Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasza modlitwa jest nieocenionym darem

– Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – powiedział w Środę Popielcową abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych miasta.

Szczególną intencją Eucharystii była modlitwa o pokój na Ukrainie.

– Przychodzimy dzisiaj do naszych kościołów, by doświadczalnie dotknąć całej ludzkiej biedy poprzez znak popiołu na naszych czołach i na głowie – podkreślił w homilii abp Depo. Zwrócił uwagę, że gromadzimy się na liturgii eucharystycznej, „aby odnowić trzy relacje, które nas tworzą: relację z Bogiem, z bliźnim i ze sobą samym”.

Metropolita częstochowski wskazał, że pierwsza odnowa nie może się ograniczyć do ubolewania nad grzesznością i nędzą człowieka. Przypomniał słowa z pierwszego czytania z księgi proroka Joela: „Nawróćcie się do Pana, Boga waszego, całym sercem! Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! On bowiem jest miłosierny i bogaty w łaskę, i lituje się nad niedolą”. Dodał, że „dostrzeżenie zła i nazwanie go po imieniu to tylko dobry początek zadania, jakie nas czeka”. W tym kontekście zaznaczył, że słowa z Ewangelii według św. Marka: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”, wypowiadane często podczas obrzędu posypania głów popiołem, są wezwaniem do uwierzenia Chrystusowi, oraz do przyjęcia i zrealizowania w życiu Jego programu.

Maciej Orman/Niedziela

– W tym samym duchu wiary słyszeliśmy słowa św. Pawła Apostoła z Drugiego Listu do Koryntian: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem! Współdziałając zaś z Chrystusem, napominamy was, abyście nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” – kontynuował abp Depo.

Zwrócił uwagę, że „druga odnowa to droga odpowiedzialnych spotkań z drugim człowiekiem”, która powinna się rozpoczynać od modlitwy wolnej „od postaw i gestów teatralnych”, przed którą Chrystus przestrzega w Ewangelii według św. Mateusza. – Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – podkreślił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Wpatrując się w tych dniach Wielkiego Postu w sposób szczególny w krzyż Jezusa Chrystusa i Jego przebite Serce, łączymy się z naszymi cierpiącymi i ginącymi braćmi i siostrami na Ukrainie i na całym świecie prześladowanym za wiarę, z nadzieją na ostateczne zwycięstwo i pokój – powiedział abp Depo.

Reklama

Przytoczył również wiersz Leszka Długosza napisany w lutym 2014 r. w związku z sytuacją na Majdanie, który pozostaje aktualny: „Roześlijmy wici po Ziemi/I do Nieba.../Że oni tam w potrzebie/- Oni tam w paszczy Lewiatana/ Ukraińcy w Kijowie, na Majdanie/ Usiłują się wyrwać/ - Ocalić/ W ten wieczór walki na śmierć/ - O życie/ Krew płynie placem/ I ulicami Miasta/ My, którzy spośród Innych walkę tę lepiej/Znamy/Wstańmy/Zróbmy najwięcej ile możemy (...)/To przecież tylko trochę dalej/-Blisko każdego z nas”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o odnowie relacji z samym sobą, metropolita częstochowski zacytował fragment felietonu Witolda Gadowskiego pt. „A jednak wojna...” z najnowszego numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: „Czeka nas teraz powódź (...) ludzi uciekających przed śmiercią, chłodem i głodem. Musimy wyjść z ciasnych ram egoizmu i na miarę naszych możliwości im pomóc. To będzie wielki sprawdzian człowieczeństwa i wiary Polaków! Właśnie teraz nadszedł moment, w którym możemy – sami przed sobą – odpowiedzieć na pytanie: (...) czy potrafisz być człowiekiem dla innego, niekoniecznie ci bliskiego, którego wojna pozbawiła wszystkiego?”.

– Pascha, ku której dziś ponownie zaczynamy iść, oznacza najpierw zrzucenie z siebie starego człowieka, uwikłanego w grzech budowania swojego życia poza Bogiem i wbrew Bogu, by móc potem powstać z Chrystusem do nowego życia w dzień Jego zmartwychwstania – tłumaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

– Te nasze trzy drogi odnowy niech staną się duchowym listem wiary pisanym codziennie do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego nie atramentem historii, ale modlitwą o miłosierdzie nad światem, o przemianę sumień i czyny miłosierdzia wobec potrzebujących – zachęcił.

Reklama

– Dziś, po przekroczeniu progu Wielkiego Postu, wyznajemy, że to Chrystus jest najwyższym sensem ludzkiej historii i człowieka, i woła wciąż (...): Sursum corda! W górę serca! Trzymajmy je przy Bogu – zakończył metropolita częstochowski.

Po homilii miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.

Maciej Orman/Niedziela

W liturgii uczestniczyła Kapituła Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej. Śpiewał chór Basilica Cantans.

Środa Popielcowa była pierwszym dniem modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy, które wyznaczył abp Wacław Depo. Zakończy się ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Codziennie jedna ze świątyń stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół częstochowski. Miejscem pielgrzymek mieszkańców miasta, członków ruchów, stowarzyszeń i bractw katolickich będzie 50 kościołów na terenie Częstochowy. Po raz pierwszy kościoły stacyjne w Częstochowie abp Wacław Depo ogłosił w 2019 r.

2022-03-02 20:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

prymas Polski

Środa Popielcowa

abp Wojciech Polak

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z duchowieństwem i wiernymi Prymas przyjął na głowę szczyptę popiołu – symbol pokuty i gotowości powrotu do Boga.

„Wielki Post to szczególna droga, która prowadzi nas do Wielkanocy. W tym roku Ojciec Święty zachęca nas, byśmy przyjęli wezwanie, że również stworzenie oczekuje zbawienia i przyjrzeli się naszemu miejscu i naszej roli wobec stworzenia, którym Bóg nas obdarował” – mówił na początku Eucharystii metropolita gnieźnieński.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję