Reklama

Porady prawnika

Odszkodowanie za wywłaszczenie

Wywłaszczenie to przymusowe pozbawienie prawa własności nieruchomości na rzecz państwa, niezbędne do realizacji jego celów zgodnych z ustawami i konstytucją. W państwie demokratycznym, gdzie fundamentem jest zasada ochrony własności, wywłaszczenie jest dopuszczalne w szczególnych przypadkach i za stosownym, czyli realnym odszkodowaniem. Problematyce wywłaszczenia poświęcona jest ustawa o gospodarce nieruchomościami - Dziennik Ustaw z 2004 r. nr 261, poz. 2603. Artykuł 128 tej ustawy mówi, że wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego bądź innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem na rzecz osoby wywłaszczonej.
Na ogół odszkodowanie jest wypłacane w formie kwoty pieniężnej dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości, a gdy mamy do czynienia z użytkowaniem wieczystym - użytkownikowi wieczystemu, jeśli zaś w grę wchodzi inne prawo rzeczowe - to osobie korzystającej z tego prawa.
Podstawą ustalenia wysokości odszkodowania jest wartość rynkowa tej nieruchomości. Przy wyliczeniu uwzględnia się rodzaj nieruchomości, jej położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stopień wyposażenia w infrastrukturę, stan nieruchomości oraz aktualne ceny w handlu nieruchomościami.
Wartość rynkową nieruchomości określa się według aktualnego sposobu jej użytkowania. Jeśli cel wywłaszczenia spowodowałby zwiększenie wartości nieruchomości, wówczas jej wartość rynkową oblicza się według tego alternatywnego sposobu użytkowania, wynikającego z nowego przeznaczenia.
Jeśli zaś nie można określić wartości nieruchomości, bo w obrocie taka nie występuje, jej wartość określa się według tzw. wartości odtworzeniowej. Wskazówką do jej ustalenia jest art. 135 wspomnianej ustawy.
Wysokość odszkodowania ustala starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej według stanu tej nieruchomości i jej wartości w dniu wydania decyzji wywłaszczającej. Na ogół decyzja o odszkodowaniu jest zawarta w decyzji o uwłaszczeniu, ale zdarza się, że jest to odrębna decyzja (od wywłaszczeniowej). Jeśli w ramach odszkodowania przyznano nieruchomość zamienną, muszą być podane oznaczenie tej nieruchomości według księgi wieczystej oraz według katastratu nieruchomości, jej wartość oraz wysokość dopłaty. Przeniesienie praw własności tej nieruchomości na osobę wywłaszczaną następuje z dniem, w którym decyzja o uwłaszczeniu stała się ostateczna i na jej podstawie można dokonać wpisu do księgi wieczystej.
Opinia biegłego z zakresu nieruchomości, którą przedstawi nam organ, nie ma charakteru ostatecznej - jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy powołać niezależnego biegłego. Wypowiedział się na ten temat Sąd Administracyjny w wyroku z 8 listopada 2001 r. (sygn. akt I S.A. 833/00).
Jeśli nie został zrealizowany cel, na który wywłaszczono daną nieruchomość, jest dopuszczalny jej zwrot. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 listopada 2000 r. mówi, że dopuszczalny jest zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie tylko w sytuacji, gdy nie zrealizowano zamierzonej inwestycji, ale również gdy inwestycję wykonano, a nie jest ona wykorzystywana bądź jest przeznaczona na inny cel niż określony przy wywłaszczeniu (sygn. akt I SA 1650/99, niepublikowany).

Nowości prawne

1 listopada 2005 r. wchodzi w życie ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach oraz o systemie ubezpieczeń społecznych - Dziennik Ustaw nr 169, poz. 1412.
Zmiana ta jest istotna dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i mają dodatkowe dochody z umów zlecenia. Będą mogły jako tytuł do ubezpieczenia wybrać dochody z umów zlecenia, pod warunkiem, że dochód z niej będzie wynosił co najmniej tyle, ile minimalna podstawa do ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej.

(E)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję