Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czy nie skazujemy się na bezbronność wobec pokusy?

- Łukasz mówi: uważajcie, największe grzechy to są te w samym środku świątyni, w samym środku ludu Bożego z powołaniem się na Boga, z usprawiedliwieniem Bożym słowem. To są straszne grzechy - powiedział abp Ryś podczas Liturgii w kościele Najświętszej Eucharystii w Łodzi.

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Julia Saganiak

W sobotni wieczór wierni spotkali się na modlitwie w czwartym Wielkopostnym Kościele Stacyjnym. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który podczas homilii mówił o pokusach. Odnosząc się do Ewangelii z 1. Niedzieli Wielkiego Postu, wskazał na najważniejsze motywy charakterystyczne dla św. Łukasza. Jednym z nich jest zamiana kolejności pokus, z czego najważniejszą staje się kuszenie w świątyni. Święty Łukasz w Ewangelii podaje, że to właśnie w świątyni są cięższe pokusy od tych, które pojawiają się w świecie. - Szczyt bezczelności szatana to jest kusić Syna Bożego w miejscu świętym i ten kusi Go, powołując się na Słowo. To jest jedyna pokusa, przy której szatan cytuje Pismo Święte, argumentuje Biblią - tłumaczył Pasterz Łódzki.

Metropolita łódzki odniósł się do wczorajszego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. - Dziwicie się wojnie, a nie dziwicie się temu, że ktoś może wykorzystać swoje kapłaństwo do tego, żeby sponiewierać mało dziecko? A potem jeszcze bronić swojego postępowania, powołując się na swoją wyjątkową godność, funkcję w Kościele? Łukasz mówi w tym zapisie: uważajcie, największe grzechy to są te w samym środku świątyni, w samym środku ludu Bożego z powołaniem się na Boga, z usprawiedliwieniem Bożym słowem. To są straszne grzechy - powiedział abp Ryś.

Metropolita łódzki podkreślając, że Jezus ma słowo w sobie, pytał zebranych, czy słowo Boże jest ich pierwszą reakcją na pokusę, aby wygnać szatana.

Reklama

Na zakończenie powiedział, że pierwsza Niedziela Wielkiego Postu jest nie tylko po to, żeby mierzyć się z pokusami, ale by zauważyć, czy nie dochodzi do skazania siebie na bezbronność wobec pokusy. Mimo że słowo tak często wydaje się niezrozumiałe i trudne, to człowiek potrzebuje wyjść na pustynię, aby spotkać się z żywym Słowem, Bogiem.

Do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych można pielgrzymować do soboty przed Niedzielą Palmową. Jeszcze w 30 świątyniach wierni będą modlić się we wszystkich intencjach Kościoła Łódzkiego oraz o pokój w Ukrainie.

2022-03-06 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sportowe wyzwania ministrantów

Po dwóch latach przerwy Służba Liturgiczna Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej powraca do przedpandemicznych działań.

W kompleksie sportowym VeraSport oraz w hali sportowej Zespołu Szkół Salezjańskich im. ks. Bosko w Łodzi odbył się etap diecezjalny XVII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej w Piłce Nożnej Halowej. Zawody były podzielone na trzy kategorie, do których zaliczono ministrantów, lektorów młodszych i starszych. Udział w rozgrywkach wzięło 30 drużyn z terenu całej archidiecezji łódzkiej. - Zaczęliśmy wspólną modlitwą w intencji księdza biskupa Adama Lepy, prosząc o życie wieczne dla niego. Po dwóch latach pandemii, kiedy mistrzostwa nie odbywały się, jest to dla chłopaków czas sportowej rywalizacji, ale też moment wspólnego dzielenia się. Myślę, że ci chłopcy są dla siebie nawzajem świadkami i na takich mistrzostwach mają okazję przez swoje zachowanie, uczciwą rywalizację zaświadczyć, że takie wartości jak dobro i piękno są dla nich bardzo ważne zarówno w Kościele jak i poza nim - podkreśla ks. Piotr Kępniak diecezjalny duszpasterz SLO. Chłopcy, na co dzień posługujący w swoich parafiach, nie ukrywają, że takie spotkania pozwalają na wyjście z murów kościoła, aby spotkać się ze swoimi kolegami z innych wspólnot, ale też odpocząć od obowiązków. Wszystkich chłopców zachęcamy do śledzenia strony na Facebooku www.facebook.com/ministrancilodz/, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami i dowiedzieć się, jak potoczą się losy łódzkich drużyn na ogólnopolskich mistrzostwach w Kołobrzegu.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

2023-01-07 15:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

KE: Unia Europejska pomoże Turcji po trzęsieniu ziemi; Polska wśród krajów, które wyślą ratowników

2023-02-06 12:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Unia Europejska wysyła zespoły poszukiwawczo-ratownicze do Turcji, którą nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Na miejsce przybędą ratownicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Polski i Rumunii - podała Komisja Europejska.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera – jedno z najsilniejszych trzęsień w regionie od ponad 100 lat – nawiedziło region Gaziantep w Turcji. Dotknęło również sąsiednią Syrię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję