Reklama

Policjanci na Jasnej Górze

2 października przybyli na Jasną Górę ludzie, którzy pełniąc na co dzień trudną służbę pilnowania porządku i zapewnienia nam bezpieczeństwa, stykają się zarówno z przejawami zła, jak i z osobami często zagubionymi na poboczach życia. Podczas IV Jasnogórskiego Spotkania Środowiska Policyjnego dziękowano Maryi za dotychczasową pomoc, prosząc o Jej dalszą opiekę w trudnej pracy, także o zrozumienie w społeczeństwie. Mszę św. w intencji środowiska policjantów odprawił bp Marian Duś - Krajowy Duszpasterz Policjantów. Była to okazja do zadania Księdzu Biskupowi kilku pytań nt. duszpasterstwa tej grupy zawodowej i jej duchowych potrzeb.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka Policji, 2 października 2005 r.

Z bp. Marianem Dusiem - Krajowym Duszpasterzem Policjantów - rozmawia Wojciech Mścichowski

Wojciech Mścichowski: - Ksiądz Biskup pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Policji. Jest to jedno z duszpasterstw wchodzących w skład prac Konferencji Episkopatu Polski. Od kiedy datuje się jego powstanie i co podyktowało taką potrzebę?

Bp Marian Duś: - Zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły w 1989 r., zrodziły potrzebę powołania duszpasterstwa policjantów na wzór istniejących już duszpasterstw różnych środowisk społeczno-zawodowych. Specyfika środowiska policyjnego wymagała oddzielnego podejścia duszpasterskiego. Pierwsze rozmowy na temat posługi kapelanów w Policji miały miejsce po 6 kwietnia 1990 r., czyli zaraz po powołaniu przez Sejm III Rzeczypospolitej Policji w miejsce Milicji Obywatelskiej. Wtedy to Konferencja Episkopatu Polski zleciła mi obowiązki Krajowego Duszpasterza Policji. W tym czasie nastąpiła weryfikacja środowiska policyjnego i z szeregów policji odeszła blisko jedna trzecia ludzi dotychczas zatrudnionych. Na to miejsce przyszły osoby, którym jako warunek wstępny nie stawiano areligijności. Także z myślą o nich rozważano problem powołania duszpasterstwa policjantów.

- Jaką rolę spełnia ono w duszpasterstwie ogólnym?

- Duszpasterstwo policjantów nie ma jakiegoś szczególnego wyróżnika. Jest posługą duszpasterską dla ludzi mundurowych, pełniących trudną służbę wobec społeczeństwa i państwa. Tacy ludzie potrzebują kontaktu z kapłanem, który ich rozumie, który rozumie ich pracę i trudności z nią związane i może im przyjść z pomocą w zakresie spraw dotyczących sumienia. Policjanci, podobnie jak wszystkie inne służby, potrzebują kapelana, który będzie z nimi w chwilach radosnych, a więc w czasie różnych uroczystości, ale także w chwilach trudnych i smutnych. Można powiedzieć, że duszpasterstwo Policji ma charakter uzupełniający w stosunku do duszpasterstwa ogólnego.

- Jak licznie policjanci przybywają na Jasną Górę?

- Oblicza się, że na Jasną Górę, z racji święta patronalnego św. Michała Archanioła, przybywa ok. 3-4 tys. policjantów i ich rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że policjanci pracują przez całą dobę i muszą być zawsze dyspozycyjni. Na nasze uroczystości przybywają więc zazwyczaj delegacje ze wszystkich województw. W uroczystym spotkaniu środowiska policyjnego z Matką Najświętszą w Sanktuarium Jasnogórskim biorą także udział najwyższe władze Policji z Komendantem Głównym na czele.

- Jacy ludzie zgłaszają się dziś do służby w Policji i co robić, aby policjant nie był uważany, jak w minionym systemie, wyłącznie za „zbrojne ramię władzy”?

- Do służby w Policji zgłaszają się młodzi ludzie, którzy widzą się w tej pracy, chcą służyć obywatelom i Ojczyźnie oraz charakteryzują się odpowiednim zdrowiem. Oprócz walorów fizycznych, ważne są określone walory moralne. Kandydat do pracy w Policji nie może tkwić w szponach nałogu alkoholowego czy narkotycznego, nie może być podatny na przekupstwo i nieuczciwość. W Policji potrzebni są ludzie, którzy potrafią się poddać osądowi poprawnie uformowanego sumienia. Pomocą w tym względzie może służyć Kodeks Etyki Policjanta i posługa kapelanów. Policjant stoi na straży porządku w państwie, na straży obowiązującego prawa, ma się troszczyć o wszystkich obywateli, o ich mienie i życie. Ludzie dzisiaj potrzebują policjanta, nie tyle jako „pana władzę”, ale jako człowieka stojącego na straży pewnych zasad, norm i przepisów, których przestrzeganie jest konieczne dla dobra wspólnego.

- Czy społeczeństwo docenia pracę Policji?

- Środki masowego przekazu informują nas niekiedy o negatywnych zachowaniach policjantów, jak np. spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu, nie w pełni uzasadnione użycie broni itp. I chociaż takie zachowania policjantów się zdarzają, to jednak trzeba pamiętać, że w policji pracuje ok. 100 tys. ludzi. Mimo że są to osoby wybierane pod względem przydatności do niełatwego zawodu, to mogą się znaleźć w szeregach Policji ludzie słabi, uwikłani w nałogi czy afery, zbyt emocjonalni w reakcjach, podatni na łapówki, a więc w jakimś sensie niezdatni do pracy w tym resorcie. O ile wiem, chociaż policjantów brakuje, to jednak Policja rozstaje się z takimi funkcjonariuszami bez żalu. Trzeba jednak spojrzeć na środowisko i na pracę Policji sprawiedliwym okiem i dostrzec także osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie walki ze zorganizowaną przestępczością i chuligaństwem. Myślę, że sukcesy w tym zakresie napełniają radością nie tylko samych policjantów, ale także całe nasze społeczeństwo.

- Czego Ksiądz Biskup chciałby życzyć policjantom w dobie nowych zagrożeń w kraju i na świecie?

- Chciałbym życzyć policjantom w dniu ich święta i spotkania na Jasnej Górze z Matką Bożą, aby zaczerpnęli z tego miejsca dla siebie i swoich rodzin dużo sił i mocy w pełnieniu służby obywatelom i Ojczyźnie. I żeby każdy policjant odczuł, że społeczeństwo widzi w nim obrońcę i przyjaciela.

- Dziękuję za rozmowę.

Podczas pielgrzymki wdowie po Marku Papale, komendancie głównym Policji, wręczono Honorowy Medalion Pamięci „Pieta Miednoje 1940”, nadany przez Kapitułę Warszawską Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za Jana Pawła II i modlitwa o cud uzdrowienia dla świata

2020-04-01 11:42

TV.Niedziela.pl

Dziękczynienie za Jana Pawła II, modlitwa, w dzień i w nocy, przez wstawiennictwo świętego o cud uzdrowienia dla świata i czekająca na pielgrzymów wystawa o jego życiu i papieskiej posłudze - te m.in. elementy złożą się na jasnogórskie obchody 15. rocznicy śmierci papieża z Polski.

Transmisja uroczystości na żywo na portalu niedziela.pl we czwartek 2 kwietnia od godz. 21:00:

Świadek życia św. Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz, w przypadające w tym roku także stulecie urodzin papieża z Polski podarował Jasnej Górze wystawę fotograficzną „Totus Tuus Maryjo!”. Została ona umieszczona już wcześniej na jasnogórskich wałach a jej inauguracja miała odbyć się 2 kwietnia i choć na razie ekspozycji nie można oglądać, to będzie ona czekać na pielgrzymów do października. Autorami ponad pięćdziesięciu zdjęć, przedstawionych na dużych planszach, są m.in. Arturo Marii, papieski fotograf, oraz Grzegorz Gałązka, fotograf akredytowany w Watykanie. Ekspozycja ukazuje wybrane fragmenty z życia Karola Wojtyły, od narodzin w Wadowicach 18 V 1920 r., aż po dzień jego odejścia do Domu Ojca. Są na niej zdjęcia m.in. młodego Karola na nartach, modlącego się papieża przed Najświętszym Sakramentem. Na zdjęciach zobaczyć można jego spotkanie z Matką Teresą z Kalkuty, zamach na placu św. Piotra, pocałunek polskiej ziemi, zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu, modlitwa przed grobem ks. Jerzego Popiełuszki, spotkanie z góralami, czy dzień jego pogrzebu.

Zdaniem Zbigniewa Gretki, prezesa Stowarzyszenia Autorów Polskich i kustosza papieskiej wystawy, jest ona „zadumaniem i wdzięcznością chrześcijan nad pokornym życiem Wielkiego Apostoła Miłosierdzia i Duchowego Przewodnika Wiernych - Patrona Polski i świata”.

Ekspozycja dotarła na Jasną Górę już wcześniej, celowo była zaplanowana na Wielki Post i ustawiona na Wałach, gdzie znajdują się stacje drogi krzyżowej, by przypomnieć o wielkim zawierzeniu św. Jana Pawła II Jasnogórskiej Matce i jego „Totus Tuus”.

Patronat nad wystawą objęli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior arch. krakowskiej oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Mecenasem wystawy z okazji 100-lecia urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II jest Tauron.

Ekspozycję oglądali już mieszkańcy Śląska, w tym górnicy na kopalniach, chorzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, a także wierni wielu polskich diecezji (tarnowskiej, łódzkiej, radomskiej, włocławskiej, toruńskiej, łomżyńskiej, warszawskiej, szczecińsko-kamieńskiej, katowickiej, gliwickiej). Zwiedzający wpisywali się do Pamiątkowych Ksiąg dając świadectwo miłości i wdzięczności Jezusowi i Matce Najświętszej, Pani Jasnogórskiej, za dar życia umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który całe swoje życie poświęcił Bogu w służbie człowiekowi na wszystkich kontynentach. Księgi z wpisami przekazane zostały do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Jutro, w rocznicę śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa dziękczynna za największego z pielgrzymów. Przez jego wstawiennictwo zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii. W nocy odbędzie się czuwanie transmitowane online z Kaplicy Matki Bożej.

- W 15. rocznicę przejścia św. Jana Pawła II z życia do Życia połączmy się na wspólnej modlitwie, by mogły wybrzmieć słowa jasnogórskiego apelu: „jestem, pamiętam, czuwam” i słowa papieskiego zawierzenia Królowej Polski. W tym szczególnym czasie przed Jej obliczem, jak św. Jan Paweł II chcemy wznosić gorące modlitwy o cud uzdrowienia dla całego świata, o cud zatrzymania pandemii - zachęca o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o 21.00, potem zaplanowano rozważania „Totus Tuus”, o 21.37, w godzinie przejścia, wspólne odśpiewanie pieśni „Czarna Madonno” potem różaniec z rozważaniami wg. nauczania św. Jana Pawła II, o 22.30 akt zawierzenia Matce Bożej a następnie medytacja ze św. papieżem, adoracja i koronka do Bożego Miłosierdzia. O północy odprawiona zostanie Msza św.

Transmisja online dostępna jest bezpośrednio na portalu niedziela.pl:

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Drodze Krzyżowej online! Lista transmisji z małopolskich kościołów

2020-04-03 10:32

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wspólnie rozważać mękę i śmierć naszego Pana. Poniżej publikujemy listę Dróg Krzyżowych transmitowanych w Internecie.

Kolegiata św. Anny w Krakowie

piątek, godz. 18.45, LINK

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

piątek, godz. 16 w bazylice, LINK

piątek, godz. 19 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

piątek, godz. 18.30, LINK

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17, LINK 

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

piątek, godz. 17.30, 18.30, 20, LINK

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 11, LINK


CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję