Reklama

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: Jezu, pojednaj najeźdźców i ofiary

Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa. Jezu mocą swojego krzyża odmieniaj świat, pojednaj najeźdźców i ofiary - modlił się na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Na Wałach odprawiona został droga krzyżowa z bł. Prymasem Wyszyńskim w intencji pokoju na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Jezu, nie zważaj na nasze podziały i spory, ale mocą swojego krzyża odmieniaj rzeczywistość, twórz nasze dziś i naszą przyszłość, buduj nowy świat, cywilizację miłości. Pojednaj ze sobą najeźdźców i ofiary wojen - wołał częstochowski biskup pomocniczy prowadzący nabożeństwo. Jego rozważania oparte były na programie „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”, który kard. Stefan Wyszyński ogłosił właśnie na progu Wielkiego Postu w 1967 r. w specjalnym liście pasterskim. Na Jasnej Górze ten rok jest dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, a jak powiedział jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski, błogosławiony jest szczególnym orędownikiem pokoju i patronem naszego błagania o ustanie wojny na Ukrainie.

- Jezu proszę Cię o pokój. Proszę Cię o nawrócenie. Ważne są traktaty pokojowe, sankcje, umowy polityczne, pakty o nieagresji, prawa chroniące przed wojną, ale nic i nigdy nie zabezpieczy nas przed wojną, jeśli się nie nawrócimy - wołał bp Przybylski. Podkreślał, że „tam gdzie w ludziach upadnie wiara w Boga, tam szybko upadnie ludzkość”.

Podziel się cytatem

Reklama

Przy czwartej stacji bp Przybylski prosił Maryję: „Matko Bolesna oddajemy Ci dziś szczególnie cierpienie i ból wszystkich ukraińskich matek”.

Przy stacji siódmej podkreślał, że choć nieraz jesteśmy poranieni przez wspólną historię, to chcemy prosić Jezusa, by dał nam siłę pomagać sobie wzajemnie w cierpieniu, zwłaszcza tym którzy cierpią na Ukrainie.

W rozważaniach przy stacji dziewiątej hierarcha zauważył, że „u polskich granic stoją teraz tysiące poranionych ludzi, którym wbito w serce ranę wojny”. - Nadszedł czas, byśmy Bogu pomogli wyciąć gwoździe z przebitych ludzkich rąk, nóg, serc i głów, a patrząc na Boga przebitego na krzyżu prośmy Go, by po wojnie ustał wreszcie czas wbijania gwoździ i nadszedł czas ich wyciągania i uzdrawiania ran - mówił.

W czasie drogi krzyżowej zanoszona była także modlitwa za wszystkich chrześcijan, by Jezus nas jednoczył, by cierpienia wojny nie stały się walką o religijne wpływy. - Módlmy się szczególnie za Kościół prawosławny w Rosji, byśmy zobaczyli cierpiącego Jezusa w zabijanych ludziach, w żołnierzach przymusowo wysyłanych na front, by każdy chrześcijanin, bez względu na przynależność do Kościoła, miał odwagę bronić najuboższych, a nie stawać po stronie tych ważnych i tych bogatych – wołał bp Przybylski i cytował słowa krucjaty Prymasa Wyszyńskiego: „działaj zawsze na korzyść bliźniego, nie myśl o tym, co ktoś jest winien tobie, ale co ty jesteś winien innym”.

Przy trzynastej stacji bp Przybylski parafrazując słowa pieśni „Dobranoc Głowo Święta” podkreślał, że w tych dniach z Ukrainy popłynęła pieśń w naszą stronę: „Dobranoc Europo. Kiedy śpisz mali Ukraińcy strzegą Twoich snów stając się żywymi tarczami dla Europy przed rosyjską inwazją”. - Jak dobrze, że nie śpi Polska. Jak dobrze, że tylu Polaków otwiera serca i domy dla matek i dzieci uciekających przed wojną. Pieta, Maryja trzymająca na kolanach zmarłego Syna niech ciągle staje nam przed oczyma nie tylko w rzeźbach i obrazach, ale w rzeczywistości - wołał i apelował: „obudź się Europo, obudźcie nas z wygodnego snu, nie mogące zasnąć kolejny dzień, cierpiące dzieci z Ukrainy, obudźcie nasze sumienia, naszą wiarę, że Jezus żyje i pragnie obdarzyć świat pokojem”.

Reklama

- Bł. Księże Prymasie módl się za nami! Módl się za Kościół, świat i Ojczyznę. Módl się z nami o pokój na Ukrainie. Nie chcemy wojny, ale jeśli ona już przyszła niech się stanie dla nas źródłem nawrócenia, paradoksalnym źródłem naszych powrotów do Boga, do pełni człowieczeństwa - kończył nabożeństwo bp Andrzej Przybylski wzywając do modlitwy „Ojcze nasz” za Ukrainę.

W nabożeństwie licznie uczestniczyli paulini, pielgrzymi, wierni arch. częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń m.in. Rycerze Kolumba, Odnowa w Duchu Świętym, „Civitas Christiana”. Niesiony był portret Prymasa Tysiąclecia.

2022-03-02 20:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyły się rekolekcje polskich biskupów

Tradycyjnie modlitwą za zmarłych po II wojnie światowej pasterzy Kościoła w Polsce zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze. Był to też czas modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Biskupi podziękowali wszystkim, którzy otaczali ich modlitwą, by powrócili umocnieni duchowo, bliżsi Bogu i drugiemu człowiekowi.

Pasterze Kościoła w Polsce podkreślali, że intencje światowego pokoju, a szczególnie błagania o zakończenie wojny na Ukrainie, są w ich sercach nieustannie, a zwłaszcza w jasnogórskim sanktuarium. - Stajemy tu z całą rzeczywistością, w której poprzez naszą pasterską posługę jesteśmy w Ojczyźnie zanurzeni - powiedział Prymas Polski. Abp Wojciech Polak podkreślił, że „ten trudny czas w życiu naszej Ojczyzny, te doświadczenia, które w tym tygodniu przeżywamy, tocząca się wojna, to wszystko stanowiło też przedmiot modlitwy, wspólnego wołania do Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję