Reklama

Niedziela Świdnicka

Odbudować źródła nadziei. Rekolekcje Asystentów Akcji Katolickiej

W Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli Merici, diecezjalni Asystenci Akcji Katolickiej uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach.

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Marek Mendyk

Bardo

FB Akcja Katolicka w Polsce

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

Czas duchowych ćwiczeń stał się również okazją do pierwszego wspólnego spotkania, diecezjalnych Asystentów Akcji Katolickiej z mianowanym w połowie listopada ubiegłego roku bp. Markiem Mendykiem, Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej, który prowadził rozważania formacyjne z tematem przewodnim "Odbudować źródła nadziei". Biskup diecezji świdnickiej w wygłoszonych konferencjach zwracał uwagę na nadzieję, która płynie z słuchania słowa Bożego. Odwołując się do doświadczenia św. Piotra pokazywał, że Chrystus nie rezygnuje ze swoich uczniów.

Czas kapłańskiej formacji wypełniły również spotkania w braterskim kręgu z rozmowami niedokończonymi o Akcji Katolickiej. Bp Marek po zakończeniu rekolekcji wyraził swoje zadowolenie, podkreślając dobrą atmosferę i dużą otwartość.

- Od 21 do 23 marca mieliśmy nie tylko czas na przeżycia duchowe czy formację, ale też na rozmowy o doświadczeniu z różnych części Polski, gdzie wspólnie szukaliśmy nowych pomysłów i odkrywaliśmy to, czym dzisiaj powinna być Akcja Katolicka. Zastanawialiśmy się również nad tym gdzie i w jaki sposób szukać nowych członków tej grupy – relacjonuje ks. kan. Sławomir Augustynowicz, odpowiedzialny za ten świecki ruch na terenie diecezji świdnickiej.

Część warsztatową poprowadził ks. Zbigniew Kucharski, dyr. Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, dzieląc się doświadczeniem zdobytym w pracy z młodymi ludźmi w organizacji katolickiej.

2022-02-28 15:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inwestowanie w najmłodszych inwestowaniem w przyszłość

Niedziela rzeszowska 43/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

kongres

Marian Salwik

Przemarsz uczestników I Kongresu Akcji Katolickiej w Krakowie

Przemarsz uczestników I Kongresu Akcji Katolickiej w Krakowie

20 września br. zakończył się II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej, który odbywał się w Krakowie, w budynku filharmonii, który przed wojną był jej domem

W kontekście 85. rocznicy powstania Akcji Katolickiej w Polsce stanowiło to nawiązanie do historii stowarzyszenia, które odrodziło się w naszym kraju po wielu latach nieobecności w strukturach Kościoła. Druga wojna światowa i okres komunistyczny na długo przerwał jej byt, a odrodzenie struktur 20 lat temu zainicjował Jan Paweł II. Kongres stał się więc okazją do uczczenia tych dwóch ważnych rocznic.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

VI Kongres Rodzin, w łączności z Rzymem

2022-06-26 15:09

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę, w Krzeszowie odbył się VI Kongres rodzin diecezji legnickiej, któremu towarzyszyło hasło: Miłość w rodzinie.

Okazją do spotkania były dwa diecezjalne jubileusze: 30-lecie powstania diecezji legnickiej, 25-lecie wizyty św. Jana Pawła II i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Tegoroczny Kongres odbył się także w łączności z trwającym X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję