Reklama

Niedziela Legnicka

Pomoc dla Ukrainy z parafii diecezji legnickiej

Pomoc przekazywana jest przez Caritas lub inne instytucje charytatywne, a także bezpośrednio przez parafie.

arch.

Również parafia katedralna organizuje zbiórkę dla Ukrainy. Jak mówi proboszcz ks. Robert Kristman, pomoc kierowana będzie do Nadwórnej na Ukrainie. Wspólnota parafialna z Legnicy od lat utrzymuje bardzo dobre kontakty z parafią z Nadwórnej dzięki byłym mieszkańcom tego miasta leżącego nieopodal Lwowa, którzy po II wojnie światowej trafili do Legnicy i przywieźli tu słynący łaskami obraz Matki Bożej Strażniczki Naszej Nadziei. Parafia ma kontakt z ks. Mateuszem Świstakiem, jest proboszczem parafii w Nadwórnej w archidiecezji lwowskiej. Jak na razie działania wojenne nie objęły tego terenu, ale 20-tysięczne miasto nieopodal Iwano-Frankowska już szykuje się na przyjęcie fali uchodźców z Kijowa i innych miast centralnej i wschodniej Ukrainy.

Parafia katedralna włącza się do pomocy i prosi o wsparcie legniczan. Już od Środy Popielcowej trwa zbiórka potrzebnych rzeczy.

Także fundacja Św. Krzysztofa i parafia Wniebowzięcia NMP we Lwówku Śląskim organizuje transport darów dla mężczyzn walczących na Ukrainie. Na dzień dzisiejszy najbardziej potrzebne są kanistry z paliwem, które zostaną przekazane na granicy do osób, którym nie starczyło paliwa aby uciec przed wojną, śpiwory, karimaty, naładowane powerbanki oraz latarki, lornetki, krótkofalówki i kaski. Jak mówi proboszcz ks. Krzysztof Kiełbowicz, potrzebne są także: środki medyczne (bandaże, apteczki, leki przeciwzapalne), kaloryczne-wysokoenergetyczne jedzenie, odzież (kaski, kurtki, spodnie, rękawice )

Fundacja św. Krzysztofa wraz z parafią Wniebowzięcia NMP we Lwówku Śląskim przyjęła też pierwszą grupę uchodźców. Do Lwówka przyjechało 16 osób, oczekiwane są kolejne 3 rodziny. Jak dodaje ks. Krzysztof Kiełbowicz, warunki mieszkaniowe są dobre, potrzeba jednak środków na utrzymanie i wyżywienie uchodźców. Potrzebne są pościel, poduszki, koce, oraz żywność i środki higieniczne

Wszystkie dary można dostarczać na adres fundacji, która mieści się w budynku parafialnym - ul. Kościelna 27 (Sala przy parafii WNMP we Lwówku Śląskim).

Reklama

Parafia MB Królowej Polski i św. Franciszka w Jeleniej Górze organizuje kolejny transport darów na Ukrainę.

Ks. Rafał Berezowski ma kontakt z Władysławem Biszko ze Lwowa, który prowadzi dom rekolekcyjny, w którym obecnie przebywa 300 uchodźców z obszarów ogarniętych wojną. - To ogromne wyzwanie tam na miejscu. Dom Pielgrzyma przyjmuje uchodźców z całej Ukrainy, dając opiekę i wyżywienie. Potrzebuje wsparcia do utrzymania obiektu w gotowości do niesienia pomocy - podkreśla ks. Rafał.

Jeśli uda się zebrać potrzebne rzeczy to zostaną one przekazane do Lwowa. Potrzebne są: pralka, zmywarka, dwa odkurzacze, zamrażarka, czajniki elektryczne 6-7 sztuk, dwa żelazka, wiadra i mopy, agregat prądotwórczy 10 kw, deska do prasowania, kasza, ryż, olej, cukier, domestos, ścierki do mycia, worki na śmieci, naczynia jednorazowe, leki na ból brzucha, głowy, aspiryny.

- Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję. Dary można przynosić do Parafia p. w. Matki Boskiej K P i św Franciszka w Jeleniej Górze. Tel 512 282 205 - mówi ks. Berezowski.

2022-03-04 07:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję