Reklama

Kościół

W Częstochowie znaczna część gotowej już bazy noclegowej dla uchodźców jest na Jasnej Górze

Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po wybuchu konfliktu. Za tę gotowość podziękowali dziś dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta. Briefing odbył się przy punkcie informacyjnym dla Ukraińców przy ul. Ogrodowej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

pomoc dla Ukrainy

BPJG

Ks. Marek Bator zauważył, że „współpraca w kwestii pomocy Ukraińcom i poszkodowanym przez wojnę połączyła wszystkie podmioty, przede wszystkim kościelne”. - Chcę bardzo podziękować Jasnej Górze, bo Dom Pielgrzyma otworzył się natychmiast i jest do dyspozycji uchodźców. Pomoc ta jest bardzo ważna, bo w każdej chwili ktokolwiek przyjdzie, może być od razu przyjęty i rozlokowany - podkreślił dyrektor częstochowskiej Caritas.

Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, Włodzimierz Tutaj poinformował, że do Domu Pielgrzyma, jak dotąd, skierowanych zostało 11 osób, ponieważ większość przyjeżdżających do Częstochowy zatrzymała się u swoich rodzin, znajomych i przyjaciół, Ukraińców mieszkających i pracujących w Częstochowie. - Było ich dotąd ok. 11-12 tysięcy. Teraz natomiast spodziewamy się fali uchodźców, którzy będą napływać w większej liczbie z terenu walk i będą szukać miejsca, gdzie mogą się zatrzymać - podkreślił rzecznik.

Na razie w Częstochowie gotowych jest 150 miejsc noclegowych. Znaczna ich część znajduje się na Jasnej Górze. Kolejne będą sukcesywnie uruchamiane.

W sumie Częstochowa przygotowuje ok. 1,1 tys. miejsc noclegowych. To baza związana z Jasną Górą, domami zakonnymi i Caritasem oraz prywatne kwatery, hotele, punkty noclegowe o odpowiednim standardzie, oficjalnie zarejestrowane w ewidencji miasta.

2022-03-03 17:03

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był odbiciem miłości Boga

– Dzisiaj potrzebujemy duchowych przewodników. Dlatego tak wiele osób przyjeżdżało na spotkania ze św. Janem Pawłem II. On jasno pokazywał, jak my możemy być Kościołem we wspólnocie, w której jesteśmy, i w świecie – powiedział proboszcz ks. Łukasz Tarnowski 18 maja, w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, w parafii św. Kaspra del Buffalo - sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie podczas wprowadzenia relikwii papieża Polaka.

Od tego dnia wierni wraz z duszpasterzami dziękują Bogu za dar obecności Ojca Świętego w ich wspólnocie w znaku relikwii pierwszego stopnia (krwi).

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję