele wszystkich polskich diecezji oraz służb publicznych, z prezydentem RP na czele, odbiorą Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Publikujemy treść homilii Metropolity Krakowskiego:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję