Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Radosna rocznica wyboru Polaka na tron następcy św. Piotra. Modlimy się o Jego rychłą beatyfikację. Pragnę przypomnieć poezję naszego kochanego Rodaka. Na wiosnę 1939 r. 19-letni Karol Wojtyła napisał wiersz poświęcony zmarłej Matce, wiersz pełen żarliwej miłości. Od niedawna ten wiersz można śpiewać. Antoni Białkowski z Wawrowa przysłał mi nuty. Twórcą melodii jest Zygmunt Jankowski.
I wiersz Jana Pawła II Źródło zawarty w Tryptyku Rzymskim. Przepiękny wiersz... wizyjny i kontemplacyjny.

Źródło

Ojciec Święty Jan Paweł II

Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków...
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być -
Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś, źródło?!

Cisza...
Strumieniu, leśny strumieniu,
odsłoń mi tajemnicę
swego początku!
(Cisza - dlaczego milczysz?
Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)

Pozwól mi wargi umoczyć
w źródlanej wodzie
odczuć świeżość,
ożywczą świeżość.

Wraca wspomnienie wiosny szczególnej dla Polski i świata. W niedzielę 3 kwietnia na Jasnej Górze, podczas spotkania pielgrzymkowego Rodzin Katyńskich, kapelan Golgoty Wschodu, ks. prał. Zdzisław Peszkowski mówił o Ojcu Świętym i dniu Jego śmierci: „Matka Boska Fatimska, która ocaliła życie Ojcu Świętemu, teraz w Swój dzień, w sobotę, wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, zaprosiła Go do siebie: «Zmęczyłeś się, chodź do mnie, odpoczniesz...»”.
25 września - 85. rocznica polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie nad Niemnem w 1920 r. Msza św. w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny. Płomienna homilia o zwycięskiej Bitwie, o Bożej Pomocy i o sile ducha Narodu, wypowiedziana przez ks. płk. Stanisława Rozpondka.
Po Mszy św. Wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy ognisku przed archikatedrą.
Nasze śpiewy rozpoczęła pobudka żołnierska na trąbce, zagrana przez ucznia Gimnazjum Muzycznego Kazimierza Nitkiewicza. Kacper Szczukocki i Adrian Stolarski z Gimnazjum Katolickiego mówili poezję. Był piękny, ciepły wieczór. Nasze pieśni wzlatywały z iskrami ogniska, do gwiazd.
Historia narodu... 27 września w Warszawie w 66. rocznicę powstania Państwa Podziemnego Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, kandydat na Prezydenta Rzeczpospolitej, powiedział: „Niepodległa Rzeczpospolita to wielka wartość, którą musimy oprzeć na silnych podstawach moralnych, a jedną z nich jest patriotyczna historia naszego narodu...”.
Na prośbę Czytelników podaję adres Wydawnictwa „Arcana”, które opublikowało książkę Anny Walentynowicz, Bohatera „Solidarności” niezłomneji prawdziwej, człowieka SUMIENIA pt. Cień przyszłości: ul. Dunajewskiego 6, 33-133 Kraków, tel./ fax (0-12) 422-84-48.

Matka

Emilii - Matce mojej - Karol Wojtyła

Słowa: Karol Wojtyła
Muzyka: Zygmunt Jankowski

Nad Twoją białą mogiłą
białe kwitną życia kwiaty -
- o ileż lat to już było
Bez Ciebie - duchu skrzydlaty -

Nad Twoją białą mogiłą,
od lat tylu już zamkniętą,
spokój krąży z dziwną siłą,
z siłą, jak śmierć - niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą
cisza jasna promienieje,
jakby w górę coś wznosiło,
jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą
klęknąłem ze swoim smutkiem -
o, jak to dawno już było -
Jak się dziś zdaje malutkiem.

Nad Twoją białą mogiłą
o Matko - zgasłe Kochanie -
me usta szeptały bezsiłą:
- Daj wieczne odpoczywanie -

Kraków, wiosną 1939 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk – wracam do mojej Galilei

2020-03-31 12:59

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

Biskup Marek Mendyk

Pierwsze słowa bp Marka Mendyka po ogłoszeniu nominacji. - To nowe powołanie to powrót do początków, do mojej Galilei.

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Marek Mendyk mówi o myślach towarzyszących mu w przyjęciu papieskiej nominacji.

- Nominacja Ojca Świętego przywołuje we mnie pewną refleksję. Powołanie na biskupa świdnickiego to przede wszystkim przywołanie tych momentów mojego życia, które odnoszą się do początków, także początków powołania, mojej życiowej Galilei. Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się bowiem nie tylko mój rodzinny dom, ale też takie miejsca, gdzie odkrywałem swoje powołanie. Mogę powiedzieć, że właściwie wracam do początków mojego życiowego powołania, pierwszego też nawrócenia i pierwszej miłości w relacji z Panem Jezusem – podkreślił bp Marek Mendyk.

- Jest to też przywołanie pierwszych wątpliwości czy nawet obaw, może oporów, które na etapie odkrywania powołania się pojawiały. Ale też tam zdecydowałem się odważnie zostawić wszystko i pójść za Jezusem. W klimacie zbliżających się świąt paschalnych i tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa jak gdyby po raz kolejny wraca wielkanocne wezwanie, aby teraz powrócić do swej Galilei. Ale już z nową wiarą, z odnowioną relacją z Jezusem, w przekonaniu, w wierze i świadomości, że On już tam podąża przede mną i że już tam na mnie czeka - dodał nowy Biskup Świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Czechy: zmarł nestor dominikanów

2020-03-31 19:00

[ TEMATY ]

Czechy

śmierć

dominikanie

pinterest.com

30 marca 2020 roku, tuż przed północą zmarł najstarszy czeski dominikanin, o. Jordan Jaromir Vinklarek OP – ostatni, który wstąpił do Zakonu przed likwidacją jego struktur zewnętrznych przez reżim komunistyczny w 1950 roku. Miał 95 lat, z których 69 przeżył w Zakonie Kaznodziejskim, a 55 w kapłaństwie. Znany był ze swej wielkiej troski o zbawienie dusz, zarówno w okresie dyktatury komunistycznej, jak i po odzyskaniu wolności po „aksamitnej rewolucji” w 1989 roku.

O. Jordan Jaromir Vinklarek urodził się 25 stycznia 1925 roku na Morawach. Dzieciństwo spędził na Rusi Zakarpackiej, gdzie jego rodzice przenieśli się ze względu na swą pracę. Na skutek działań wojennych rodzina powróciła do ojczyzny, a w związku z trudną sytuacją materialną pracował w zakładach Baty w Zlínie. Po wojnie podjął studia filologii angielskiej i czeskiej na Uniwersytecie Karola w Pradze. Będąc świadkiem narastającego prześladowania Kościoła, w 1949 roku postanowił wstąpić do dominikanów. W Zakonie przyjął imię Jordan. W kwietniu 1950 roku, gdy reżim komunistyczny likwidował klasztory, wraz ze współbraćmi był internowany w Broumovie, a następnie przewieziony do nadzorowanego przez wojsko obozu pracy przymusowej, gdzie przebywał do 1953 r. Był tam poddawany surowym represjom.

Następnie pracował na budowach zaś od 1957 w dziedzinie dokumentacji medycznej. W 1960 r. po uzyskaniu zgody władz zakonnych, wstąpił do jedynego w Czechach działającego oficjalnie seminarium duchownego w Litomierzycach. Po jego ukończeniu w 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował duszpastersko w różnych parafiach, utrzymując cały czas kontakt z działającym w warunkach konspiracyjnych Zakonem, w tym z obecnym metropolitą praskim, kard. Dominkiem Duką OP. Był znanym obrońcą życia ludzkiego i ocalił wiele ludzkich istnień.

Po „aksamitnej rewolucji” zamieszkał w klasztorze w Ołomuńcu – będącym ośrodkiem formacyjnym czeskich dominikanów, a od roku 2000 mieszkał w klasztorze w Pradze, prowadząc wykłady na temat życia duchowego, towarzysząc wielu ludziom i prowadząc duszpasterstwo turystów odwiedzających dominikańską świątynię w stolicy Czech. pytany o zdrowie o. Jordan nieraz odpowiadał: "Nie wiem, mnie to interesuje. Mnie interesują ludzkie dusze". Dopiero choroba, która od września 2019 roku przykuła go do łóżka położyła kres tej aktywności.

Jak informują prascy dominikanie, ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości pogrzebowe będą miały charakter kameralny, a wierni będą mogli je śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję