Reklama

Niedziela Legnicka

Pomoc dla Ukrainy z parafii diecezji legnickiej

Pomoc przekazywana jest przez Caritas lub inne instytucje charytatywne, a także bezpośrednio przez parafie.

arch.

Również parafia katedralna organizuje zbiórkę dla Ukrainy. Jak mówi proboszcz ks. Robert Kristman, pomoc kierowana będzie do Nadwórnej na Ukrainie. Wspólnota parafialna z Legnicy od lat utrzymuje bardzo dobre kontakty z parafią z Nadwórnej dzięki byłym mieszkańcom tego miasta leżącego nieopodal Lwowa, którzy po II wojnie światowej trafili do Legnicy i przywieźli tu słynący łaskami obraz Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei. Parafia ma kontakt z ks. Mateuszem Świstakiem, jest proboszczem parafii w Nadwórnej w archidiecezji lwowskiej. Jak na razie działania wojenne nie objęły tego terenu, ale 20-tysięczne miasto nieopodal Iwano-Frankowska już szykuje się na przyjęcie fali uchodźców z Kijowa i innych miast centralnej i wschodniej Ukrainy.

Parafia katedralna włącza się do pomocy i prosi o wsparcie legniczan. Już od Środy Popielcowej trwa zbiórka potrzebnych rzeczy.

Także fundacja Św. Krzysztofa i parafia Wniebowzięcia NMP we Lwówku Śląskim organizuje transport darów dla mężczyzn walczących na Ukrainie. Na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebne są kanistry z paliwem, które zostaną przekazane na granicy do osób, którym nie starczyło paliwa aby uciec przed wojną, śpiwory, karimaty, naładowane powerbanki oraz latarki, lornetki, krótkofalówki i kaski. Jak mówi proboszcz ks. Krzysztof Kiełbowicz, potrzebne są także: środki medyczne (bandaże, apteczki, leki przeciwzapalne), kaloryczne-wysokoenergetyczne jedzenie, odzież (kaski, kurtki, spodnie, rękawice )

Fundacja św. Krzysztofa wraz z parafią Wniebowzięcia NMP we Lwówku Śląskim przyjęła też pierwszą grupę uchodźców. Do Lwówka przyjechało 16 osób, oczekiwane są kolejne 3 rodziny. Jak dodaje ks. Krzysztof Kiełbowicz, warunki mieszkaniowe są dobre, potrzeba jednak środków na utrzymanie i wyżywienie uchodźców. Potrzebne są pościel, poduszki, koce, oraz żywność i środki higieniczne

Wszystkie dary można dostarczać na adres fundacji, która mieści się w budynku parafialnym - ul. Kościelna 27 (Sala przy parafii WNMP we Lwówku Śląskim).

Reklama

Parafia MB Królowej Polski i św. Franciszka w Jeleniej Górze organizuje kolejny transport darów na Ukrainę.

Ks. Rafał Berezowski ma kontakt z Władysławem Biszko ze Lwowa, który prowadzi dom rekolekcyjny, w którym obecnie przebywa 300 uchodźców z obszarów ogarniętych wojną. - To ogromne wyzwanie tam na miejscu. Dom Pielgrzyma przyjmuje uchodźców z całej Ukrainy, dając opiekę i wyżywienie. Potrzebuje wsparcia do utrzymania obiektu w gotowości do niesienia pomocy - podkreśla ks. Rafał.

Jeśli uda się zebrać potrzebne rzeczy to zostaną one przekazane do Lwowa. Potrzebne są: pralka, zmywarka, dwa odkurzacze, zamrażarka, czajniki elektryczne 6-7 sztuk, dwa żelazka, wiadra i mopy, agregat prądotwórczy 10 kw, deska do prasowania, kasza, ryż, olej, cukier, domestos, ścierki do mycia, worki na śmieci, naczynia jednorazowe, leki na ból brzucha, głowy, aspiryny.

- Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję. Dary można przynosić do Parafia p. w. Matki Boskiej K P i św Franciszka w Jeleniej Górze. Tel 512 282 205 - mówi ks. Berezowski.

2022-03-04 07:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję