Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Odpowiedzią na grzech Kościoła może być jego świętość

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

- Jaką odpowiedź można dać ludziom, którzy zostali zgorszeni, skrzywdzeni w Kościele? Jedyną odpowiedzią jest chyba to, że na złe doświadczenie Kościoła można próbować odpowiedzieć tylko dobrym doświadczeniem Kościoła - mówił abp Ryś podczas Eucharystii w intencji zranionych w Kościele.

W I Piątek Wielkiego Postu duchowieństwo i osoby świeckie modliły się za wszystkie osoby, które doznały krzywdy ze strony duchownych, przepraszając za grzechy i prosząc o miłosierdzie. Podczas homilii Metropolita Łódzki odniósł się do liturgii słowa oraz wspomnienia św. Kazimierza. - Dlaczego wtedy, kiedy mierzymy się z grzechem naszych braci i sióstr w Kościele, Pan nam daje tak radykalne, piękne słowo? - pytał duszpasterz.

Metropolita łódzki wskazywał, że pierwszym czytaniem o nieustannym dążeniu do doskonałości można czytać życie i śmierć Kazimierza. Kościół zauważa, że to słowo św. Pawła uzasadnia sens decydującego momentu Świętego-śmierci. Wszystko, co przeżył Kazimierz było dobre, ale w momencie odejścia z ziemskiej pielgrzymki osiągnął ostateczny cel, jakim było pełne doświadczenie zmartwychwstania Jezusa.

Reklama

Abp Ryś wskazał na dwa pytania. Po pierwsze, czy każdy z nas widzi najwyższe dobro w Chrystusie, a po drugie, jaki związek ma dzisiejsza intencja Kościoła i obraz św. Kazimierza odczytywany przez pryzmat tekstu św. Pawła. - Jaką odpowiedź można dać ludziom, którzy zostali zgorszeni, skrzywdzeni w Kościele? Jedyną odpowiedzią jest chyba to, że na złe doświadczenie Kościoła można próbować odpowiedzieć tylko dobrym doświadczeniem Kościoła. Nie wystarczy żadna teoretyczna odpowiedź, okrągłe słowo. Komuś, kto został wygnany z Kościoła albo trzyma się go kurczowo, ale nosi w sobie to zgorszenie, dramat można tak naprawdę ofiarować jako lekarstwo dobre doświadczenie Kościoła - powiedział Pasterz Łódzki.

Na zakończenie podkreślał, że każdemu człowiekowi zadana jest świętość, do której trzeba nieustannie dążyć.

Po Eucharystii odbyła się droga krzyżowa, której rozważania przeczytali: ks. Tomasz Liszewski, duszpasterz ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin, ks. Łukasz Burchard oraz ks. Mateusz Wójtowicz.

2022-03-05 09:30

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 60-lecie święceń kapłańskich

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Gabara

4 księży archidiecezji łódzkiej obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich.

24 czerwca 1962 r. święcenia kapłańskie odbyły się w dwóch miejscach. Jednym z nich była

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję