Reklama

Przegląd prasy katolickiej

„Moje spotkania z Ojcem”

„Wszystkie opisane w tej książeczce spotkania kard. Karola Wojtyły z dziećmi, a także jego bliskie więzi z s. Marią Goretti zasługują na przypomnienie i utrwalenie, zwłaszcza teraz, gdy rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Siostra, choć żyjąca poza Pałacami - Arcybiskupim w Krakowie i Apostolskim w Watykanie, jest uprzywilejowanym świadkiem posługi Jana Pawła II, w jej życiu widać wyraźnie charyzmatyczny wpływ Sługi Bożego, który umiłował ponad wszystko Chrystusa. Każde spotkanie z Janem Pawłem II było dla Siostry jakby zawołaniem: «Wstańcie, chodźmy!». W tej przestrzeni miała ona łaskę żyć, zapewne też dzięki tej bliskości z Ojcem Świętym było jej łatwiej realizować w swym zakonnym powołaniu charyzmat Córek Bożej Miłości, wyrażony przez Matkę Założycielkę Franciszkę Lechner w słowach: «Czynić dobro, nieść radość, uszczęśliwiać i prowadzić do nieba»”.

Te słowa, zaczerpnięte z przedmowy napisanej przez abp. Stanisława Dziwisza, są już wystarczającą zachętą, aby wziąć do ręki tę wyjątkową książkę-album. Wyjątkową, bo traktującą o wyjątkowej łączności duchowej między biskupem, potem kardynałem Karolem Wojtyłą, a później Papieżem Janem Pawłem II i Autorką… Wyjątkową, bo opowiadającą o osobie Karola Wojtyły, o jego zachowaniach w sytuacjach, o jakich nie znajdziemy śladu w monumentalnych - najczęściej - biografiach czy wspomnieniach o naszym Wielkim Rodaku. Bo gdzie np. szukać wzmianki o tym, jak Kardynał, odpowiadając na prośbę o wsparcie, oddał proszącemu przed kościołem św. Floriana swoje buty i wszedł do świątyni boso... Albo jak pomógł starszej pani odszukać jej ulubieńca kota… Wyjątkową, bo napisaną przez siostrę zakonną - córkę Bożej Miłości, która nigdy piórem się nie parała…
Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza - to wspomnienia i refleksje Autorki, mówiące przede wszystkim o kontaktach biskupa, a potem kardynała Wojtyły z „Wesołym Przedszkolem” na Pędzichowie w Krakowie, o jego duszpasterskiej pracy w archidiecezji. Druga - to opisy spotkań, często krótkich, ale bardzo znaczących z Papieżem, zarówno w Polsce, jak i w Watykanie.
Siostra, zapytana o pomysł napisania książki i o jej powodzenie wśród Czytelników, odpowiada niezmiennie: „Napisałam te wspomnienia na podstawie czynionych przez lata notatek, z potrzeby serca, za przyzwoleniem władz Zgromadzenia i - mam nadzieję - na pożytek Zakonu. Może z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży książki uda się, chociaż częściowo, wyremontować «Wesołe Przedszkole» na Pędzichowie? Pożytek objawia się już także w czym innym - w pytaniach i zainteresowaniu Czytelników Zgromadzeniem Córek Bożej Miłości”.
W książce zamieszczone są liczne niepublikowane fotografie z czasów krakowskich kard. Karola Wojtyły, a także z Watykanu i pielgrzymek Papieża do Polski.

S. Maria Goretti Nowak CBM, Moje spotkania z Ojcem, Wydawnictwo Paulinianum, Częstochowa 2005. Książkę można kupić na Jasnej Górze, w punktach, gdzie Siostry przyjmują intencje mszalne. W jednym z nich, przy wejściu na wały, można uzyskać pamiątkowy wpis posługującej tam Autorki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków miesiąca

2020-04-02 12:13

[ TEMATY ]

spowiedź

Bożena Sztajner/Niedziela

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.

Komisja zwraca uwagę na to, że w okresie epidemii dostęp do sakramentów spowiedzi i komunii świętej jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. „Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie” – czytamy w komunikacie Komisji, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Adama Bałabucha.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych Komisja Episkopatu przypomina kilka zasad. Po pierwsze: „prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie”, a obecne ograniczenia w stanie epidemii są taką przeszkodą. Po drugie: „w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe”.

W związku z tym Komisja Episkopatu podkreśla: „Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc”.

„Zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452)” – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

KOMUNIKAT

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

- prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

- w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe (Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 (AAS 59 (1967), s. 229-230.])

- dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

- zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) (por. Breviarium Fidei (2002), nr 296), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452).

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

jasnagora.com

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą być poza domem.

Tą informację podano na Twitterze Jasnej Góry. Jak informują:

- Jest to reakcja Paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię św. Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I wizyty papieża z 1979r.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję